ФК "Ворскла" схлопнув частину боргу і права вимоги до банку "Фінанси та кредит"

Все про економіку та фінанси

24 травня Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ліквідатора банку “Фінанси та кредит” та лишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 14.03.2018, яким було задоволено позов ТОВ «Футбольний клуб «Ворскла» і визнано припиненим зобов`язання позивача перед банком “Фінанси та кредит” за договором про відновлювальну кредитну лінію №1516v-14 від 06.08.2014 та договором застави транспортних засобів №3625ТС/0814 від 28.08.2014.

Таким чином, суди зобов’язали ліквідатора банку вчинити дії, спрямовані на припинення обтяження та виключення з держреєстру обтяжень рухомого майна запису №14511432 від 28.08.2014 про обтяження автобуса пасажирського, марки «NEOPLAN», модель - N1216-HD, 2007 року випуску, що є предметом застави за вказаним договором застави.

Згідно з судовими матеріалами, ліміт кредитування зі договором №1516v-14 від 06.08.2014 становив 471 тис дол. 06.08.2015 між позивачем та відповідачем укладено додаткову угоду до договору про відновлювальну кредитну лінію, якою ліміт кредитування було визначено на рівні 161 тис дол з кінцевим строком погашення до 05.11.2015 включно.

Як зазначається, рішенням Госпсуду Полтавської області від 16.02.2017 (в рамках іншого судового спору), яке було залишено без змін Харківським апеляційним госпсудом та Вищим госпсудом, позовні вимоги ліквідатора банку “Фінанси та кредит” до ТОВ "Футбольний клуб «Ворскла» про стягнення 4,1 млн грн було задоволено частково, а саме стягнуто з відповідача на користь позивача заборгованість за договором про відновлювальну кредитну лінію №1516v-14 від 06.08.2014 в розмірі 805,3 тис грн. Госпсуд Полтавської області дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ліквідатора банку “Фінанси та кредит” на суму 2,07 млн грн у зв`язку із зарахуванням зустрічних однорідних вимог в порядку ст. 601 Цивільного кодексу на вказану суму в рахунок часткового погашення заборгованості ТОВ «ФК «Ворскла» перед банком (сума заборгованості становила 114 тис дол).

Як констатував Госпсуд м. Києва в згаданій на початку справі, згідно з наданими платіжними дорученнями, ТОВ «ФК «Ворскла» виконало рішення Госпсуду Полтавської області та сплатило 805,3 тис грн, що, за висновками суду, є свідченням повного погашення заборгованості та підставою для задоволення позовних вимог боржника.

Ліквідатор банку “Фінанси та кредит” наполягав на неможливості зарахування зустрічних однорідних вимог у зв`язку із пов`язаністю позивача із банком. Натомість Госпсуд м. Києва вказав, що ці обставини були предметом розгляду та є встановленими у “полтавській” справі, а тому відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу не підлягають доказуванню в межах цієї справи.

У держреєстрі кінцевими бенефіціарами ТОВ «Футбольний клуб «Ворскла» значаться Едуард Шалаєв і Деметра Косма Ігл. Водночас серед засновників фігурує в т.ч. ТОВ «Феррекспо» (однойменна залізногрудна група асоціюється саме з Костянтином Жеваго, який був власником банку “Фінанси та кредит”).

На сайті ФК «Ворскла» К. Жеваго фігурує як почесний президент клубу.

За даними Фонду гарантування, на 01.04.2018 вкладникам "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсації на 9,9 млрд грн (сумарні виплати складуть 10,5 млрд грн).

За даними НБУ, на середину березня борг банку К. Жеваго по рефінансуванню становив 6,3 млрд грн.

Нацбанк повідомляв, що сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку "Фінанси та кредит" - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів банку К. Жеваго становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").

Про скасування Фондом гарантування продажу боргів Жеваго на 656 млн грн для його людей з дисконтом 77% - тут. Про невдалі спроби Фонду гарантування продати активи банку "Фінанси та кредит" на 11 млрд грн з дисконтом 80% - тут. Про "замороження" продажу боргів групи "АвтоКрАЗ" перед банком "Фінанси та кредит" на 3,5 млрд грн - тут. Про невдалу спробу ФГВФО продати борги групи "АвтоКрАЗ" перед Дельта Банком на 1,3 млрд грн - тут.

Про кримінальні провадження щодо видачі банком "Фінанси та кредит" інсайдерських кредитів читайте тут і тут.

Про борги фармкомпаній К. Жеваго перед банком "Фінанси та кредит" - тут, групи "Росава" - тут.

Про намагання групи Ferrexpo К. Жеваго домогтися в судах визнання її непов`язаною з банком "Фінанси та кредит" особою та заявлені нею вимоги на 3,9 млрд грн до Фонду гарантування - тут.

Про спроби К. Жеваго вивести Білоцерківську ТЕЦ з-під застави НБУ - тут

Про намагання готелю К. Жеваго визнати недійсним кредитний договір з банком "Фінанси та кредит" - тут.

Про втрату Мінфіном коштів у банку "Фінанси та кредит" - тут.

Про висновки Вищого адмінсуду, що НБУ не реагував адекватно на проблеми банку "Фінанси та кредит" див. тут.