Інфляція стрибне до 40%, а роздрібна торгівля впаде на 35%, - експерти

Все про економіку та фінанси

У поточному році падіння ВВП України може поглибитися до 7,5% з 6,8% у 2014 році. Таку думку висловили експерти «Укрсиббанку».

При цьому вони не виключають, що прогноз може бути погіршений (у разі проблем з виконанням програми МВФ, через політичну дестабілізацію, війну на Сході тощо), а також нагадують, що в 4-му кварталі минулого року падіння ВВП пришвидшилося до 14,8%.

Зауважимо, що за прогнозом МВФ, у 2015 році українська економіка скоротиться на 5,5%. При цьому за песимістичним сценарієм уряду ВВП може впасти на 11,9%.

За прогнозами міністра фінансів Наталії Яресько, у І кварталі ВВП України може скоротитися на 7-10%.

Говорячи про ризики для окремий галузей економіки, в «Укрсиббанку» звертають увагу, зокрема, на виклики для агросектору – в т.ч. через високу вартість пального, обмежений доступ до фінансових ресурсів тощо.

На думку експертів, до середини 2015 року металургійне виробництво може впасти на 40% (що потягне за собою зниження виробництва коксу, електроенергії, зменшення перевезень вантажів і т.д.). Фахівці очікують зниження інвестицій в гірничодобувну галузь через підвищення податкового навантаження, а також вказують на ризик збереження низьких цін на залізну руду через глоабльне перевиробництво.

Разом з тим, в Укрсиббанку не виключають, що після різкого погіршення показників харчової промисловості в 4-му кварталі-2014, до середини поточного року вона почне демонструвати позитивні показники зростання.

Експерти банку вважають, що обсяг роздрібних продажів у 2015 році можуть обвалитися на 35% - через зниження реальної заробітної плати, низькі споживчі настрої та зростання інфляції на 35-40%. За їх словами, досі інфляція значною мірою відображає девальвацію в 4 кварталі-2014, а ослаблення гривні в 1-му кварталі-2015 року ще скаже своє слово. Як і підвищення комунальних тарифів з 1 квітня.

Нагадаємо, за песимістичним прогнозом уряду, в 2015 році споживча інфляція може стрибнути до 42,8% (грудень до грудня), а курс долара (на кінець грудня) – до 32 грн/дол.