Капітал Діамантбанку впав у 2 рази через збиток 493 млн грн; обсяг вкладів упав на 1 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Відповідно до звітності Діамантбанку, його збиток в 1-му півріччі склав 493,2 млн грн (в аналогічний період минулого року декларувався прибуток 2,23 млн грн): у ІІ кварталі – 205,8 млн грн., у І кварталі – 287,4 млн грн. Разом з тим, оскільки за даними АУБ, у січні-травні збиток «Діамантбанку» був 556 млн грн., виходить, що в червні виявився прибуток 62,8 млн грн.

Чистий процентний дохід банку в січні-червні склав 66,58 млн грн (торік – 77,95 млн грн), а чистий комісійний дохід – 79,9 млн грн (торік – 83,1 млн грн). Резерви під знецінення кредитів та заборгованості клієнтів, коштів в інших банках зросли на 485,9 млн грн (торік – на 71,3 млн грн). Позитивний результат від операційз інвалютою склав 54,2 млн грн (торік був «мінус» 15 тис грн), а негативний результат від переоцінки валюти – 33 млн грн. (торік – 66 млн грн).

Обсяг грошових коштів та їх еквівалентів у 1-му півріччі скоротився до 824,56 млн грн (з 2,2 млрд грн на початок року); обсяг фінансових активів, що обліковуються за справедливою вартістю через прибуток або збиток, збільшився до 1,96 млрд грн. (зі 190,3 млн грн); кредитний портфель зменшився до 3,615 млрд грн. (з 3,643 млрд грн).

Обсяг коштів банків збільшився до 2,7 млрд грн (з 389,4 млн грн); обсяг коштів клієнтів скоротився до 3,97 млрд грн. (з 5 млрд грн).

Статутний капітал банку лишився незмінним – 210 млн грн (на реєстрації перебуває додатковий внесок на 300 млн грн).

Власний капітал банку впав у понад 2 рази – до 180 млн грн (з 373,25 млн грн. на початок року).

Довідково

Як писав Finbalance, за підсумками 2015 року банк декларував досить символічний збиток 3,067 млн грн. Основною передумовою для чого був невисокий (у порівнянні з іншими ТОП-банками) рівень резервування під проблемні кредити.

В аудиторському висновку до звітності «Діамантбанку» за 2015 рік констатується, керівництво банку розкрило інформацію щодо недотримання окремих економічних нормативів, зокрема

- Н2 – норматив достатності (адекватності) регулятивного капіталу – станом на 31.12.2015 при мінімальному нормативному значення 10% фактичне значення було 4,75%;
- Н7 - норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента – станом на 31.12.2015 при максимальному значення 10% фактичне значення 55,14%;
- Н8 – норматив великих кредитних ризиків – станом на 31.12.2015 при максимальному нормативному значенні 800% фактичне значення 978,66%.

«Зазначене свідчить про недостатність капіталу банку для покриття наявних ризиків у його діяльності», - зауважили аудитори.

За їх словами, Діамантбанк повідомив, що 02.02.2016 він уклав з НБУ угоду, відповідно до якої керівництво банку взяло на себе зобов’язання усунути недоліки в роботі. За порушення вимог угоди НБУ може застосувати «жорсткі заходи впливу» (цитата зі слів аудиторів).

Аудитори звертали увагу, що частина кредитів банку у сумі 1,01 млрд грн. забезпечена (частково або повністю) об’єктами застави, що розташовані на території проведення АТО та в АР Крим та є «неприйнятними для розрахунку резерву під кредитні ризики» (цитата). «На нашу думку, керівництву банку необхідно переглянути існуючу структуру забезпечення за кредитами, наданими позичальникам банку», - зауважили фахівці компанії BDO.

Крім того, вони вказали, що «питома вага негативно класифікованих активів має бути збільшена з 13% до 19%», а «при визначенні регулятивного капіталу банку резерв під кредитні ризики необхідно збільшити на 230,88 млн грн. Резерв під знецінення кредитів в усіх суттєвих аспектах не відповідає вимогам МСФЗ [міжнародним стандартам фінзвітності, - ред.]».

Наприкінці грудня 2015 року загальні збори акціонерів «Діамантбанку» ухвалили рішення про збільшення його статутного капіталу на 300 млн грн. (+142,86%). На такому фоні уже за підсумками І кварталі 2016 року фінустанова зізналася в збитках на рівні 287,4 млн грн, які були зафіксовані при зростанні резервів під активні операції на 356,55 млн грн.

У квітні в Діамантбанку констатували, що він «один із перших завершує план докапіталізації згідно вимог, встановлених Національним банком для комерційних банків України». «Акціонери цілком задоволені розвитком банку та готові надалі підтримувати його зростання та розвиток», – зауважував глава правління фінустанови Олег Ходачук.

За даними банку, його портфель державних цінних паперів на 26 травня становив 2 млрд грн, а питома вага облігацій внутрішньої державної позики складала більше 26% (на кінець березня обсяг активів «Діамантбанку» складав 7,72 млрд грн).

Місяць тому О. Ходачук запевняв, що чутки про можливе введення тимчасової адміністрації в Діамантбанку розпускали співробітники банків-конкурентів. За його словами, на той час Діамантбанк обговорював з НБУ програму докапіталізації, «яка буде розтягнута до 2019 року відповідно до нормативів НБУ».

«Програма повинна бути узгоджена до осені. Акціонери вже ознайомлені з попередніми результатами і будуть вносити капітал за затвердженою програмою. Незабаром планується чергове збільшення капіталу і формування резервів. Портфель, під який ми будемо формувати резерви, - робочий.

Ми ніколи не захоплювалися і не кредитували роздріб ні бланково, ні під іпотеку. Ми кредитували забудовників, які протягом останніх двох років здали свої об`єкти в експлуатацію, тому зараз виконують свої зобов`язання. Також у нас є невеликий пул кредитів на окупованих територіях (Донецьк, Луганськ і Крим). Наразі ці кредити не можуть погашатися в повному обсязі. Але, за методологією НБУ, ми повинні сформувати майже 100%-ний резерв за такими кредитами, що ми і робимо», - зауважив О. Ходачук, уточнивши, що на 01 червня загальна сума резервів банку – понад 871 млн грн., або біля 22% до кредитного портфелю.

При цьому керівник Діамантбанку не назвав, яка сума докапіталізації може знадобитися фінустанові: «Вони ще на узгодженні з НБУ. Але це абсолютно посильні цифри для акціонерів. Я твердо впевнений, що програму докапіталізації ми виконаємо достроково».

Також Олег Ходачук заявив, що серед акціонерів цієї фінустанови немає Миколи Мартиненка, а ще запевнив, що Давид Жванія не бере участі в операційному управління банком. За його словами, Флоріан Косчат (громадянин Австрії; володіє 49,6% акцій Діамантбанку) планує брати участь в докапіталізації та не намагається продати свою частку. За даними О. Ходачука, на 01 червня кредити пов`язаним особам становили лише 0,7% кредитного портфелю «Діамантбанку».