ICU продає "ахметівцям" борги "Донецьксталі", куплені з дисконтом 70% у ФГВФО

Все про економіку та фінанси

25 вересня Госпсуд Донецької області задовольнив заяву ТОВ «Фінансова компанія «Приоритет» про процесуальне правонаступництво та замінив ним позивача в справі №905/1313/15 - АТ "ЗНВКІФ "Глорі" в особі ТОВ "КУА "Інвестиційний капітал Україна", який подав позов до ПрАТ “Донецьксталь - металургійний завод” про стягнення заборгованості за кредитним договором №3.3ДС/142/2008-КЛТ від 21.05.2008 в сумі 4,5 млн дол.

Згідно з судовими матеріалами, 06.07.2018 між АТ "ЗНВКІФ "Глорі" в особі ТОВ "КУА "Інвестиційний капітал Україна" і ТОВ «Фінансова компанія «Приоритет» був укладений договір факторингу №06-07/18. Ціна прав вимоги за низкою кредитних договорів, що відступаються фондом “Глорі”, склала 150 млн грн.

Як зазначається, 06.07.2018 ТОВ «Фінансова компанія «Приоритет» здійснило відповідний платіж. 09.07.2018 було підписано акт прийому-передачі прав вимоги.

Нагадаємо, у березні група ICU викупила у Фонду гарантування права вимоги Дельта Банку до групи “Донецьксталь” за низкою кредитних договорів на 1,1 млрд грн за 331 млн грн (тобто з дисконтом 70%). У числі цих кредитних договорів був у т.ч. згаданий вище кредитний договір №3.3ДС/142/2008-КЛТ.

Як писав Finbalance, 06.09.2017 між українською “дочкою” Сбербанку і ТОВ “Фінансова компанія “Приоритет” було укладено договір №15/1-8 про переуступку прав вимоги до групи “Донецьксталь” за кредитними договорами №37-Н/12/66/ЮО від 07.12.2012 і №16-Н/13/66/КЛ-КБ від 23.07.2013. Сума заборгованості по ним - відповідно 125 млн дол та 123 млн грн.

11.09.2017 ТОВ “Фінансова компанія “Приоритет” переуступило права вимоги за придбаними в Сбербанку боргами групи “Донецьксталь” для АТ “ЗНВКІФ “Глорі” в особі ТОВ “КУА “Інвестиційний капітал Україна”.Згідно з судовими матеріалами, АТ “ЗНВКІФ “Глорі” в особі ТОВ “КУА “Інвестиційний капітал Україна” сплатило за викуплені борги ПрАТ "Донецьксталь" - металургійний завод" 399,6 млн грн (тобто дисконт - порівняно з сумою заборгованості - сягав 88%).

За даними держреєстру, кінцевим бенефіціаром ТОВ «Фінансова компанія «Приоритет» є Кий Сергій Вікторович. Засновниками фінкомпанії значаться ТОВ "Приоритет Інвест" і ТОВ "Полюс Трейдинг", у засновниках якого в свою чергу фігурує ТОВ "Прайм Холдинг". ТОВ "Прайм Холдинг" є правонаступником ПрАТ «АРС», яке було припинене в 2015 році.

Кий Сергій Вікторович був нардепом кількох попередніх скликань, входив у фракцію Партії регіонів. У 2001-2006 роках працював помічником президента ФК «Шахтар» Ріната Ахметова. Компанія «АРС» входила в число засновників компанії «Лемтранс» Р. Ахметова.

Нагадаємо, група «Метінвест» Ріната Ахметова та Вадима Новинського заявляла, що за 190 млн дол придбала до 24,99% акцій кількох підприємств, які займаються видобутком, збагаченням і продажем вугілля, найбільш значущими з них є Шахтоуправління «Покровське» та Свято-Варваринська збагачувальна фабрика, що входять в групу компаній «Донецьксталь» Віктора Нусенкіса. Крім того, група "Метінвест" отримала опціон на придбання 75,01% у співінвесторів, які володіють рядом підприємств групи "Донецьксталь".

