Генпрокуратура: арештовані у латвійській "дочці" Приватбанку $49,5 млн – гроші Арбузова

Все про економіку та фінанси

17 серпня Печерський райсуд м. Києва у рамках кримінального провадження №42015000000000915 задовольнив клопотання слідчого Генпрокуратури про надання тимчасового доступу до речей і документів, які становлять банківську таємницю - виписок про рух коштів, розміщених на рахунках групи компаній-нерезидентів у латвійському АS PrivatBank.

Згідно з ухвалою суду, Головне слідче управління Генпрокуратури здійснює досудове розслідування по вказаному кримінальному провадженню за підозрою екс-глави НБУ у розтраті чужого майна шляхом зловживання своїм службовим становищем в особливо великих розмірах.

У цьому документі не уточнюється, про якого саме екс-главу НБУ йдеться. Разом з тим, в ухвалі Апеляційного суду м. Києва від 26.07.2016 згадується, що кримінальне провадження №42015000000000915 було виділене з кримінального провадження №42014000000000359.

«Органом досудового розслідування встановлено, що голова НБУ, використовуючи своє службове становище у власних інтересах, в порушення вимог ст. 19 Закону України "Про Національний банк України", розтратив кошти Національного банку України, через незаконне створення ТОВ "Банківське телебачення" (код ЄДРПОУ 37739261), афілійованим власником якого він являвся, та фінансування упродовж 2011 - 2013 років господарської діяльності цього підприємства з метою отримання прибутку від його діяльності та привласнення коштів, на загальну суму 220 млн. грн.», - йшлося в ухвалі Апеляційного суду м. Києва від 26.07.2016.

Нагадаємо, в Генпрокуратурі ще в 2014 році заявляли, що саме С. Арбузов підозрюється в завданні збитків державі на 220 млн грн і привласненні цих коштів через створення ТОВ «Банківське телебачення».

У згаданій на початку ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 17.08.2016 констатується, що в ході розслідування виявлені підконтрольні екс-главі Нацбанку офшорні компанії, на рахунки яких в латвійському AS "PrivatBank" накладено арешт на загальну суму 49,51 млн дол.

«В органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні, у рамках міжнародного правового співробітництва, інформації, що містить банківську таємницю, а згідно з ч. 2 ст. 562 КПК України, у разі якщо при зверненні за допомогою в іноземній державі необхідно виконати процесуальну дію, для проведення якої в Україні потрібен дозвіл прокурора або суду, така процесуальна дія може запитуватися лише після надання відповідного дозволу прокурором або судом у порядку, встановленому цим Кодексом», - йдеться в документі.

Йшлося про рахунки таких компаній: Wonderbliss LTD (Кіпр); Sabulong Trading LTD (Кіпр); Opalcore LTD (Кіпр); Baleingate Finance Limited (Кіпр); Akemi Management Limited (Кіпр); Loricom Holding Group LTD (Кіпр); Japelion LTD (Кіпр); Katiema Enterprises Limited (Кіпр); Kviten Solution Limited (Кіпр); Quickpace Limited (Кіпр); Aldoza Investments Limited (Кіпр); Foxtron Networks Limited (Кіпр); Manningford Trading Limited (Кіпр); Erosaria LTD (Кіпр); Pialesko Ltd. (Беліз); Wellar Investments INC. (Беліз); Raytech Commerce LTD. (Беліз); Anrado Group LTD (Беліз); Folkbrook Incorporated (Панама); Yorkfield United LLP (СК Великої Британії та Північної Ірландії); Canyon Capital INC (Британські Віргінські острови), Fincorp Resources LLP (Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії).

Довідково

12 вересня латвійські ЗМІ повідомили, що влада їх країни конфіскувала 50 млн євро у справі про кошти, які могли бути викрадені з держбюджету України, а потім легалізовані через латвійські банки. Латвійська преса, з одного боку, констатувала, що Арбузов (як і Курченко та Іванющенко) не фігурує серед підозрюваних; з іншого боку, зауважувалося, що левова частка коштів була забрана з PrivatBank. Йшлося приблизно про 49 млн дол. Разом з тим, латвійські журналісти нагадували, що восени 2014 року генпрокурор України Віталій Ярема оголосив, що в С. Арбyзова в банках Латвії заарештовано 49,3 млн дол.

Як писала «Українська правда» з посиланням на сторінку С. Арбузова у Фейсбуці, він спростовує інформацію про конфіскацію 50 млн євро на його рахунках в Латвії. За словами Арбузова, хоча в матеріалі латвійських журналістів уточнювалося, що він не фігурує серед підозрюваних, "цей факт не завадив деяким недобросовісним журналістам згадати заяви пана (екс-генпрокурора Віталія) Яреми дворічної давнини, що у мене нібито є рахунки в Латвії, і тільки на цій підставі почати розганяти новину про арешт грошей Арбузова в Латвії". "Ще раз заявляю, що жодних рахунків у цій країні у мене немає. Більше того, зараз через два роки, не існує кримінальної справи, в якій би фігурували ці гроші і де я проходив як обвинувачений. За все це час ГПУ не надала жодних доказів існування цих рахунків або факту їх арешту", – додав Арбузов.

Згодом генпрокурор Юрій Луценко заявив, що 1,5 млрд дол. С. Арбузова в Україні. "Ми не можемо їх забрати до бюджету, доки не дізнаємось, що офшори, на яких числяться гроші, не пов’язані з ним особисто", - зауважував глава ГПУ. За його словами, відповідь на запитання щодо офшорних фірм має надати Міністерство юстиції Кіпру.

Нагадаємо, в лютому поточного року тодішній прем`єр Арсеній Яценюк повідомляв, що заарештовані правоохоронними органами кошти оточення Януковича в обсязі 1,5 млрд дол. перебувають в Ощадбанку, однак парламенту необхідно ухвалити закон, за яким ці кошти можна вилучити і зарахувати в доходи державного бюджету.

У вересні 2015 року Генпрокуратура заявляла, що встановлено і заарештовано рахунки компаній-нерезидентів України, афілійованих з С. Арбузовим, в українських банках на загальну суму 49,51 млн дол, а також ОВДП номінальною вартістю 1,02 млрд дол і 1,495 млрд грн.

У травні поточного року в НАБУ констатували, що під час обшуку приймальні одного з народних депутатів співробітники НАБУ виявили дані про спроби вивести з-під арешту $150 млн С. Арбузова.