Коломойський – про інсайдерські показники в звітності Приватбанку

Все про економіку та фінанси

Колишній акціонер Приватбанку Ігор Коломойський прокоментував неофіційну версію річної звітності банку, яка була оприлюднена в ЗМІ, пише УНІАН.

«Якщо призначені державою топ-менеджери Приватбанку у своєму звіті перед урядом нарахували у банку близько 9 млрд гривень кредитів компаніям, "пов`язаним з попередніми акціонерами" на момент націоналізації, у мене немає підстав не довіряти їм», - зазначив І. Коломойський.

За його словами, ці менеджери були призначені Національним банком і Мінфіном після ретельного відбору та аналізу їхніх професійних якостей.

Нагадаємо, заступник глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю Finbalance заявила, що І. Коломойський подав позов про скасування націоналізації Приватбанку.

Крім того, К. Рожкова вказала, що компанія EY предметно не вивчала проблематику інсайдерських кредитів у рамках підготовки висновку до звітності Приватбанку банку за 2016 рік за міжнародними стандартами фінзвітності.

«Тому природно, що аудитори в цьому випадку не могли ні підтвердити, ні спростувати ті чи інші оцінки. Завданням EY було, насамперед, підтвердження звітності на 01.01.2017, коли власником банку і, по суті, новим інсайдером, вже стала держава.

Підтвердження чи непідтвердження інсайдерського характеру кредитів, які «Приват» видав колишнім пов’язаним особам, – це питання, передусім, forensic audit (по суті, судового аудиту), який вже відбувається (його проводить Kroll і AlixPartners, - Finbalance). І ми з певною періодичністю з дозволу юристів та в допустимих обсягах будемо цю інформацію оприлюднювати.

Звітність Приватбанку, яку й підтверджує EY, до моменту націоналізації (19 грудня) готував колишній менеджмент Приватбанку, який фактично ігнорував вимоги НБУ по відображенню кредитів пов’язаних осіб, посилаючись на більш м’які міжнародні стандарти фінзвітності. Стару ж звітність не можна зараз швидко переписати», - зазначила К. Рожкова.

Як писав Finbalance, нашій редакції вдалося ознайомитися з кінцевою версією аудиторського висновку компанії EY до річної звітності Приватбанку за 2016 рік. Дані в цьому документі дещо відрізняються від інформації, яку раніше публікували ЗМІ.

Так, аудитори EY серед іншого констатували, що “не змогли отримати прийнятні докази в достатньому обсязі щодо розкриття інформації про операції з пов’язаними особами за період з 1 січня 2016 року до 19 грудня 2016 року”.

Разом з тим, у звітності наводиться обсяг інсайдерською кредитів у портфелі Приватбанку на рівні 9,98 млрд грн, тоді як ЗМІ писали про 8,8 млрд грн. Загалом це складає менше 6% портфелю корпоративних кредитыв Приватбанку. Чому ж тоді джерела агентства Bloomberg нещодавно повідомили про 99,4% інсайдерських кредитів у портфелі Приватбанку?

Співбесідник Finbalance, близький до Приватбанку, неофіційно зазначив, що в річному звіті банку обсяг кредитів пов`язаним особам класифікований за міжнародними стандартами фінзвітності, які зрештою не охоплюють багато варіантів по суті інсайдерських операцій. Натомість відповідно до класифікації операцій за критеріями української, більш жорсткої, нормативної бази, відповідний діапазон операцій ширший. На підставі цих критеріїв аудитори EY підготували ще один звіт – в рамках due diligence (документ почав готуватися ще торік восени перед націоналізацію Приватбанку), і згідно з цим звітом, EY оцінила частку інсайдерських кредитів на рівні 99,4% корпоративного портфелю, як і повідомили джерела Bloomberg.

Звернемо також увагу, що відповідно до річного звіту Приватбанку, з яким ознайомився Finbalance, на кінець 2016 року основу кредитного портфелю націоналізованого Приватбанку становили позики для галузей, у яких мають бізнес-процесів екс-власники цього банку: торгівля нафтопродуктами (93,2 млрд грн), виробництво і торгівля феросплавами (29,7 млрд грн), комерційна діяльність, фінансові операції, торгівля цінними паперами (22,1 млрд грн), агросектор (18,5 млрд грн), промислове виробництво та хімпром (4,6 млрд грн), авіаперевезення (4,5 млрд грн) тощо.