Ілюзія конфіскації, або навіщо уряд залив в Ощадбанк 8,9 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Згідно зі звітністю Ощадбанку, за підсумками І кварталу він задекларував прибуток 158,3 млн грн. Що цікаво: це відбулося на фоні скорочення чистого процентного доходу банку до 1,4 млрд грн (з 1,8 млрд грн у січні-березні-2016) та декларування доходу від розформування резервів під кредитний портфель на 1,7 млрд грн (у І кварталі-2016 – 652 млн грн; проте за весь 2016 рік були витрати на формування резервів на 3,2 млрд грн).

З огляду на це, виникає питання – навіщо тоді уряд в І кварталі збільшував капітал Ощадбанку на 8,9 млрд грн (за рахунок випуску держоблігацій – тобто через нарощування держборгу), якщо не для доформування резервів під проблемний кредитний портфель?

Адже ж не було офіційних заяв щодо наміру влади та Ощадбанку за рахунок, наприклад, монетизації Нацбанком держоблігацій (читайте - емісії), наприклад, «активізувати кредитування реального сектору економіки» (читайте – розпиляти держкошти через видачу кредитів для структур, пов’язаних із владою)?

До слова, у лютому НБУ публічно заявляв про погіршення якості низки активів Ощадбанку та Укрексімбанку, чим, власне, обґрунтовував потребу в їх докапіталізації. Згодом заступник глави НБУ Катерина Рожкова на прес-конференції уточнювала, що потреба Ощадбанку та Укрексімбанку в докапіталізації (конкретна сума) буде визначена до кінця першого півріччя-2017, коли будуть зрозумілими умови можливих реструктуризацій кредитів.

Однак зрештою 8,9 млрд грн були залиті урядом в Ощадбанк (у вигляді держоблігацій) ще до кінця І кварталу (і 7,7 млрд грн – в Укрексімбанк). Звідки такий поспіх? Чи докапіталізація під «резервні» цілі – то справа майбутнього, а 8,9 млрд грн були надані для Ощадбанку з іншою метою?

Можливо, саме з цим пов’язане неочікуване (з огляду на попередні публічні конфлікти між БПП і «Народним фронтом») рішення влади про конфіскацію корупційних активів Януковича на 1,5 млрд дол, які зберігалися в Ощадбанку у вигляді валютних держоблігацій і «живих» коштів та зрештою були спрямовані в держбюджет?

Власне, докапіталізація Ощадбанку на 8,9 млрд грн, як мінімум, опосередковано посприяла перерахуванню зазначених активів на рахунки уряду.

Проте виникає питання. Куди ж тоді ділися 1,5 млрд дол ім. Януковича (чи точніше, значна частина цих коштів)? Вони, даруйте, були повторно вкрадені?.. А зараз прийшла черга "попрацювати" з коштами, які "народилися" за рахунок нового нарощування держборгу?..

P.S. Прес-служба Ощадбанку в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" заявила, що виконання рішення суду щодо конфіскації коштів Януковича та його оточення не потребуватиме докапіталізації Ощадбанку. Яка "щедрість" :)

P.P.S. Такий штрих зі звітності Ощадбанку про рух коштів від операційної діяльності за І квартал-2017: отримані проценти – 3,76 млрд грн, сплачені проценти – 4,2 млрд грн. Зате про прибуток заявили :)

Про сумнівний прибуток Ощадбанку в 2016 році та оцінку ризиків розриву ліквідності читайте тут.