Група ICU залучила поліцію до стягнення 7,5 млрд грн боргу з групи "Донецьксталь"

Все про економіку та фінанси

01 червня Голосіївський райсуд м. Києва низкою своїх ухвал задовольнив клопотання слідчого поліції та в рамках кримінального провадження №12018100000000439 (щодо кредитної заборгованості групи “Донецьксталь”) наклав арешт на видаткові операції по рахунках ПрАТ “Донецьксталь”- металургійний завод” у банку “Авангард” та ПУМБ (див. документи тут і тут). Крім цього, суд наклав відповідні обмеження на рахунки ПАТ “Шахтоуправління “Покровське” в банку “Авангард” та “Альфа-Банку” (див. тут і тут).

Як зазначається в судових матеріалах, службові особи ПрАТ «Донецьксталь»-металургійний завод» та інші підприємства групи компаній «Донецьксталь» в 2008-2016 роках отримували кредити в українських та іноземних банках, “заздалегідь маючи умисел неповернення кредитних коштів, тобто заволодіння ними шляхом шахрайства” (цитата).

Згідно з наведеними даними, у вересні 2017 року акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Глорі» від імені та в інтересах якого діє ТОВ «Компанія з управління активами «Інвестиційний капітал Україна» викупило у ВТБ Банку права вимоги до ПрАТ «Донецьксталь» - металургійний завод» за кредитними договорами, іпотечними договорами та договорами застави на загальну суму 119,1 млн дол, або 3,03 млрд грн (як повідомлялося, дисконт при викупі боргу склав 85%, - ред.).

Також у вересні 2017 року ЗНВКІФ “Глорі” викупив у ТОВ «Фінансова компанія «Приоритет» права вимоги до ПрАТ «Донецьксталь» - металургійний завод», ПАТ «Ясинівський коксохімічний завод», ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» на 125,1 млн дол та 122,7 млн (як писав Finbalance, дисконт був 88%, - ред.), які перед цим ТОВ «Фінансова компанія «Приоритет» (належить екс-помічнику Р. Ахметова, - ред.) в свою чергу викупило в Сбербанку.

15 травня постановою слідчого поліції ЗНВКІФ “Глорі”, від імені та в інтересах якого діє ТОВ “КУА “Інвестиційний капітал України”, було визнано потерпілим в цьому кримінальному провадженні. Досудове розслідування здійснюється за статтею 190 Кримінального кодексу (“Шахрайство”).

Як зауважується, ЗНВКІФ “Глорі” заявило цивільний позов про відшкодування майнової шкоди, отриманої внаслідок кримінального правопорушення в порядку ст. 61 КПК України, з обсягом вимог в розмірі 7,55 млрд грн (як писав Finbalance, ЗНВКІФ “Глорі” в особі ТОВ “КУА “Інвестиційний капітал Україна” в т.ч. викупив у Фонда гарантування борг групи “Донецьксталь” перед Дельта Банком на 1,1 млрд грн з дисконтом 70%, - ред.).

Окремо в судових матеріалах констатується, що ПрАТ «Донецьксталь» - Металургійний завод» на момент отримання кредитів було власником контрольного пакету акцій (а саме 57,2927%) ПАТ «Шахтоуправління «Покровське». Відповідно ж до інформації Агентства з розвитку інфраструктури та фондового ринку, ПрАТ «Донецьксталь» - Металургійний завод» відчужило ці акції ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» на користь ТОВ «ІндастріалКоалХолдінг», яке може бути пов’язаною особою з FINTEST TRADING CO LIMITED (власник 100% акцій ПрАТ «Донецьксталь» - металургійний завод»).

Нижче - цитата з ухвали суду:

“Отримавши вказані кошти товариства не виконують зобов`язань щодо їх повернення, затягуючи розгляд судових справ по стягненню заборгованості за кредитним договорами та договорами поруки.

Відстрочуючи вказаним чином належне виконання своїх зобов`язань, з метою унеможливлення звернення стягнення на рухоме та нерухоме майно товариств, а також цінні папери (акції) товариства, вчиняють дії спрямовані на зменшення вартості активів товариств відчужуючи рухоме та нерухоме майно товариств, а також цінні папери (акції) на користь пов`язаних юридичних осіб.

