Компанії Жеваго хочуть від ліквідатора банку "Фінанси та кредит" 4,2 млрд грн

Все про економіку та фінанси

26 грудня Господарський суд м. Києва зупинив провадження в справі (до отримання висновку судової економічної експертизи) за позовом ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" до Фонду гарантування й тимчасового адміністратора банку «Фінанси та кредит» (наразі - на ліквідації) щодо зобов`язання вчинити дії.

Згідно з судовими матеріалами, позовні вимоги компанія мотивувала тим, що, на її думку, відповідачі неправомірно віднесли її до дев`ятої черги кредиторів, а також неправильно визначили суму вимог. 

ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" просить суд зобов`язати Фонд гарантування затвердити зміни до реєстру вимог кредиторів банку «Фінанси та кредит», включивши вимоги підприємства на 3,918 млрд грн до вимог кредиторів сьомої черги.

До речі, у матеріалах цієї справи серед іншого згадується не лише про договори банківських вкладів, але й кредитні угоди та договори поруки, «за якими були списані грошові кошти з рахунків позивача» (цитата).

Додамо, що суди також розглядають подібний позов ТОВ «Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат», в якому позивач просить Фонд гарантування акцептувати та внести зміни до реєстру вимог кредиторів банку щодо розміру вимог товариства шляхом викладення їх в сумі 291,6 млн грн і включення до вимог кредиторів сьомої черги.  17 листопада Госпсуд м. Києва припинив провадження у цій справі, але 20 грудня Київський апеляційний госпсуд скасував ухвалу суду першої інстанції та повернув справу для подальшого розгляду.

27 грудня Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат". Позивач просив суд зобов’язати Фонд гарантування включити його вимоги до банку «Фінанси та кредит» на 52,6 млн грн до вимог кредиторів сьомої черги. 

"Cуд дійшов висновку про обґрунтованість доводів відповідача про те, що позивач є пов`язаною із АТ "Банк "Фінанси та кредит" особою та правомірність віднесення кредиторських вимог ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" до дев`ятої черги", - констатується серед іншого в судовому рішенні.

Також у ньому зазначається, що між банком «Фінанси та кредит» і "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" було укладено договір поруки №365 від 17.08.2015 – в забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором 1280м-08 від 26.12.2008, укладеним у свою чергу між банком "Фінанси та кредит" і ТОВ "Кременчуцький шкірзавод".

Розпорядженням голови правління банку "Фінанси та кредит" від 17.08.2015 вирішено здійснити договірне списання коштів у розмірі 40 млн грн – в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором №1280м-08 від 26.12.2008 у сумі 121,9 млн грн.

«Суд дійшов висновку, що уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" було правомірно акцептовано кредиторські вимоги позивача на суму 12,39 млн грн», - йдеться в рішенні суду.

За даними НБУ, основним кінцевим бенефіціаром банку «Фінанси та кредит» був нардеп Костянтин Жеваго.

За даними держреєстру юросіб та фізосіб-підприємців, кінцевим бенефіціаром ПрАТ "Полтаський гірничо-збагачувальний комбінат", ТОВ «Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат» і ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" є британська Ferrexpo plc, основний бенефіціар якої – знову ж таки К. Жеваго.

Згідно зі статтею 52 закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», кошти, одержані в результаті ліквідації та продажу активів банку, спрямовуються Фондом на задоволення вимог кредиторів у певній черговості. У сьому чергу включені вимоги в т.ч. юросіб-вкладників банку, які не є пов’язаними особами банку, тоді як у дев’яту чергу – вимоги кредиторів банку, які є пов’язаними особами банку.

Жеваговські активи й пасиви банку «Фінанси та кредит»

Компанія Ferrexpo заявляла, що мала на рахунках в збанкрутілому банку «Фінанси та кредит» 174 млн дол.

Про спроби «Полтавського ГЗК» стягнути з Фонду гарантування 200 млн грн, які «зависли» в банку «Фінанси та кредит», див. тут.

Зі звітності банку та ФГВФО випливає, що з 1 липня до 18 вересня 2015 року (тобто перед введенням тимчасової адміністрації) обсяг коштів юросіб у банку «Фінанси та кредит» зменшився на 3,6 млрд грн. У Фонді гарантування у відповідь на запит Finbalance повідомляли, що це було зумовлено «виконанням зобов’язань відповідно до договорів».

Джерело, знайоме із ситуацією в банку, запевняло Finbalance, що скорочення обсягу коштів юросіб відбулося через погашення акціонером фінустанови за їх рахунок найбільш «проблемних кредитів». Чи був це вклад Ferrexpo й чи йдеться про погашення інсайдерських кредитів, співрозмовник не уточнював.

У середині серпня-2015 НБУ офіційно повідомляв, що банк «Фінанси та кредит» зменшив обсяг кредитів пов’язаним особам на 3,6 млрд грн.

Зі звітності банку та ФГВФО випливає, що з 1 липня до 18 вересня 2015 року кредитний портфель юросіб у "Фінанси та кредит" зменшився на 3,832 млн грн, фізосіб - збільшився на 0,326 млрд грн (без врахування сформованого резерву під кредитні операції).

Голова НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що 80% кредитного портфелю банку "Фінанси та кредит" - це були позики структурам, пов`язаним з К. Жеваго.

Водночас як писала газета «Дзеркало тижня. Україна», «потребує ретельної перевірки інформація ринкових джерел, що за цей період [між зняттям з банку "Фінанси та кредит" статусу "проблемний" і визнанням його неплатоспроможним] компанія Ferrexpo пана Жеваго, що мала в банку депозит у розмірі близько 150 млн дол., могла перейти в статус забезпеченого кредитора, тобто дістати права вимоги за рядом кредитів інших позичальників банку».

Про низку кримінальних проваджень щодо сумнівних операцій банку "Фінанси та кредит" (у т.ч. в частині видачі інсайдерських кредитів), у матеріалах яких фігурував К. Жеваго, екс-глава правління В. Хливнюк тощо див. тут.

Про відстрочку до 2019 року, яку фармкомпанії Жеваго отримали на сплату 880 млн грн боргів перед банком "Фінанси та кредит", читайте тут.

Про визнання припиненою поруки "Росави" Жеваго по кредиту, виданому банком "Фінанси та кредит", див. тут.

Про боргові претензії Фонду гарантування до компаній Жеваго читайте тут, тут і тут.

Борги банку «Фінанси та кредит» перед НБУ

Борг банку «Фінанси та кредит» перед НБУ по кредитам рефінансування на кінець 2014 року становив 3,9 млрд грн (на кінець 2013 року було 3,8 млрд грн). У 2015 році він отримав рефінансування від регулятора на 1,45 млрд грн.

18 листопада Шевченківський райсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання НБУ про накладання арешту на все рухоме та нерухоме майно Костянтина Жеваго в рамках позову щодо стягнення з цього нардепа (як поручителя) 1,54 млрд грн заборгованості банку «Фінанси та кредит» по рефінансуванню.

Глава НБУ Валерія Гонтарева висловлювала думку, що хоча акції компанії Ferrexpo ніколи не були в заставі НБУ по кредитам рефінансування для банку «Фінанси та кредит», забезпеченням по цим позикам була персональна гарантія К. Жеваго, а тому він має відповідати по цим зобов’язанням всіма своїми активами.

«На мою думку, людина, у якої є персональна гарантія, відповідає всіма своїми активами. Активи Ferrexpo у нього як мінімум записані у всіх його офіційних деклараціях, тому я вважаю, що він повинен відповідати усіма своїми активами. Існуюча персональна гарантія Жеваго, як фізичної особи, поширюється на всі його активи. Ми будемо намагатися забрати всі можливі активи для погашення того кредиту, під який була видана ця персональна гарантія. А закладена у нас Білоцерківська ТЕЦ - як цілий майновий комплекс», - зазначала глава Нацбанку.

Про спроби НБУ стягнути нерухомість зі структур, пов’язаних з К. Жеваго, див. тут і тут.

Щодо виплат вкладникам

За даними Фонду гарантування, коли в банк «Фінанси та кредит» була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 17 млрд грн, а юросіб – 4 млрд грн.

На 01 грудня 2016 року вкладникам-фізособам у межах гарантійної суми виплачено 9,9 млрд грн (94,7% запланованих виплат). Як відомо, компенсації вкладникам банків-банкрутів здійснюються, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ (який надає кредити Фонду та монетизовує облігації, які для Фонду випускає Мінфіну), що провокувало девальвацію та розкручування інфляції.

13 грудня Окружний адмінсуд м.Києва задовольнив позов трьох вкладників банку «Фінанси та кредит» до НБУ й визнав протиправною бездіяльність НБУ в період з 01.01.2011 по 17.09.2015 щодо не вжиття належних заходів забезпечення захисту законних інтересів вкладників і кредиторів щодо безпеки збереження коштів на банківських рахунках банку «Фінанси та кредит».

У кінці серпня 2016 року Печерський райсуд м. Києва відкрив провадження у справі за позовом фізособи до ПрАТ «F&C Realty», ТОВ «Асканія» та іншої фізособи про стягнення неповернутого банківського вкладу. Йдеться про вимоги на 297 тис дол.

За даними НБУ, вказані структури – відповідачі по справі – були акціонерами банку «Фінанси та кредит». Зрештою це спонукає не виключати, що відповідач-фізособа – К. Жеваго.

P.S. Рішенням виконавчої дирекції Фонду №1153 від 07.07.2016 року затверджено ліквідаційну масу банку "Фінанси та кредит" станом на 01 травня 2016 року:

- балансова вартість (без врахування резервів та переоцінки) – 45,065 млрд грн.;
- оціночна вартість – 9,944 млрд грн.