Фондова лихоманка в світі: як це вплине на Україну

Все про економіку та фінанси

Українські фінансові аналітики в коментарі для агентства «Українські новини» та «ЛігаБізнесІнформ» озвучили своє бачення щодо впливу на Україну падіння світових фондових ринків, що відбулося в понеділок.

Керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій вважає, що на Україні це може позначитися в тому сенсі, що впаде попит на високоризикові активи, а значить українським емітентам боргів (зокрема, Мінфіну) стане більш затратно позичати кошти на зовнішніх ринках.

"У нашій ситуації обмеження зовнішніх запозичень може піти й на користь - уряд буде більш серйозно ставитися до перспектив співробітництва із МВФ і необхідних для цього реформ. Тобто зростають шанси того, що реформи не будуть пробуксовувати. Ефект на сировинні ринки буде, тому що знизиться спекулятивний попит на деякі біржові товари. Але поки світова економіка продовжує зростати, обвалу цін не варто очікувати. Тобто поки не йдеться про якийсь значний ефект на наш торговельний баланс", - зазначив експерт.

На його думку, ключові індекси дійсно показали рекордне падіння за одну сесію, але вони однаково залишаються на високих рівнях, тобто поки можна говорити лише про здорову корекцію, що давно напрошувалася.

За словами керівника аналітичного підрозділу групи ICU Олександра Вальчишена, ринки бояться, що ФРС буде більш різко реагувати на можливі ризики інфляції через високі темпи створення нових робочих місць в США і зростання рівня зарплат, що в свою чергу «створює натяки на перегрів американської економіки».

З огляду на те, що відбувається в світі Мінфін і НБУ можуть зайняти ще більш "захисну" позицію, коли від зниження облікової ставки НБУ відмовляться на більш тривалий період або ж почнуть агресивніше підвищувати її, зазначає Вальчишен.

Керівник підрозділу з фінансового аналізу корпорацій небанківського сектору групи ICU Олександр Мартиненко додає, що на цьому етапі корекція на фінансових ринках явно недостатня, щоб вплинути на ціни агросировини, сталі та залізної руди.

"Для України зміна настроїв на світових фінансових ринках може призвести до певного подорожчання вартості зовнішніх запозичень. Однак поки ситуація далека від загрозливої, а ринки як і раніше очікують прискорення глобального економічного зростання цього року", - прокоментував він.

Мартиненко додав, що падіння котирувань акцій і облігацій, що відбувається, - подія, яку багато хто вже давно очікував, оскільки зростання біржових індексів було занадто стрімким і тривалим.

"Тому можна оцінювати падіння котирувань, що відбувається, радше як уже давно назрілу корекцію, ніж обвал ринку", - додав він.

Керівний директор департаменту брокерських послуг, розвитку роздрібного бізнесу Dragon Capital Андрій Дмитренко також зауважує, що зниження глобальних індексів прогнозували вже давно, і воно є радше корекцією, ніж обвалом.

"Коли пишуть про "обвал" на фінансових ринках, то не варто піддаватися паніці - краще подивитися на цифри більш тверезо. Американські індекси (S&P500 і DJI) втратили близько 8,5% від своїх пікових значень кінця січня 2018 року, знизившись на 1,4-1,5% від рівнів кінця 2017 року. Таке зниження - це не обвал, а скоріше корекція фінансових ринків, про яку говорили багато аналітиків та експертів", - сказав він.

Зі слів Дмитренка, до негативної реакції ринків і внаслідок найбільшої корекції індексів за 1 торговельний день призвели макропоказники в США, що вийшли 2 лютого (зростання зарплат на тлі сильних виробничих індексів), які дали змогу аналітикам заговорити про невідворотність більш агресивного зростання процентних ставок, що є негативним чинником для фондових ринків.

Він наголосив, що динаміка ринків у США показує, що корекція поки не планує перейти у "ведмежий" ринок - індекс S&P500 припинив падіння й почав відновлюватися у вівторок, тому що інвестори "викупили" осідання, роблячи ставку на відновлення цін.

"Тому ми не очікуємо продовження активних продажів українських акцій. Водночас швидке зростання процентних ставок у США може в майбутньому призвести до вповільнення зростання американської економіки. Якщо це, у свою чергу, збільшить очікування вповільнення світового зростання, то це може призвести до вповільнення або навіть зниження попиту на сировинну продукцію, включаючи металопрокат, руду й агро", - підсумував експерт.

Натомість керуючий партнер Capital Times Ерік Найман схиляється до того, що поточні події – це типова корекція для пізньої фази макроекономічного зростання. "До травня ситуація в світовій економіці, швидше за все, спровокує погіршення прогнозів по прибутку акціонерних компаній, - прогнозує Найман. - Оскільки динаміка фондових ринків передбачає ситуацію в економіці, то до листопада можна очікувати початку економічної кризи в Штатах".

Більш високі ставки, на які орієнтуються як американський ринок, так і ФРС США, приведуть до дефолтів боржників, найбільш обтяжених кредитними зобов`язаннями, зазначає Вальчишен. Це може стати проблемою і для України з її великими виплатами за держборгом в найближчі роки, додає Найман.