Враховуючи наявну кредиторську заборгованість на мільярди гривень, невиконання товариством зобов`язань за кредитними договорами та договорами поруки, а також приймаючи до уваги умисне зменшення мажоритарним акціонером товариства вартості активів товариства, слідство приходить до висновку, що ПрАТ «Донецьксталь» - Металургійний завод» свідомо вчиняє дії спрямовані на виникнення стійкої неплатоспроможності ПАТ «Шахтоуправління «Покровське», що фактично є доведенням до банкрутства товариства.

При цьому, рухоме та нерухоме майно товариства, а також цінні папери (акції), що не були предметом застави або іпотеки, та на які можливо було звернути стягнення з метою задоволення потреб кредиторів були відчужені на користь пов`язаних юридичних осіб.

Починаючи з 2015 року в провадженні господарських судів України знаходиться ціла низка судових справ про стягнення з ПрАТ «Донецьксталь» - Металургійний завод та ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» заборгованості за кредитними договорами та договорами поруки.

Складність фінансового становища ПАТ «ШУ «Покровське» окрім іншого підтверджується висновком незалежних аудиторів, що складений ПрАТ «КПМГ Аудит» та розміщений на офіційному веб-сайті ПАТ «ШУ «Покровське».

За наявною у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно інформацією, ПрАТ «ДМЗ» після березня 2017 року здійснило відчуження на корись ТОВ «ЗФ «Свято-Варваринська» 52 об`єктів нерухомого майна, що переважно знаходяться в с. Сергіївка, Покровського району Донецької області та відносилися до майнового комплексу Філії «Збагачувальна Фабрика» Свято-Варваринська» ПрАТ «ДМЗ», що також свідчить про умисні дії ПрАТ «ДМЗ» направлені на приховування активів (нерухомого майна) від кредиторів з метою недопущення звернення стягнення на майно ПрАТ «Донецьксталь» - Металургійний завод» (роздрукована з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно інформаційна довідка додається).

Також, згідно з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, стало відомо про передачу нерухомого майна ПАТ «ШУ «Покровське» в іпотеку ТОВ «ІнкостілГрупп», що фактично безпосередньо пов`язано з Групою компаній «Донецьксталь». ТОВ «ІнкостілГрупп» разом з ПАТ «ШУ «ПОКРОВСЬКЕ» є власником ТОВ «Шахта «Свято-покровська №3». ТОВ «ІнкостілГрупп» разом з ПАТ «ШУ «Покровське» та ТОВ «ІндастріалКоалХолдінг» є власниками ТОВ «Збагачувальна Фабрика «Свято-Варваринська» (якому було передано від ПрАТ «ДМЗ» у власність 52 об`єкти нерухомого майна, що переважно знаходяться в с. Сергіївка, Покровського району Донецької області та відносилися до майнового комплексу Філії «Збагачувальна фабрика» Свято-Варваринська» ПРАТ «ДМЗ»).

У 2010 році група ICU публічно заявляла, що під її управлінням відбувається реструктуризація боргового портфелю ЗАТ "Донецьксталь" - металургійний завод" на 850 млн дол. У 2011 році "Донецьксталь" констатувала завершення реструктуризації боргу на 820 млн дол. Як зауважувалося, координаційний комітет з реструктуризації боргу включав в себе SMBC, ING Bank Amsterdam/Україна, Unicredit Bank AG Munich/Україна, BNP Paribas, Raiffesen Bank International AG і "Сітібанк" (Україна). У 2015 році Макар Пасенюк (співвласник ICU) розповідав, що ICU займається реструктуризацією боргів «Донецьксталі» по другому колу.

Також група ICU наводила дані, що в зв’язку з умисною несплатою боргів, кредитори за договором синдикованої позики від 28.06.2013 в березні 2017 року звернулися до Лондонського міжнародного арбітражного суду з позовом до ПрАТ "Донецьксталь" - металургійний завод", ПАТ "Шахтоуправління "Покровське" та інших поручителів про стягнення 678,5 млн дол.

Раніше група ICU утрималася від коментарів з приводу того, за які кошти - власні чи залучені (клієнтські, кредитні тощо) були викуплені борги “Донецьксталі” перед Сбербанком та ВТБ Банком.

“ICU продовжує активну роботу з моніторингу ринку проблемних боргів і купівлі якісних активів цього класу. Ми розглядаємо можливість придбання проблемних активів як у комерційних банків, так і у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб”, - йшлося у відповіді ICU на запит Finbalance.

Про борги групи "Донецьксталь" перед Промінвестбанком - тут.