Fitch: боргові проблеми України будуть стримувати популістів, якщо вони прийдуть до влади

Все про економіку та фінанси

Агентство Fitch підтвердило довгостроковий рейтинг України в іноземній валюті на рівні "В-" зі стабільним прогнозом.

Як зазначається, такі оцінки грунтуються на слабкості зовнішньої ліквідності України, потребі виплат по зовнішнім боргам та структурній слабкості в контексті в т.ч. банківського сектору, інституційних обмежень, геополітичних і політичних ризиків на фоні зниження держборгу, наявності зовнішньої підтримки, поліпшення макроекономічної ситуації та послідовності політики.

За оцінками Fitch, нова програма співпраці України з МВФ на 3,9 млрд дол має пом`якшити ризики зростання виплат по суверенним зобов`язанням у 2019 році.

При цьому потреба у зовнішньому фінансуванні (з урахуванням дефіциту поточного рахунку платіжного балансу та боргових виплат держави і приватного сектору) сягатиме в середньому 90% від валютних резервів у 2019-2020 роках. Зокрема, платежі по держзобов`язанням мають зрости з 3 млрд дол у 2018 році до 5 млрд дол у 2019 році та 4,8 млрд дол у 2020 році (по євробондам - по 2,4 млрд дол в кожному з цих років).

Як звертається увага, України вже розмістила євробонди на 2 млрд дол після досягнення попередніх домовленостей з МВФ. Крім того, очікується надходження першого траншу від ЄС (на 500 млн євро) з програми макрофінансової підтримки (на 1 млрд євро) та надання гарантії Світового банку (на 650 млн дол) після схвалення радою директорів МВФ згаданої програми.

Fitch очікує, що валюті резерви НБУ до кінця року можуть зрости до 17,7 млрд дол після зниження їх на кінець вересня до 16,6 млрд дол (на кінець листопада-2017 було 18,9 млрд дол).

При цьому дефіцит поточного рахунку платіжного балансу в 2018 та 2019 році може розширитися до 3,1% ВВП на фоні часткового пом`якшення сприятливими цінами для українського експорту двох факторів - зростання попиту на імпорт та підвищення цін на енергоресурси.

Агентство прогнозує середню інфляцію в Україні за підсумками 2018 року на рівні 11% з поступовим зниженням до 6,8% у 2020 році.

Як зауважується, загальний дефіцит держсектору може сягнути 2,5% ВВП, що близько до зобов`язань перед МВФ: недовиконання дохідної частини держбюджету буде компенсоване нижчими від запланованих витратами.

Fitch очікує, що ослаблення фіскальної політики в 2019 році буде лімітоване обмеженістю фінансування.

Агентство прогнозує, що за результатами 2018 році державний і гарантований борг знизяться до 67% ВВП внаслідок скорочення валютних запозичень та помірним ослабленням нацвалюти.

Як констатується, в 2018 році зростання ВВП України може скласти 3,3% зі сповільненням у 2019 році до 2,9%.

Говорячи про президентські та парламентські вибори в Україні (відбудуться відповідно в березні та жовтні 2019 року), агентство Fitch зазначає, що за даними недавніх соцопитань наразі лідирує Юлія Тимошенко, але немає явного фаворита серед заявлених кандидатів, тим паче, на фоні значної частки виборців, які ще не визначилися.

Разом з тим, аналітики агентства висловлюють думку, що залежність України від зовнішнього офіційного та ринкового фінансування обмежуватиме простір наступній адміністрації для значного відхилення від нинішньої політики та можливість реалізації популістського курсу.

Fitch також наголошує, що неврегульований конфлікт на Донбасі лишається ризиком для макроекономічної ситуації. Водночас агентство не очікує суттєвої ескалації.

Fitch не очікує, що спір України з РФ щодо євробондів на 3 млрд дол послабить доступ офіційного Києва до зовнішнього фінансування та виконання зобов`язань щодо обслуговування зовнішніх боргів.