"Індекс БігМака": The Economist назвав гривню і рубль найбільш недооціненими валютами

Все про економіку та фінанси

Згідно з останніми розрахунками “Індексу БігМака”, які провело видання The Economist, російський рубль - найбільш недооцінена валюта щодо долара (70%), потім йде українська гривня (65%), пише РБК.

Як зазначається, лише три валюти в світі переоцінені в порівнянні з доларом: це швейцарський франк, норвезька крона і шведська крона.

“Індекс БігМака” дозволяє оцінити купівельну спроможність валюти, виходячи з вартості гамбургера бігмак в мережі McDonald`s. Він ґрунтується на тому, що список інгредієнтів, з яких виготовляється традиційний гамбургер, однаковий для всіх країн, де присутні ресторани мережі. Відповідно до теорії про паритет купівельної спроможності валют в ідеальних умовах на одну і ту ж суму, переведена в іншу валюту на підставі обмінного курсу, в будь-якій країні світу можна купити однаковий обсяг товарів. Таким чином, різниця у вартості бігмака в різних країнах буде демонструвати недооціненість тієї чи іншої валюти.

Плюс “Індекса БігМака” - універсальність: ресторани McDonald`s є в більшості країн світу; бургери виробляються з місцевої сировини, що знижує залежність від цін на імпорт.

«Бігмакономіка» оцінює вартість валюти на основі паритету купівельної спроможності. Це один з можливих способів, але адекватно працювати він може, коли мова йде про країни, які перебувають в рівних економічних умовах - перш за все це стосується умов оплати праці та митних зборів.

Аргумент щодо виробництва з місцевої сировини також вимагає коригування: навіть фермерська продукція залежить від зміни цін на імпорт - як мінімум, це стосується обладнання.

Є кілька пародійних індексів, що підкреслюють неадекватність «бігмакономікі»: в 2011 році Financial Times склала «індекс чорної тріски», страви, що подається в мережі з 38 преміум-ресторанів Nobu, за яким рубль виявився переоцінений на 150%.

Чим бідніша країна, чим нижчий в ній рівень оплати праці, тим більше «недооціненою» з точки зору індексу виглядає національна валюта.