Гривня може дещо ослабнути у випадку дефолту Греції

Все про економіку та фінанси

Ймовірний дефолт Греції у вівторок 30 червня (якщо Афіни не сплатять МВФ 1,6 млрд євро) з наступним можливим виходом цієї країни з єврозони призведе до ослаблення євро в короткостроковій перспективі, що в свою чергу може спонукати до супровідного ослаблення гривні, з огляду на активну торгівлю України з країнами ЄС (і, зокрема, єврозони) та зацікавленість вітчизняних експортерів у збереженні цінових переваг на європейських ринках (що у т.ч. дозволяє певним чином компенсувати нижчий рівень якості продукції).

Висока інфляція в Україні з`їдає цінові переваги, які дала девальвація. Безумовно, запас міцності має лишатися в розрізі окремих товарних позицій, але в цілому імпорт товарів в нас досі перевищує експорт (за даними НБУ). Тому, власне, зберігається й й зберігатиметься чутливість гривні до курсової динаміки валют важливих торгових партнерів (тим паче у випадку загострення бойових дій на Донбасі).

У будь-якому разі фінансово-економічної катастрофи в зв’язку з "Grexit" не буде ні в єврозоні, ні в Україні.

По-перше, з огляду на незначну питому вагу грецької економіки у загальному ВВП єврозони. По-друге, в нинішньому ослабленні євро вже значною мірою закладені ризики "Grexit". Хоча, звичайно, не варто повністю виключати першої «емоційної» реакції (нисхідного спрямування) ринків на вихід «Еллади» з єврозони. Щоправда, мотивована вона буде не стільки економічними, скільки політичними чинниками, оскільки зрештою такий хід подій ставить під сумнів ефективність нинішньої конструкції політичного управління в ЄС.

Ще один вагомий нюанс – дефолт Греції та її ймовірний вихід з єврозони аж ніяк не означає зникнення боргової проблеми країни. Яка в свою чергу є проблемою і для інших країн та їх банків. Очевидно, що переговори щодо реструктуризації грецьких зобов’язань будуть складними і без чергового списання їх частини не обійтися. «Дірку» ж, яка виникне в балансі банків, закриватимуть, передусім, з допомогою ліквідності Європейського центробанку (ЄЦБ).

Разом з тим як не парадоксально, але вихід Греції з єврозони (що однак не означає її виході з Євросоюзу, адже не всі члени ЄС входять в єврозону – в деяких з них зберігаються національні грошові одиниці) в середньостроковій перспективі сприятиме укріпленню економіки єврозони і дасть можливість «легітимізувати» девальвацію євро щодо американського долара, який зміцнюється й надалі зміцнюватиметься в міру посилення грошово-кредитної політики Федеральної резервної системи США (у т.ч. через підвищення ставок), в той час як ЄЦБ навпаки не дає «охолонути» своєму «друкарському верстату». І висхідна динаміка американської валюти – ще один додатковий фактор тиску на курс гривні.

Нагадаємо, що в березні Deutsche Bank прогнозував, що курс євро до американської валюти впаде до паритету до кінця 2015 року, а до 2017 року аналітики очікують падіння вартості європейської валюти до 85 центів.

Finbalance