Компанію з США підозрюють, що вона позичила Україні $7 млрд за гроші Януковича

Все про економіку та фінанси

На офіційному сайті Державного департаменту США розміщена петиція з проханням ініціювати перевірку американського інвестиційного фонду Franklin Templeton Investments на предмет використання клієнтських грошей, що мають корупційне походження. Ініціатори петиції, члени неурядової організації «Вільна школа Опору» Олена Лісовська (Україна), Олександр Щербаков (Ізраїль), Олег Богданов (Росія) і Сергій Успенський (Росія) припустили, що Franklin Templeton Investments придбав евробронди України на загальну суму майже в 7 мільярдів доларів на гроші, виведені з України та відмиті за кордоном людьми з оточення екс-президента Януковича за допомогою корупційних схем, повідомляє «Новая газета».

Як зауважується, ймовірно, навесні-влітку 2013 року віце-президент Franklin Templeton Investments Майкл Хасенстаб спілкувався з людьми з найближчого оточення на той час Януковича - міністром фінансів Колобовим (арештований в Іспанії) і першим віце-прем`єром Арбузовим (покинув Україну і знаходиться в міжнародному розшуку). Восени 2013 року Franklin Templeton Investments почав скуповувати українські боргові папери зі знижкою 50 відсотків. Ці операції здійснювалися дочірніми структурами компанії - Templeton Global Bond Fund і Templeton Global Total Return Fund.

Автори петиції просять владу США ініціювати перевірку фонду Franklin Templeton Investments і в разі підтвердження того факту, що фонд акумулював гроші корупційного походження і до них має відношення колишній президент України Віктор Янукович, заморозити ці гроші і притягнути до відповідальності осіб, причетних до цих міжнародних фінансових операцій.

«Ми розраховуємо, що наша петиція набере необхідні 100 тисяч підписів і вона оперативно буде розглянута владою США», - заявила «Новой» Олена Лісовська.

Як повідомляв Finbalance, комітет кредиторів на чолі з Franklin Templeton (разом контролюють близько 8,9 млрд дол українських зобов’язань; до його складу входить також Т. Rowe Price, TCW Group, BTG Pactual) виступає проти «стрижки» - списання частини боргів офіційного Києва, наполягаючи на збільшенні термінів обігу єврооблігацій. На думку кредиторів, цього достатньо, щоб вирішити проблеми України. Натомість вітчизняний Мінфін наполягає, що без списання частини заборгованості не вдасться знизити боргове навантаження на українську економіку до не більш ніж 71% ВВП до 2020 року, як це передбачено в програмі МВФ.

19 травня Верховна Рада прийняла закон, який надає право Кабміну та місцевим органам влади тимчасово призупиняти здійснення платежів за всіма або деякими борговими зобов’язаннями. Також тимчасово зупиняється примусова реалізація будь-якого майна суб’єктів зовнішніх запозичень (тобто його відчуження). Очевидно, що це рішення українська влада прийняла для того, щоб змусити кредиторів піти на поступки.

Важливо, що Україна отримала офіційну підтримку влади США. Зокрема, міністр фінансів Сполучених Штатів Джейкоб Лью на днях заявив, що власникам боргу України, ймовірно, необхідно буде піти йти на жертви у дискусії з урядом щодо реструктуризації боргу. А екс-міністр фінансів Штатів і близький соратник Б. Обами Лоуренс (Ларрі) Саммерс в авторській колонці в газеті The Financial Times висловив думку, що якщо кредитори будуть непоступливими, то офіційний Київ має бути готовим оголосити дефолт та не виконувати свої зобов`язання. При цьому міжнародна спільнота має чітко заявити, що вона буде продовжувати допомагати Україні.

У програмі МВФ передбачено, що фактичне отримання Україною фінансування в найближчі роки на 15,3 млрд дол. за рахунок реструктуризації минулих зобов’язань має відбутися до першого перегляду нової програми співпраці між Фондом та офіційним Києвом. Тобто відповідні домовленості мають бути досягнуті в найближчі тижні. Досі фінансисти вважали, що зробити це практично нереально, з огляду на стислі терміни. Разом з тим жорстка лінія поведінки України на переговорах за підтримки Заходу (насамперед США – ЄС фактично задекларував нейтралітет в цьому питанні, що в нинішніх умовах можна розглядати як мовчазну підтримку, - ред.) має пришвидшити хід перемовин.

У будь-якому разі фахівці не виключають, що отримання Україною другого траншу кредиту МВФ може бути дещо відтерміноване. Проте міністр фінансів України Наталія Яресько на днях заявила, що домовленість про реструктуризацію боргів не є ключовою вимогою для рішення МВФ щодо виділення Україні другого траншу кредиту в червні. "Це не є маяком (програми). Я точно знаю, що це частина програми, яку вони очікують, що ми виконуємо, але це не структурний маяк", - сказала Яресько.