Компанія "Креатив" програла в суді ВТБ Банку 380,7 млн грн, але зняла арешт з коштів

Все про економіку та фінанси

19 лютого Господарський суд м. Києва частково задовольнив позов ВТБ Банку до ПрАТ «Креатив», присудивши стягнути з відповідача 380,7 млн грн. заборгованості по облігаціям, які були випущені в жовтні 2014 року. Позовні вимоги обґрунтовувалися тим, що ПрАТ «Креатив» не здійснив достроковий викуп паперів – у порушення умов проспекту емісії облігацій серії «В».

Раніше – 26.01.2016 – ухвалою суду для забезпечення позову до набрання рішенням законної сили було накладено арешт на грошові кошти ПрАТ "Креатив" в межах суми позову.

Як третю особу в справі відповідач хотів залучити компанію OJSC Creative Group Public Limited, оскільки, як стверджувалося, вона була поручителем за виконання ПрАТ «Креатив» зобов`язань за облігаціями серії "В". Однак суд відмовив у задоволенні цього клопотання, «зважаючи на те, що суду не надано жодного належного доказу на підтвердження того факту, що рішення по даній справі якимось чином вплине на права та обов`язки вказаної особи» (цитата).

Згідно з матеріалами справи, у жовтні 2015 року Госпсуд Кіровоградської області задовольнив кілька позовів ВТБ Банку до ПрАТ «Креатив» щодо стягнення 17,3 млн грн за облігаціями з вказаного випуску.

Ще одним відповідачем у справі було ТОВ "Інвестиційний капітал Україна", позовом до якого ВТБ Банк домагався виконання розпорядження на виконання облікової операції одержання/поставку прав на цінні папери від 26 жовтня 2015 року № 9327/1-2. Проте цю позовну вимогу суд не задовольнив, назвавши її передчасною у зв`язку з тим, що ПрАТ «Креатив» не подав розпорядження до Нацдепозитарію на зарахування спірних цінних паперів.

При цьому 22 лютого Київський апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу ПрАТ «Креатив» та скасував ухвалу суду першої інстанції від 26.01.2016, якою було накладено арешт на кошти ПрАТ «Креатив» на суму 380,7 млн грн.

Колегія суддів серед іншого вказала на те, що «судом першої інстанції не було досліджено та враховано фінансовий стан, у якому опиниться ПрАТ «Креатив» у разі такого забезпечення». «ПрАТ «Креатив» є виробничим підприємством для діяльності якого необхідні обігові кошти, відсутність яких може призвести до ускладнення або зупинення виробництва, що в свою чергу призведе до погіршення фінансового стану та неможливості розрахуватися з кредиторами», - констатується в постанові Київського апеляційного госпсуду.

Нагадаємо, як уже писав Finbalance, 16.11.15 Госпсуд Кіровоградської області задовольнив позов «Укрсоцбанку» до ПрАТ «Креатив» про звернення стягнення на предмет застави (товари й сировина – насіння соняшника, соняшникова олія) для погашення боргу на 73,95 млн дол. (вказаний банк виступав як місцевий агент в угоді поряд з групою міжнародних фінструктур). Дніпропетровський апеляційний госпсуд розглядає апеляційну скаргу ПрАТ «Креатив» на рішення суду першої інстанції.

Водночас Нацполіція здійснювала досудове слідство у справі щодо посадових осіб групи «Креатив», ТОВ «Балтік Контрол Юкрейн» та інших невстановлених осіб щодо заволодіння чужим майном, внаслідок чого було завдано збитків на 73,7 млн дол. для Erste Group Bank, VTB Capital, Societe Generale, ING Bank, Amsterdam Trade Bank, Credit Europe Bank, Intesa Sanpaolо.

Як зазначалося в судових матеріалах, у рамках кредитних угод, укладених у період до зміни в складі акціонерів «Креатива», керівництво окремих її компаній подавало звітність «з неправдивими відомостями, в т.ч. щодо фінансового стану, а також наявних виробничих запасів боржника» (йдеться у т.ч. про підробку офіційних документів щодо кількості заставного майна). При цьому представники групи «Креатив» (слід розуміти, від нових акціонерів) самостійно зверталися із заявою до правоохоронців про проведення перевірки законності дій службових осіб (слід розуміти, попередників).

