Фукс купив борг київського метро на 1,8 млрд грн, - ЗМІ

Все про економіку та фінанси

Бізнесмен Павло Фукс продовжує скупку активів колишнього оточення Віктора Януковича. Черговий здобиччю підприємця стала компанія «Укррослізинг», яка на початку минулого року відсудила у Київського метрополітену 1,96 млрд грн за поставку 100 вагонів в 2010-2013 роках, пише агентство «ЛігаБізнесІнформ».

З нового року Фукс став єдиним бенефіціаром «Укррослізинг». 11 січня відповідні зміни були внесені до реєстру юридичних осіб. Раніше цю компанію ЗМІ пов`язували з оточенням Віктора Януковича і російським державним «Внешекономбанком» (власник Промінвестбанку, який, до речі, П. Фукс намагався придбати разом з М. Микитасем).

Контракт між Київським метрополітеном і компанією «Укррослізинг був підписаний в липні 2009 року (№16-УПР-09). Договір передбачав поставку 100 нових вагонів для столичної підземки на умовах фінансового лізингу.

Через кілька місяців сторони уклали додаткову угоду, включивши в договір т.зв. коефіцієнт коригування. Простіше кажучи, Київський метрополітен зобов`язався компенсувати «Укррослізинг» всі витрати, пов`язані з постачанням вагонів в лізинг, в разі якщо угода не буде виконана до кінця.

У підсумку так і сталося. У 2010-2013 роках «Укррослізинг» поставив метрополітену 100 вагонів, придбаних у Крюківського вагонобудівного заводу і російських «Вагонмашу» і «Метровагонмаш».

Київська підземка розплатилася з постачальником частково: з основної суми договору в 1,4 млрд грн борг метрополітену становить понад 500 млн грн.

У травні 2016 року «Укррослізинг» пішов до судів і домігся стягнення з комунального підприємства в цілому 1,96 млрд грн. З цієї суми - 774 млн грн основний борг за договором з урахуванням пені, відсотків за користування предметом лізингу, а також інфляційні нарахування. Ще майже 1,2 млрд - результат того самого коефіцієнта коригування, включеного в договір вже після його підписання.

Остаточне рішення у справі виніс Київський апеляційний господарський суд 31 січня 2017 року. Вже 6 лютого по позовом «Укррослізинг» були видані судові накази про стягнення боргу.

Виконавча служба Міністерства юстиції оперативно відреагувала на рішення судів. Вже 21 березня 2017 року з Київського метрополітену примусово стягнули на користь Укррослізинг 90,4 млн грн. "Примусові" платежі тривали до 1 вересня минулого року. Всього компанії перерахували понад 140 млн грн.

Київський метрополітен намагався оскаржити борг перед Укррослізіногом у Вищому господарському суді і Верховному суді, але програв спір в усіх інстанціях. Підземка домоглася списання лише близько 42 млн грн пені.

Павло Фукс народився в Харкові і довгий час прожив в Росії. Там же знаходиться його основний бізнес. У портфелі належної Фуксу девелоперської компанії MosCityGroup більше десятка великих об`єктів нерухомості в Москві та Московській області. В Україні бізнесмен ще в 2007-2008 рр. безуспішно намагався побудувати діловий центр «Київ-Сіті» на Рибальському острові. Проект заморозили в кризу.

За останні кілька років Фукс став помітним гравцем на українському ринку. За даними ЗМІ, бізнесмен купив кілька газодобувних компаній, що раніше належали оточенню Едуарда Ставицького і Юрія Бойка. Йдеться про пакети акцій в ТОВ «ДВ нафтогазовидобувна компанія», ПрАТ «Девон», ТОВ «Голден Деррік» і ПАТ «Видобувна компанія Укрнафтобуріння». Також Фукс вів переговори про купівлю столичного БЦ «Парус» у Вагіфа Алієва.

Офіційно Фукс з`явився в реєстрі як кінцевий власник «Укррослізинг» на початку 2018 року. Безпосередній власник 100% статутного капіталу компанії не змінився. Єдиним засновником фірми залишилася кіпрська Ukrrosleasing Cyprus Limited.

Раніше її кінцевим власником значився кіпріот Вракас Стіліанос, якого ЗМІ пов`язували з російським Внєшекономбанком і впливовим депутатом часів Януковича Юрієм Іванющенко. Стіліанос числиться бенефіціаром компанії Tornatore Holding ltd, яка володіє компанією «Газенерголізинг». Згідно з численними розслідуваннями ЗМІ, ця фірма входила в бізнес-групу Іванющенка. «Газенерголізинг» тільки в 2011 році виграла державних вугільних тендерів на 3,5 млрд грн. У частині з них її формальним конкурентом виступав той же «Укррослізинг».

Стіліанос також значився кінцевим власником «Українського лізингового фонду». Цією компанією до 2016 року володіла Pastorik Investment Ltd, яка офіційно входила до переліку афілійованих осіб російської ВЕБ-Лізинг, доньки ВЕБа.

Перший позов проти Київського метрополітену на 1,96 млрд грн з`явився в середині 2016 року. Тоді ж в самому «Укррослізинг» почали відбуватися зміни. У липні 2016 року директором компанії стає маловідомий Павло Ульянов, який змінив на цій посаді Олександра Козирєва. Останнього також пов`язували з бізнес-імперією Іванющенко.

Навесні 2017 року адвокати Іванющенка поширили заяву, в якій спростували причетність екс-нардепа до кредитора метрополітену.