Гонтарева: екс-власники "Привату" деякі свої активи передали банку, потім - вивели

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Валерія Гонтарева в інтерв’ю для «Радио Вести» розповіла, що екс-власники Приватбанку надали в заставу по кредитам рефінансування, зокрема, «Бориваж», «Буковель», літаки «Боїнги». За її словами, частина цих активів була оформлена на Приватбанк його попередніми власниками, щоправда, згодом – виведена з балансу.

«Можу сказати про майно, яке в заставі НБУ по кредитам рефінансування. Кожний раз, оцінюючи якісь активи, акціонери розповідали, що вони коштують 25 млрд. коли ми брали першокласного оцінювача, оцінка виходила 5 млрд. Тому все, що називає цей банк, варто ділити на 5.

Нам акціонери дали в заставу свій власний бізнес. Вони нам дали, наприклад, компанію «Бориваж», компанію «Буковель», літаки «Боїнги»… Заставне майно було хорошим, ми зверху попросили ще гарантію пана Коломойського. У нас практично весь кредитний портфель [по рефінансуванню] покритий його особистими гарантіями.

Улітку багато застав, які є в нас, ми змусили взяти [Приват]банк на баланс. Вони залишалися в заставі НБУ, але замість пустушок [компаній-позичальників Приватбанку] для погашення деяких інсайдерських кредитів на 31 млрд грн ми змусили взяти правління Приватбанку й поставити акціонерів ці активи на баланс.

Але потім, виконавши наш норматив, вони один з активів забрали. Це називається шахрайство.

<…> Те, що менеджмент та акціонери робили в останні декілька днів – наприклад, в останню п’ятницю – я думаю, час покаже та наша країна дізнається. Я не хотіла б зараз це коментувати», - зазначила В. Гонтарева.

За її словами, в останні дні перед націоналізацією з Приватбанку були виведені вклади пов’язаних осіб на 2,6 млрд грн, внаслідок чого Фонду гарантування вдалося списати [конвертувати в капітал, - ред.] вклади пов’язаних на 29,4 млрд грн, а не на 32 млрд грн, як планував НБУ.

«Ви знаєте, НБУ звернувся до уряду за списанням пасивів пов’язаних осіб. На жаль, ми звернулися на суму 32 млрд грн, а Фонду вдалося списання 29,4 млрд, тому що решти коштів [2,6 млрд грн] на рахунках пов’язаних осіб уже не було. З цього випливає, що ці кошти звідти вивели за останні дні [перед націоналізацією]», - зауважила В. Гонтарева. 

Довідково

Як писав Finbalance, згідно зі звітністю Приватбанку, за підсумками трьох кварталів поточного року в структурі його активів обсяг забезпечення, отриманого у власність за неплатежі, збільшився до 20,7 млрд грн з 6 млн грн на початок року. Разом з тим, на кінець 1-го півріччя цей показник сягав 31,8 млрд грн. Тобто в ІІІ кварталі обсяг цих активів зменшився на 11,1 млрд грн.

За даними держреєстру юросіб та фізосіб-підприємців, наразі статутний капітал Приватбанку становить 50,69 млрд грн, при тому, що на кінець ІІІ кварталу статутний капітал фінустанови був 21,26 млрд грн, а отриманий, але не зареєстрований внесок – 4,59 млрд грн. При цьому НКЦПФР повідомляла про додатковий випуск акцій Приватбанку на 35,91 млрд грн. Раніше міністр фінансів Олександр Данилюк заявляв, що перший випуск ОВДП для докапіталізації Приватбанку складе 43 млрд грн.

Учора новий глава правління Приватбанку Олександр Шлапак таким чином прокоментував конвертацію в капітал Приватбанку коштів пов’язаних осіб і євробондів: 

«На жаль, деякі з осіб, які були пов’язані з колишніми акціонерами, постраждали. Цю операцію – маю на увазі переведення в капітал їх зобов’язань – здійснював Фонду гарантування разом з Національним банком. Я думаю, краще буде, якщо вони дадуть відповідь щодо цього.

Щодо єврооблігацій. Поки це питання виходить поза межі моєї компетенції. Боюся, що воно нас все одно зачіпить. Так, чомусь єврооблігації потрапили до переліку тих фінансових інструментів, які були переведені в капітал. Це було рішення Національного банку, тому я думаю, що ми разом з Національним банком будемо пробувати знайти спільну мову з утримувачами облігацій. Якщо ж ні, то будемо в судовому порядку доводити правоту. Але оскільки рішення приймав центральний банк, було б краще, щоб він це коментував».