Як писав Finbalance, згідно з судовими матеріалами, група “Донецьксталь” в рамках недавніх мирових угод пообіцяла групі ICU за місяць сплатити 2 млрд грн.

Як повідомлялося, загальний обсяг вимог групи ICU до групи “Донецьксталь” перевищує 7,5 млрд грн.

У 2010 році група ICU публічно заявляла, що під її управлінням відбувається реструктуризація боргового портфелю ЗАТ "Донецьксталь" - металургійний завод" на 850 млн дол.

У 2011 році "Донецьксталь" констатувала завершення реструктуризації боргу на 820 млн дол. Як зауважувалося, координаційний комітет з реструктуризації боргу включав в себе SMBC, ING Bank Amsterdam/Україна, Unicredit Bank AG Munich/Україна, BNP Paribas, Raiffesen Bank International AG і "Сітібанк" (Україна).

У 2015 році Макар Пасенюк (співвласник групи ICU) розповідав, що ICU займається реструктуризацією боргів «Донецьксталі» по другому колу.

У 2018 році група ICU наводила дані, ПрАТ "Донецьксталь" - металургійний завод" є позичальником за договором синдикованої позики від 28.06.2013 на 500 млн дол, де кредиторами виступають ING Bank NV, VTB Bank (France SA), ПАТ «Укрсоцбанк», Raiffeisen Bank Int AG, ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", VTB Bank (Deurschland) AG, East- West United Bank SA, Unicredit Bank Austria AG.

Як констатувало АТ "ЗНВКІФ "Глорі" в особі ТОВ "КУА "Інвестиційний капітал Україна", в зв’язку з умисною несплатою боргів, кредитори за договором синдикованої позики від 28.06.2013 в березні 2017 року звернулися до Лондонського міжнародного арбітражного суду з позовом до ПрАТ "Донецьксталь" - металургійний завод", ПАТ "Шахтоуправління "Покровське" та інших поручителів про стягнення 678,5 млн дол.

P.S.

Як відомо, група “ДТЕК” Ріната Ахметова контролює близько 80% теплової електрогенерації України.

У серпні глава Антимонопольного комітету Юрій Терентьєв публічно заявив, що за результатами розслідування АМКУ не виявлено доказів зловживання енергохолдингом “ДТЕК” своїм монопольним становищем.

Із квітня 2016 року в Україні в ціні електроенергії діє ціна вугілля за формулою «Роттердам+доставка морем+перевалка у порту». Це спричинило стрімкий ріст тарифів для ТЕС. Після введення в дію «роттердамської» формули єврооблігації ДТЕК подорожчали на 40%. Коли вони були дешевими, їх скупкою займалась група ICU (в якій раніше працював недавній керівник НКРЕКП Дмитро Вовк).

Директор НАБУ Артем Ситник в червні публічно називав одним з найактуальніших розслідування за фактом зловживання службовим становищем посадовцями НКРЕКП через формулу «Роттердам+» в інтересах енергогенерувальних компаній.

Згідно з судовими матеріалами, в рамках карного провадження №52017000000000209 (від 24.03.2017) детективи НАБУ розслідують у т.ч. придбання групою ICU єврооблігацій енергохолдингу ДТЕК Ріната Ахметова.

21 вересня президент НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський на засіданні комітету з питань ПЕК, ядерної політики та безпеки розкритикував новий склад НКРЕКП і назвав формулу "Роттердам+" корупційною.

"Ті ж самі штампи, та сама риторика, той самий корупційний "Роттердам+", - сказав голова компанії. - А тариф "Енергоатома" продовжує залишатися найнижчим у світі. Чому? Що у нас дешевше, ніж у них, окрім робочої сили? Чи може наші технології настільки передові і просунуті? Все набагато простіше – у нас ексклюзивні "особливості національного регулювання".

Коментарі нового керівництва НКРЕКП щодо “Роттердам+” - туттуттуттут.