Щоправда, в сім’ї Березкіних відповідні підозри в коментарях для ЗМІ відкидали, наголошуючи, що в період, коли вони контролювали компанію, від представників синдикату банків не виникали питання щодо перевірки складів і наявності заставного майна.

Про спроби держбанків (Ощадбанку, Укрексімбанку, Укргазбанку) стягнути близько 500 млн дол. з групи "Креатив" читайте тут.

Довідково

Як писав Finbalance, збиток ВТБ Банку за підсумками всього 2015 року становив 4,45 млрд грн., тоді як ще за три квартали він становив 16,26 млрд грн. Як пояснювала заступник керівника фінансового департаменту фінустанови Олена Сиротовська, скорочення збитків відразу на 11,35 млрд грн. у IV кварталі було зумовлене переходом банків на міжнародні стандарти фінзвітності.

Нещодавно повідомлялося, 22 березня мають відбутися позачергові загальні збори акціонерів ВТБ Банку. На порядок денний винесено, зокрема, питання про збільшення розміру статутного капіталу банку ще на 8,9 млрд грн. Таким чином, в разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів банку, його статутний капітал може збільшитися до 34,2 млрд грн.

Торік у серпні акціонери ВТБ Банку ухвалили рішення про збільшення його статутного капіталу на 14,5 млрд грн, яке мало відбутися за рахунок конвертації в капітал кредитів, раніше виданих російською материнською структурою. Як зазначалося, докапіталізація мала бути завершена до кінця 2015 року.

Прес-служба ВТБ Банку не уточнювала, чи буде відбуватися черговий етап докапіталізації так само, як в попередні етапи, - за рахунок конвертації в капітал кредитів, раніше отриманих від материнської структури. Раніше представники її материнської структури такий варіант не виключали.

Співвідношення резервів ВТБ Банку до кредитного портфелю юросіб на 01.10.15 становило 133,4%, по фізособам - 174,5%. На кінець вересня-2015 значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу було на рівні 10,24% (за вимогами НБУ має бути не менше 10%).

У 2014 році ВТБ Банк задекларував прибуток 642,8 млн грн за нацстандартами фінзвітності та збиток 16,7 млрд грн за міжнародними стандартами фінзвітності.

Про спроби ВТБ Банку відсудити близько 2 млрд грн в Fozzy Group читайте тут, 1,16 млрд грн в групи "Таргет" - тут, 800 млн грн в Дніпровського заводу міндобрив - тут.

За даними АУБ, у 2015 році збиток ПАТ "Укрсоцбанк" становив 3,25 млрд грн. При цьому в грудні він різко скоротив збиток на 6,47 млрд грн (за 11 місяців-2015 був збиток 9,72 млрд грн).

Співвідношення резервів до кредитного портфелю юросіб на 01.10.15 становило 51,3%, по фізособам - 105,8%. За даними Fitch, на кінець І кварталу-2015 рівень NPLs (кредити з про строчкою більш ніж 90 днів) і реструктурованих позик у банку складав близько 80% портфелю. На кінець вересня-2015 значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу було на рівні 15,57% (за вимогами НБУ має бути не менше 10%).

У 2014 році "Укрсоцбанк" задекларував збиток 2,66 млрд грн за нацстандартами фінзвітності та 3,366 млрд грн – за міжнародними стандартами фінзвітності.

Нещодавно ПАТ "Укрсоцбанк" повідомило, що НБУ погодив план докапіталізації фінустанови, відповідно до якого банк зобов’язується збільшити свій капітал на 10,645 млрд грн. Попереднє збільшення капіталу банку на 500 млн доларів відбулося навесні 2015 року - за рахунок переоформлення в капітал кредитів, раніше отриманих Укрсоцбанком від групи Unicredit.

"Альфа-Груп" та Unicredit Group підписали угоду, в рамках якої в обмін на 100% акцій «Укрсоцбанку» UniCredit отримає міноритарну частку в ABH Holdings в розмірі 9,9%. Як зазначали в ABH Holdings S. A., після завершення цієї угоди «Укрсоцбанк» буде об`єднаний упродовж декількох років з «Альфа-банком».

За оцінками групи Unicredit, її втрати після продажу української "дочки" для "Альфа-Груп" склали 300 млн євро.

Про позов Укрсоцбанку до агрохолдингу "Мрія" на 1,2 млрд грн читайте тут, на 500 млн грн до агрохолдингу ТАКО - тут.

Finbalance