ФГВФО готовий продати активи банку "Надра" на 222,8 млн грн. за 150 тис грн.

Все про економіку та фінанси

Ліквідатор банку «Надра» оголосив відкриті торги (аукціон) з продажу активів, шляхом відступлення прав вимоги за кредитами іншим фінансовим установам, який проводитиметься на електронному торговому майданчику ТОВ «УКГ Моніторинг» (скорочене офіційне найменування – ТОВ «Аукціон.ЮА).

У лоті №4634 – права вимоги за кредитними договорами у кількості 28 764 од., укладеними з фізособами (вид кредиту - споживчий кредит). Початкова вартість реалізації лоту 150 тис грн (без ПДВ). Гарантійний внесок 15 тис грн. (без ПДВ).

Коротка характеристика пакету кредитів:

- кредитний продукт: «Розcтрочка «Єврокредит» (надання кредитів в рамках договору з ЗАТ «Догмат Україна» щодо співпраці в сфері споживчого кредитування);
- цільове призначення кредиту: фінансування витрат на ремонт, весілля, подорожі, купівлю мобільних телефонів, побутової техніки тощо;
- регіон видачі кредитів: територія України, включаючи АР Крим та зону АТО (справи АР Крим та зона АТО = 405 шт);
- валюта кредитування – гривня;
- наявність застави: беззаставні/заставні (товари, придбання яких здійснювалось за рахунок кредитних коштів);
- сума заборгованості (тіло +%) станом на 01.02.2016р. – 222,8 млн грн. (в т.ч. тіло – 106,7 млн грн., проценти – 116,1 млн грн.);
- середнє значення загальної заборгованості (тіло +%) складає – 7 538,00 грн. (в т.ч. кредит – 3 712 грн., проценти – 3 826 грн.); розмір мінімальної заборгованості (тіло +%) – 5,45 грн., розмір максимальної заборгованості (тіло + %) – 55 922,10 грн.;
- період кредитування – 2005-2008 роки;
- остаточний термін погашення кредитів - 2011 рік;
- строк прострочки – понад 3 роки;
- договірний термін позовної давності – 10 років;
- історія роботи з колекторськими службами: кредити опрацьовувалися внутрішніми та зовнішніми колекторськими службами.

Умови продажу:

1. Учасниками відкритих торгів (аукціону) можуть бути фінансові установи (банки або небанківські фінансові установи - юридичні особи, крім кредитних спілок).
2. Аукціонні торги відбудуться за наявності не менше двох учасників.
3. Відкриті торги (аукціон) проводяться відповідно до Правил проведення відкритих торгів (аукціону) та Умов проведення відкритих торгів (аукціону), розміщених на сайті Організатора. Переможець аукціону зобов`язаний сплатити Організатору винагороду за проведення аукціону, згідно з підписаним договором з Організатором.
4. Переможець відкритих торгів (аукціону) на підставі протоколу про проведення аукціону укладає договори відступлення прав вимоги за кредитним договором та договорами забезпечення виконання зобов’язань (за наявності). Усі витрати, пов`язані з підписанням цих договорів, покладаються на покупця - переможця аукціону.
5. Засоби платежу – грошові кошти в національній валюті України.
6. Аукціон на підвищення ціни. Крок аукціону – 1% від початкової ціни лоту.
7. Розмір реєстраційного внеску – 500 грн. 00 коп.
8.Розмір гарантійного внеску – 10% від початкової ціни.  

Прийом заяв на участь в аукціоні проводиться на веб-сайті ТОВ «Аукціон.ЮА», починаючи з 03.03.2016 року. Кінцевий строк прийому заяв на участь у відкритих торгах (аукціоні), оплата реєстраційного внеску – до 18:00 год. 04.04.2016 року.

Таким чином, співвідношення початкової вартості лоту до номінальної вартості активів становить лише 0,067% (з урахуванням ПДВ ситуацію принципово не змінюється - 0,081%).

Навіть з урахуванням "старовизни" кредитів і фактору окупованого Криму та зони АТО, нічогенький такий дисконт вимальовується - 99,933% (або з урахуванням ПДВ-фактору - 99,9192%).

Реальна вартість активів залежить в т.ч. від адекватності роботи зі стягнення відповідних боргів.

Якщо ж ще штучно буде обмежена участь в аукціоні (наприклад, через відсіювання "неугодних" у ході кваліфіційного відбору), відкриваються непогані перспективи для заробітків.

Для всіх, окрім держави.

Довідково. За даними Фонду гарантування, на 01 лютого вкладники банку «Надра» отримали компенсації в межах гарантійної суми на 3,53 млрд грн. (91,4% суми, яка підлягає відшкодуванню).

Як відомо, з огляду на нестачу власних надходжень у Фонду гарантування, він здійснює виплати вкладникам банків-банкрутів, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ, який надає позики Фонду та монетизовує держоблігації, випущені для Фонду Мінфіном. Що в свою чергу тисне на ціни (розкручує інфляції) та курс (провокує девальвацію).

Згідно з фінзвітністю банку «Надра», станом на 01 січня його вкладники в межах гарантійно суми отримали 3,5 млрд грн. (всього має бути виплат на 3,85 млрд грн), з яких у період ліквідації – 1,48 млрд грн. Із решти суми (2 млрд грн) здійснених компенсацій під час тимчасової адміністрації лише 140,15 млн грн. – це за власні кошти, все інше – це цільова позика Фонду гарантування.

Як зазначалося, позичальники на вказану дату погасили борги перед банком «Надра» на 303,7 млн грн. (на 40,4 млн грн. – за рахунок звернення стягнення на заставу). Реалізовано майна банку – 0. Інші надходження (купони від цінних паперів, валютні операції, оренда тощо) – 13,4 млн грн.

Про розслідування Нацполіції щодо виведення 10,4 млрд грн. рефінансування з банку "Надра" читайте тут. Про кримінальне провадження Генпрокуратури на підставі публікації Finbalance щодо виведення коштів з банку "Надра" див. тут.

Про те, як суд не прийняв позов ліквідатора банку "Надра" до компанії боржника на 1,2 млрд грн читайте тут. Про його намагання стягнути 600 млн грн у кримської компанії Фірташа (який контролював банк "Надра") див. тут. Про невдалі спроби представника Фонду гарантування відсудити 17 млн дол. у збанкрутілого "Дельта Банку" - тут.

Про підозри Генпрокуратури щодо сприяння представника Фонду гарантування у виведенні 120 млн грн. активів з "Прайм-банку" читайте тут. Про виведення половини активів "Радикал Банку" в день, коли в нього була введена тимчасова адміністрація Фонду гарантування, див. тут.

За даними Фонду гарантування, за підсумками 2015 року він реалізував активи неплатоспроможних банків на суму близько 1,2 млрд грн. Це при тому, що торік виплати вкладникам банків-банкрутів склали понад 43 млрд грн.

Як повідомлялося, в січні Фонд отримав надходження в сумі 2,77 млрд грн, у тому числі погашення своїх кредиторських вимог від банків, що знаходяться у стані ліквідації понад 1,76 млрд грн. Основна сума надходжень надійшла від АТ «Дельта Банк» – 1,53 млрд грн, що становить 87% суми надходжень. Другий показник у ПАТ "Банк Форум" – 71,6 млн грн (4,1%).

За прогнозами Фонд гарантування, в 2016 році він отримає не менше 7,6 млрд грн надходжень від неплатоспроможних банків. Відповідно, січневі надходження складають понад 23% від запланованої суми.

Додамо, як нещодавно заявляли в НБУ, в 2016 році він планує отримати 12,8 млрд грн. від погашення заборгованостей банків по кредитам рефінансування за рахунок застав.

За даними НБУ в цьому році очікуються надходження від застави нерухомості на суму 1,7 млрд гривень, застави цінних паперів мають забезпечити близько 4 млрд гривень надходжень, а права на власність за кредитами ще 7,1 млрд гривень (з них 2,6 млрд гривень надходження від накопичених погашень по портфелю прав на власність АТ "Дельта банк" і ще 1,8 млрд грн надходження - від очікуваних погашень по портфелю прав власності АТ "Дельта банк").

Про реалістичність/нереалістичність планів НБУ повернути собі 4,4 млрд грн рефінансування, виданих для "Дельта Банку", читайте тут.

Finbalance