Кабміну хочуть надати право націоналізувати російські підприємства в Україні, - законопроект

Все про економіку та фінанси

У Верховній Раді зареєстрований законопроект №4402а «Про заходи щодо забезпечення національної безпеки в сфері економіки в умовах збройної агресії проти України», в якому пропонується надати право Кабміну ухвалювати рішення (за подання Фонду державного майна) про примусове відчуження майна та майнових прав юросіб – резидентів держави-агресора.

У документі (автор – М. Рудьковський) визначено, що об’єкт примусового відчуження після переходу його до держвласності передається в повне господарське відання Фонду держмайна. А в разі необхідності на його матеріальній базі за рішенням Кабміну може створюватися спеціалізоване державне підприємство.

Державою-агресором пропонується визнати державу, «яка в наслідок збройної агресії анексувала, окупувала частину території України або яка прямо чи опосередковано, надає озброєння, фінансову, іншу матеріальну допомогу незаконним збройним формуванням, терористичним групам, що діють на території України, а також держава, яка вчиняє акти збройної агресії проти України, в тому числі обстріли території України, порушення державного кордону України військовою технікою або озброєними особами».

Юрособою-резидентом держави-агресора пропонується визнати юрособу, 100% корпоративних прав якої належить уряду держави-агресора або його урядовим установам; громадянам держави-агресора; юрособам, заснованими на території держави-агресора. При цьому об’єктом примусового відчуження можуть бути їх корпоративні права та рухоме і нерухоме майно, розташоване (зареєстроване) на території України.

«Примусове відчуження майна та майнових прав юридичних осіб – резидентів держави-агресора проводиться без компенсації (відшкодування) вартості майна та майнових прав власникам. Наступне повне відшкодування вартості майна та майнових прав юридичних осіб – резидентів держави-агресора, яке було примусово відчужене, може здійснюватись після закінчення особливого періоду на підставі двосторонніх міжурядових договорів», - йдеться в законопроекті.

Як звертається увага в пояснювальній записці, «російський капітал, фактично – капітал країни-окупанта, прямо або опосередковано контролює величезну кількість природних монополій в Україні, наприклад, 11 з 25 обленерго, частина газопостачальних підприємств, водоканали».

«Це становище може призвести до неконтрольованих і небезпечних для мешканців України наслідків. Особливо, при продовженні ескалації протистояння і подальшій спрямованості РФ на заподіяння шкоді інтересам України та її громадян. Уряд країни-агресора може телефонним дзвінком паралізувати електропостачання, роботу газопостачальних компаній для мільйонів українців. В т.ч. в холодну пору року, під час опалювального періоду», - йдеться в документі.