Фінансові проблеми змусили Ощадбанк залучити в НБУ стабкредити на 6 млрд грн

Все про економіку та фінанси

У 2014 році державний Ощадбанк залучив у Нацбанку три стабілізаційні кредити (надаються під програму фінансового оздоровлення на термін від 2 до 5 років) на суму 6 млрд грн.

Загалом торік НБУ надав Ощадбанку рефінансування (на строк від 30 днів) сукупним обсягом понад 24 млрд грн., що є найвищим показником у банківській системі.

Левову частку рефінансу – 20 млрд грн – Ощад отримав в першому півріччі (до речі, рішення про виділення стабкредитів були прийняті Нацбанком 27 травня).

Потреба в активному фінансовому підживленні Ощадбанку з боку регулятора була зумовлена, насамперед, зростанням частки проблемних кредитів у його портфелі через російську окупацію Криму, бойові дії на Донбасі, а також, звичайно, девальвацію та падіння економіки.

Через це торік держбанк здійснив відрахування в резерви під знецінення кредитів та коштів в інших банках на 12,15 млрд грн., внаслідок чого зафіксував другий за величиною (після Укрексімбанку) збиток у банківському секторі – 8,56 млрд грн. (до слова: за 9 місяців-2014 банк вважав за доцільне «намалювати» собі прибуток 550,9 млн грн, - ред.).

Неповне й неритмічне надходження платежів за кредитами від позичальників ускладнювало для Ощадбанку, зокрема, розрахунки з вкладниками (для чого й могли безпосередньо знадобитися стабкредити, - ред.). Тим паче, що це відбувалося на фоні відтоку депозитів, від якого його не врятував ні держстатус, ні законодавчо передбачена 100-відсоткова державна гарантія за всіма вкладами населення.

За 9 місяців 2014 року держбанк втратив валютних депозитів населення на 229,1 млн дол. (-25,5% портфелю), гривневих – на 3,46 млрд грн. (-12,1%). Ситуація в 4-му кварталі, щоправда, дещо поліпшилася – обсяг гривневих вкладів фізосіб збільшився на 850 млн грн. (+3,4%), а портфель їх валютних вкладів зменшився лише на 6,7 млн дол (-1%).

Також варто зважати, що кредити від НБУ могли знадобитися Ощадбанку, зокрема, для виконання постійного «партзавдання» - підтримки розрахунків за газ свого хронічного проблемного найбільшого позичальника – «Нафтогазу».

До речі, за підсумками 2014 р. портфель гривневих кредитів юрособам в Ощадбанку збільшився на 9,73 млрд грн (+29,9%), причому в 4-му кварталі – відразу на 6,8 млрд грн. (+19,3%). Обсяг же валютних позик цій категорії позичальників, правда, скоротився на 501,9 млн дол (-24,3%) – передусім, через нисхідну динаміку портфелю в 4-му кварталі (-515,6 млн дол, або -24,3%).

Весь «букет» описаних фінансових викликів зрештою змусив не лише НБУ, але й уряд наприкінці минулого року більш ніж відчутно підтримати Ощадбанку – його статутний капітал було збільшено на 11,6 млрд грн. за рахунок «накачування» ОВДП-шками.