Гонтарева випросила в МВФ відстрочку для докапіталізації Діамантбанку

Все про економіку та фінанси

В оприлюдненому Міністерством фінансів Меморандумі з МВФ констатується, що НБУ «дещо змінив» календар щодо дотримання банками з другої і третьої двадцятки вимог щодо адекватності регулятивного капіталу (норматив Н2).

Водночас зміни стосуються саме банків з другої двадцятки (а точніше, 19 фінустанов). Згідно з оновленим графіком, вони повинні вийти на значення нормативу Н2 як мінімум 5% до кінця квітня, тоді як ще в лютому в Нацбанку заявляли, що цей мінімум має бути досягнутий до кінця березня.

Щодо банків з третьої двадцятки, то вони, як і раніше, мають вийти на 5-відсоткове значення адекватності регулятивного капіталу до кінця червня.

«Ми попросили банки з груп І і ІІ, які демонструють негативну операційну прибутковість у період до 2017 року включно, подати плани реструктуризації (включаючи квартальні цільові показники) до кінця квітня 2017 р., з переліком заходів, які мають бути здійснені у наступні 36 місяці для подолання цього тренду і забезпечення життєздатності банків. До кінця червня 2017 р. НБУ, в процесі консультацій з фахівцями МВФ та Світового банку, здійснить перегляд цих планів і, за умови їх адекватності, затвердить ці плани. Банки з групи ІІІ, в яких також спостерігається негативна прибутковість до 2018 року включно, мусять подати свої плани реструктуризації до кінця травня 2017 р., а НБУ повинен завершити перегляд цих планів до кінця липня 2017 р.», - йдеться в Меморандумі з МВФ.

Контекст

Як писав Finbalance, за даними АУБ, регулятивний капітал Діамантбанку на 01 березня склав 77,1 млн грн (на 01 січня було 225,3 млн грн). За даними НБУ, на 01.01.2017 Діамантбанк займав 24-е місце в банківській системі за обсягом активів (7,4 млрд грн).

03 квітня Finbalance звернувся до глави правління Діамантбанку Олега Ходачука з питанням щодо значення нормативу Н2 в цьому банку на кінець березня. Поки що ми не отримали відповідь.

Водночас О. Ходачук, коментуючи рішення зборів акціонерів від 24 лютого щодо збільшення статутного капіталу банку на 750 млн грн, констатував, що «гроші вже поступають на рахунки акціонерів». «У відповідності до графіку емісії, вони мають бути зараховані на викуп акцій з 24 квітня», - уточнив банкір.

У лютому О. Ходачук, коментуючи неофіційну інформацію, що НБУ відніс Діамантбанк до категорії проблемних, запевняв, що «банк не є проблемним». Але він не спростовував неофіційні дані, за результатами стрес-тесту Діамантбанку потрібна докапіталізація на 2,5 млрд грн. Банкір запевняв, що в Діамантбанку «немає і не буде негативного капіталу».

Основними кінцевими власниками Діамантбанку вважаються Давид Жванія та Микола Мартиненко (в якого нещодавно НАБУ провело обшуки) – давні бізнес-партнери, які, однак, останнім часом ворогують/ворогували, про що самі публічно заявляли. При цьому обидва вважаються близькими до Петра Порошенка (а М. Мартиненко - і до Арсенія Яценюка та його "Народного фронту").

За даними НБУ, на 01 січня 2017 року М. Мартиненко офіційно з`явився серед бенефіціарів Діамантбанку (тоді як Д. Жванія й раніше фігурував в офіційному переліку акціонерів банку).

У грудні О. Ходачук у коментарі для Finbalance зазначав, що питання конфлікту між акціонерами Діамантбанку «вичерпане, наразі не існує його, принаймні, щодо Діамантбанку». «Інформацією щодо відносин акціонерів по іншим питанням не володію», - зазначив тоді О. Ходачук. Водночас у січні судові спори в цій історії тривали (детальніше про це – в т.ч. супровідне кримінальне провадження, боротьбу за посаду глави правління, нюанси з докапіталізацією – читайте тут).

За даними НБУ, на 01 січня статутний капітал Діамантбанку лишився на тому ж рівні, на якому він був на 01 жовтня – 210 млн грн. Така ж сума наразі значиться в держреєстрі юросіб та фізосіб-підприємців. Разом з тим, у статистиці Нацбанку торішній внесок акціонерів Діамантбанку на 300 млн грн був у графі «інший додатковий капітал».

Нацкомісія з цінних паперів і фондового ринку повідомляла, що 29 грудня ухвалила рішення щодо реєстрації звіту про результати приватного розміщення акцій Діамантбанку. Це відбулося після того, як 04 жовтня НКЦПФР відмовила в реєстрації звіту про результати приватного розміщення акцій Діамантбанку. Прес-служба Діамантбанку тоді заявляла, що НБУ зарахував відповідний внесок на 300 млн грн в основний (але не статутний, - ред.) капітал.

О. Ходачук в коментарі для Finbalance щодо рішення НКЦПФР від 29 грудня зазначав, що воно стосується саме згаданого випуску акцій на 300 млн грн. «Раніше не надали один документ (аудиторський висновок), тому тоді комісія по формальним причинам відмовила. Зараз всі документи повністю дали, і НКЦПФР все зареєструвала», - констатував банкір.

Неофіційно учасники банківського ринку припускали, що рішення НКЦПФР від 04 жовтня могло бути пов’язане зі згаданим конфліктом між акціонерами банку та/або з «нюансами» в походжені коштів, які, можливо, не дозволяли зарахувати відповідні кошти в «статутник».