Фонд гарантування пропонує НБУ ліквідувати Платинум Банк

Все про економіку та фінанси

Фонд гарантування повідомив, що звернувся до НБУ з пропозицією про відкликання з 24 лютого 2017 року банківської ліцензії та ліквідацію Платинум Банку. Таке рішення прийнято виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 20 лютого 2017 року.

«У зв’язку з початком ліквідації та необхідністю підготовки змін до Загального реєстру вкладників «Платинум Банку», Фонд гарантування тимчасово призупинив виплати за договорами, термін дії яких закінчився до введення тимчасової адміністрації.

Виплати гарантованої суми відшкодування у період ліквідації розпочнуться не пізніше 1 березня 2017 року. Вони здійснюватимуться відповідно до законодавства, тобто, незалежно від дати закінчення строку депозитного договору.

Про порядок виплат буде повідомлено додатково.

Рішенням Фонду гарантування від 17 лютого 2017 року визнано таким, що не відбувся, конкурс з виведення неплатоспроможного банку «Платинум Банк» з ринку у способи, передбачені ст. 39 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Валюта балансу ПАТ «ПТБ» станом на 11 січня 2017 року склала 7,43 млрд грн. У активах левову частку становили кредити юридичних осіб балансовою вартістю – 2,8 млрд грн, кредити фізичних осіб – 3,02 млрд грн, у пасивах депозити фізичних осіб – 5,4 млрд грн, з них під гарантії Фонду – 4,9 млрд грн.», - йдеться в повідомленні ФГВФО.

Додамо, що за даними НБУ, на 01 січня обсяг вкладів населення в Платинум Банку був 6,08 млрд грн. Таким чином, за 10 днів до визнання Платинум Банку неплатоспроможним відповідний депозитний портфель скоротився майже на 700 млн грн (на 01 та 11 січня офіційний курс був 27,19 грн/дол).

Довідково  

Нещодавно директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін таким чином прокоментував інформацію Finbalance щодо скорочення обсягу споживчих кредитів у портфелі Платинум Банку в IV кварталі 2016 року на 1 млрд грн:

«970 млн грн – це споживчі кредити в Криму, Донецька і Луганська області. Вони майже не обслуговувалися. Банк намагався продати ці кредити на одну з факторингових компаній. Ми вважаємо, що ця угода не закрилася. Цей портфель ми розгортаємо назад у себе на балансі. Угода не була завершена, вона не відбулася», - зазначив К. Ворушилін.

За словами керівника ФГВФО, в роздрібному кредитному портфелі Платинум Банку близько 1,2 млрд грн – «це живі активи, з якими ми працюємо». «З них близько 1 млрд грн взагалі без прострочки, ну максимум про строчка 30-60 днів. 970 млн грн, як я сказав, - це мертві кредити», - зауважив К. Ворушилін.

Він також повідомляв, що Таскомбанк і ПУМБ дивилися саме на роздрібний портфель. «Не можу сказати, чи відбудеться операція», - резюмував К. Ворушилін.

Крім того, К. Ворушилін заявив, що саме корпоративні кредити (з яких 90% - інсайдерські) «потопили» Платинум Банк.

«Вони фактично порожні, там немає ні застав, а де є, якість застав дуже низька. Цей портфель фактично і потопив Платинум, тому що він або не обслуговувався, або обслуговувався за заниженими процентними ставками. Близько 90% цього портфелю – інсайдерські. Там є певна нерухомість», - зазначив К. Ворушилін.

Як писав Finbalance, поліція здійснює досудове розслідування в кримінального провадженні №42016000000000885 щодо розтрати службовими особами «Платинум Банку» понад 1,1 млрд грн шляхом укладання з грудня 2013 року по лютий 2014 року (тобто в період, коли в правлінні банку працювала К. Рожкова) кредитних договорів з ТОВ «Тітан-Південь», ТОВ «Кодос Інвест», ПП «Логістик Транс», ТОВ «Стратагема-Інвест», ТОВ «Ошер», ТОВ «ФК «Реал-Інвест» та ТОВ «ФК Бізнесфінанс» без наміру виконання вказаними суб`єктами підприємницької діяльності зобов`язань. За даними слідства, службові особи цих структур підконтрольні пов`язаним з «Платинум Банком» особам і мали ознаки фіктивності.

