Із Платинум Банку зникли кредити населенню на 1 млрд

Все про економіку та фінанси

Зі статистики НБУ випливає, що в IV кварталі 2016 року обсяг гривневих кредитів населенню в портфелі Платинум Банку (в січні визнаний неплатоспроможним) впав відразу на 1,29 млрд грн, або на 48% (обсяг валютних кредитів зменшився менш суттєво - лише на 1,25 млн дол, або на 5,7%). Резерви банку під знецінення кредитів населенню у вказаний період зросли на 224,4 млн грн, або на 26,4%.

Чим зумовлене настільки різке скорочення гривневої частини кредитного портфелю Платинум Банку (приблизно на 1 млрд грн)?

Можливо, продажем частини позик для третіх осіб або переведенням активів, наприклад, на пов`язану з структуру?..

Не виключати таку можливість спонукають дві обставини.

По-перше, заступник глави НБУ Катерина Рожкова розповідала, що в листопаді з Платинум Банку був знятий статус проблемного (що теоретично могло дозволити банку вивести активи).

По-друге, тимчасова адміністрація в Платинум Банку заявляла про «про випадки шахрайства» з боку сторонніх осіб та організацій, які «можуть розсилати кредиторам повідомлення із вимогою здійснювати погашення поточної заборгованості перед ПАТ «ПтБ» за реквізитами іншої фінансової компанії». «У зв`язку із цим ПАТ «ПтБ» наголошує, що єдиним дійсним кредитодавцем за укладеними раніше договорами залишається банк», - констатувалося в офіційному повідомленні тимчасової адміністрації Платинум Банку.

Якщо з Платинум Банку перед визнанням його неплатоспроможним дійсно вивели частину активів, виникає питання – чому НБУ та Фонд гарантування не піднімають цю проблему? Тим паче, що вже була гучна історія з банком «Михайлівський»…

Інтерпретації можуть бути різні й так чи інакше вони впираються в ту обставину, що до переходу на роботу в НБУ в.о. глави правління Платинум Банкубула нинішня заступниця Валерії Гонтаревої Катерина Рожкова.

Ще звернемо увагу ще на такий нюанс, з яким теоретично може бути пов`язане скорочення кредитного портфелю Платинум Банку.

Як писав Finbalance, згідно зі звітністю фінустанови, на кінець вересня 2016 року видані ним кредити для клієнтів на 1,9 млрд грн були використані як забезпечення позик, отриманих банком від кредитних установ, міжнародних та інших організацій. Так, майнові права за кредитами на 726,8 млн грн були передані для НБУ як забезпечення під отримане рефінансування; на 60 млн грн – іншим банкам; 759 млн грн – для IFC (Міжнародної фінансової корпорації); на 360 млн грн – як забезпечення під кошти клієнтів.

Довідково

За даними Фонду гарантування, вкладникам Платинум Банку в межах гарантійної суми має бути виплачено 4,9 млрд грн.

Глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що на момент визнання Платинум Банку неплатоспроможним в ньому були зосереджені кошти держпідприємств на 500 млн грн.

Директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін розповідав, що в кредитному портфелі Платинум Банку близько 2 млрд грн споживчих кредитів, які більш-менш в робочому стані, з них 1 млрд грн – в хорошому стані. «Але в той же час там є 2 млрд грн корпоративних запозичень, які знаходяться в жалюгідному стані», - підкреслював К. Ворушилін.

Як писав Finbalance, поліція здійснює досудове розслідування в кримінального провадженні №42016000000000885 щодо розтрати службовими особами «Платинум Банку» понад 1,1 млрд грн шляхом укладання з грудня 2013 року по лютий 2014 року (тобто в період, коли в правлінні банку працювала К. Рожкова) кредитних договорів з ТОВ «Тітан-Південь», ТОВ «Кодос Інвест», ПП «Логістик Транс», ТОВ «Стратагема-Інвест», ТОВ «Ошер», ТОВ «ФК «Реал-Інвест» та ТОВ «ФК Бізнесфінанс» без наміру виконання вказаними суб`єктами підприємницької діяльності зобов`язань. За даними слідства, службові особи цих структур підконтрольні пов`язаним з «Платинум Банком» особам і мали ознаки фіктивності.

У матеріалах кримінального провадження №12015100000000334, пов’язаного зі згаданою справою, йшлося, зокрема, про те, що Платинум Банк видавав кредити для купівлі товару (мав перейти в заставу банку), який фактично не купувався; під заставу цінних паперів, торгівлю якими зупиняла Нацкомісія з цінних паперів і фондового ринку; під заставу майнового комплексу, експертна оцінка вартості якого фальшувалася…

P.S. 

Директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін під час брифінгу таким чином прокоментував інформацію Finbalance щодо скорочення обсягу споживчих кредитів у портфелі Платинум Банку в IV кварталі 2016 року на 1 млрд грн:

«970 млн грн – це споживчі кредити в Криму, Донецька і Луганська області. Вони майже не обслуговувалися. Банк намагався продати ці кредити на одну з факторингових компаній. Ми вважаємо, що ця угода не закрилася. Цей портфель ми розгортаємо назад у себе на балансі. Угода не була завершена, вона не відбулася», - зазначив К. Ворушилін.

За словами керівника ФГВФО, в роздрібному кредитному портфелі Платинум Банку близько 1,2 млрд грн – «це живі активи, з якими ми працюємо». «З них близько 1 млрд грн взагалі без прострочки, ну максимум про строчка 30-60 днів. 970 млн грн, як я сказав, - це мертві кредити», - зауважив К. Ворушилін.

Він також повідомив, що Таскомбанк і ПУМБ сьогодні дивляться саме на роздрібний портфель. «Не можу сказати, чи відбудеться операція», - резюмував К. Ворушилін.