«Газпром» визнав, що постачав газ Фірташу значно дешевше, ніж «Нафтогазу»

Все про економіку та фінанси

Через скасування пільги на ціну газу для України в ІІ кварталі 2014 року (до квітня Україна отримувала газ по $268 за тис. куб. м, потім "Газпром" підняв її, вимагаючи від України спочатку $380, потім $480 за тис. куб. м) середньозважена ціна на поставки газу в країну в 1-му півріччі зросла на $102,9 за тис. куб. м., йдеться у фінзвітності компанії. У 1-му півріччі 2013 року ціна становила, за даними "Газпрому", $290,8 за тис. куб м. Тим самим "Газпром" фактично визнав, що протягом всього 2013 року поставляв газ Ostchem Дмитра Фірташа відчутно дешевше, ніж "Нафтогазу" (в середньому в 2013 році держкомпанія платила "Газпрому" $413 за тис. куб. м). Про це пише «Коммерсант».

Як відзначає видання, у Міненерго України вважають цю обставину аргументом для суду, що ціна для "Нафтогазу" була завищена.

"Газпром" у ІІ кварталі отримав чистий збиток за РСБО в 7,5 млрд руб. в порівнянні з чистим прибутком в 58,76 млрд руб роком раніше (розрахунки "Коммерсанта", в І кварталі прибуток склав 162,5 млрд руб). До цього збиток по РСБО "Газпром" останній раз показував у IV кварталі 2008 року, коли переоцінив фінансові вкладення після падіння бірж під час фінансової кризи.

Зараз ключовою причиною падіння називається створення резерву по сумнівних боргах на 179,3 млрд руб. (близько $5,1 млрд). Йдеться про борг НАК "Нафтогаз України" і відсотків по ньому. Загальну суму боргу "Газпром" оцінив у $4,5 млрд (такий же розмір монополія вказала в позові до Стокгольмського арбітражу від 16 червня). В результаті чистий прибуток "Газпрому" в першому півріччі впав в 1,6 рази, до 155 млрд руб. Виручка зросла на 10%, до 2,1 трлн руб.

Фінансові показники монополії не врятував і високий попит споживачів в Європі, куди "Газпром" наростив поставки на 2,5%, до 80,8 млрд куб. м (експорт до Західної Європи зріс на 4,3%, до 64,7 млрд куб. м). Найбільше зростання показали Туреччина (на 9,1%, до 14 млрд куб. м) та Італія (на 8,5%, до 14,2 млрд куб. м). Німеччина знизила закупівлі на 1,8%, до 18,2 млрд куб. м.

При цьому "Газпром" визнав ризики міжнародних санкцій через ситуацію в Україні: в разі їх введення є ймовірність активізації діяльності країн ЄС щодо зниження залежності від поставок російського газу. Також монополія допускає ризики застосування до неї з боку США та Європи санкцій фінансового і економічного характеру і те, що в майбутньому через незалежні від компанії причини з`являться негрошові форми розрахунків за газ з України. Це може мати несприятливий вплив на здатність монополії фінансувати операційні або капітальні витрати, а також платити податки.