Фінмоніторинг: НБУ пообіцяв МВФ позбутися невластивих йому "слідчих" функцій

Все про економіку та фінанси

НБУ взяв зобов’язання перед МВФ позбутися невластивих йому функцій розслідування в сфері боротьби з відмиванням коштів та зосередитися натомість на нагляді для забезпечення механізмів протидії можливим зловживанням. Причому до кінця січня регулятор мав підготувати відповідну “дорожню карту” за технічної допомоги МВФ. Про це йдеться в Меморандумі з Фондом, підписаному Президентом, прем’єром, міністром фінансів та главою НБУ в рамках чинної 14-місячної програми stand-by на 3,9 млрд дол.

“До кінця січня 2019 року НБУ, за технічної допомоги від МВФ, підготує дорожню карту для зосередження нагляду в сфері боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму на забезпеченні адекватності механізмів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму у фінансових установах та припинення функцій розслідування.

(By end-January 2019, the NBU, with technical assistance from the IMF, will also prepare a roadmap to focus AML/CFT supervision on ensuring the adequacy of financial institutions’ AML/CFT framework, and discontinue investigative functions)”, - йдеться в документі (його англомовна версія - тут, україномовна - тут).

За словами чільного представника одного з українських банків, таким чином НБУ визнав, що займається нехарактерною як для центробанку функцією розслідувань, чим напряму порушує статтю 19 Конституції (згідно з якою, органи влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України).

“По суті, НБУ визнав перед МВФ, що нинішня його “слідча” діяльність або неефективна, або неприйнятна. Інакше навіщо відмовлятися від неї та просити в МВФ допомогу в підготовці “дорожньої карти” для виходу з глухого кута після переможних публічних звітів про багатомільйонні штрафи на банки за результатами фінмонівських перевірок?”, - риторично запитує співрозмовник Finbalance (на умовах анонімності).

Ще один банкір називає цю ситуацію “кричущою”, наголошуючи, що не пам’ятає подібних публічних зізнань регулятора.

“НБУ, замість застосування внутрішніх адміністративних рішень щодо одного зі своїх департаментів, який уявив себе фінансовим поліцейським, вимушений йти на настільки безпрецедентні заходи та просити МВФ допомогу, щоб виплутатися з цієї павутини. Але навіть якщо відповідне положення в Меморандумі з’явилося не з доброї волі української сторони, а під тиском МВФ, це лише підкреслює дипломатичність наших західних партнерів, які шукають варіанти, щоб допомогти нашим чиновникам “зберегти обличчя”, - резюмує співбесідник Finbalance.

Нагадаємо, НБУ щомісячно повідомляє про санкції, вжиті щодо банків, за можливі порушення в сфері фінмоніторингу. Подекуди застосовувані штрафи сягають десятків мільйонів гривень (роз’яснення Нацбанку з цього приводу - тут).

У свою чергу банки вказують на високі ризики зловживань регулятора через обтічність формулювань у нормативній базі та, відповідно, наявність простору для суб’єктивного підходу контролерів і подвійних трактувань тих чи інших ситуацій.

Подекуди фінустанови та/або їх вже колишні посадовці судяться з регулятором з цього приводу чи заявляють про відповідні наміри (приклади - тут і тут). Чи не найбільш гучна поразка НБУ у відповідних судових спорах (у т.ч. на рівні Верховного Суду) була у випадку з банком “Південний”, який торік домігся скасування кількамільйонного штрафу (деталі - тут).

P.S.

21 лютого НБУ заявив, що за технічної допомоги МВФ підготував проект дорожньої карти “для посилення нагляду у сфері боротьби з відмиванням "брудних" коштів та фінансуванням тероризму” (цитата).

“Його реалізація дозволить Національному банку зосередити більше уваги на адекватності механізмів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму у фінансових установах та припинити функції розслідування.

Такий підхід передбачено у Меморандумі про економічну та фінансову політику України з МВФ від 5 грудня 2018 року”, - йдеться в повідомленні Нацбанку .

"Важливо відзначити, що припинення функцій розслідування, про які йдеться у Меморандумі, не слід ототожнювати із припинення Національним банком наглядових функцій у сфері фінансового моніторингу", – зазначає перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова.