Кабмін відмовився від законопроекту про «конфіскацію» частини депозитів під час війни

Все про економіку та фінанси

У п`ятницю 23 січня урядовий комітет з питань економічного розвитку та європейської інтеграції, який очолює прем’єр А. Яценюк, відхилив розроблений Мінфіном законопроект, що передбачав, зокрема, фактично примусовий продаж вкладникам банків державних цінних паперів у разі оголошення воєнного стану в Україні. Про це FINBALANCE повідомило джерело в Кабміні.

«Цей законопроект був відхилений як такий, що може дискредитувати уряд», - зауважив співрозмовник.

Нагадаємо, як повідомляв FINBALANCE, на виконання Указу Президента від 24 вересня 2014 року та доручення прем’єр-міністра від 27 жовтня 2014 року Мінфін розробив законопроект «Про фінансову систему України в особливий період», який було погоджено з Нацбанком, Мінекономрозвитку, Мін’юстом, НКЦПФР, Нацкомфінпослуг, Міноборони, МВС (документ є в розпорядженні FINBALANCE).

Він, зокрема, передбачав, що в разі введення воєнного стану і запровадження мораторію на виплату банківських депозитів кошти клієнтів, що зберігаються на вкладних (депозитних) рахунках у банках, та кошти небанківських фінансових установ, які належать громадянам та/або залучалися від громадян на поворотній основі, "можуть залучатися для задоволення потреб держави у фінансових ресурсах в особливий період шляхом зарахування їх частини, розмір якої визначається Кабміном, до державного бюджету" (цитата з документу).

У законопроекті передбачалося, що кошти, залучені таким чином, включаються до державного боргу, який оформлюється державними цінними паперами, що передаються власникам цих коштів. Зобов’язання за такими цінними паперами виконуються державою після закінчення особливого періоду за рахунок коштів державного бюджету на умовах, визначених цими державними цінними паперами.

Це ж саме стосувалося коштів підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців, а також фермерських господарств.

У разі схвалення парламентом документ мав набрати чинності з наступного дня після його опублікування.

«Передбачені цим Законом обмеження прав і свобод людини і громадянина можуть бути застосовані у строк з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях до оголошення Верховною Радою України за поданням Президента України укладення миру», - зазначається в прикінцевих положеннях законопроекту.

Крім того, в законопроекті була передбачена можливість

- обмеження виплат відсотків та повернення коштів з вкладних (депозитних) рахунків фізосіб на час дії особливого періоду (введення мораторію на виплату банківських депозитів);

- заборони переказу коштів у національній та іноземній валюті за межі України;

- обмеження, зупинення на території України діяльності платіжних систем та операцій з електронними грошима;

- обмеження готівкових розрахунків за участю будь-яких суб’єктів;

- обмеження вивезення готівки за митний кордон України;

- введення тимчасової адміністрації в банки, що контролюються суб’єктами держав-агресорів та їх союзниками;

- виведення Нацбанком своїх активів та активів українських банків з фінансових установ держав-агресорів та їх союзників;

- обмеження чи зупинення проведення операцій за рахунками держав-агресорів та їх союзників.