У матеріалах кримінального провадження №12015100000000334, пов’язаного зі згаданою справою, йшлося, зокрема, про те, що Платинум Банк видавав кредити для купівлі товару (мав перейти в заставу банку), який фактично не купувався; під заставу цінних паперів, торгівлю якими зупиняла Нацкомісія з цінних паперів і фондового ринку; під заставу майнового комплексу, експертна оцінка вартості якого фальшувалася…

У «спрослушці Рожкової» був такий епізод:

Рожкова: з приводу рефінансу. Один з об’єктів – «Молдова», який був оцінений в 500 млн. «Ризики» готові взяти за 100 млн. У 500 млн був оцінений майбутній проект інвестиційний. Оцінку натягувал. І робили її дохідним методом. Там буде збудоване «котеджне містечко». Є там другий метод, по якому оцінювали, - земля, але проблема в тому, що земля ж в оренді.

Зінков: «Коліерс» готовий «Молдову» ось так з ходу оцінити в 120 млн, але вже не у 80… Ми ще попрацюємо, щоб… Я хочу, щоб вона була мільйонів 250-300. І тоді вже решту доведеться докладати.

Як констатували журналісти телеканалу «24», «Молдова» - це санаторій, розташований біля узбережжя Чорного моря в Одесі, власником якого себе називав Борис Кауфман. А за адресою «Молдови» зареєструвалися чотири десятки підприємств, «левова частка яких має ознаки фіктивності».

«Не випадково, що саме вони заборгували Платинуму кругленькі суми. За даними слідства, за допомогою таких прокладок акціонери змоги вивести понад мільярд гривень. Утім в самій «Молдові» про фірми – ні сном ні духом», - йшлося в сюжеті телеканалу «24».

Заступник глави НБУ Катерина Рожкова повідомляла, що в листопаді з Платинум Банку був знятий статус проблемного.

У жовтні НБУ визнав Б. Кауфмана особою, яка здійснює значний вплив на управління і діяльність «Платинум Банку» та є власником істотної участі незалежно від формального володіння (за неофіційними даними, Б. Кауфман мав вплив на банк з кінця 2013 року, коли змінися його власники - до речі, за участі групи ICU, співвласником якої була Валерія Гонтарева до призначення главою НБУ).

Б. Кауфман також був серед акціонерів Фінбанку в період, коли в ньому (до переходу в Платинум Банк) працювала Катерина Рожкова. Наразі мажоритарний акціонер Фінбанку – Олександр Грановський, партнер Б. Кауфмана в т.ч. по готельному бізнесі.

У заяві про віднесення Платинум Банку до категорії неплатоспроможних НБУ нагадував, що в серпні 2016 року Борис Кауфман подав до Нацбанку пакет документів для погодження набуття істотної участі у банку в розмірі більше 75% через підконтрольні йому компанії. «Національний банк не погоджував Борису Кауфману придбання акцій банку з огляду на неподання окремих документів, зокрема, через відсутність дозволу Антимонопольного комітету України на концентрацію. За інформацією Національного банку, Антимонопольний комітет у грудні 2016 року повернув без розгляду пакет документів щодо набуття Борисом Кауфманом контролю у ПАТ "Платинум Банк", - йшлося в заяві Нацбанку.

Екс-директор директор департаменту реєстраційних питань та ліцензування НБУ Олександр Завадецький зазначав, що з огляду на юридичну складову, навіть при теоретичному бажанні (якщо б воно було, - ред.), держава навряд чи змогла б розраховувати на стягнення з Б. Кауфмана коштів, які будуть витрачені на виплати вкладникам Платинум Банку (4,9 млрд грн):

«Якщо до нього будуть пред`являтися претензії, він дуже красиво виходить із ситуації, і цілком правомірно. Він може сказати, що не знає, чому НБУ його кимось там визнав. Тим більше, що він писав, що тільки збирається купити. Нацбанк в якихось своїх цілях визнав його, але юридично він не несе ніякої відповідальності», - зауважував О. Завадецький.