ФГВФО віддає "Таскомбанку" Тігіпка частину активів і пасивів банку "Новий"

Все про економіку та фінанси

Фонд гарантування вкладів повідомив, що на підставі пропозиції від кваліфікованого інвестора – АТ «Таскомбанк», який був визнаний переможцем конкурсу та візьме участь у виведенні банку «Новий» з ринку (далі - приймаючий банк), Фондом гарантування прийнято рішення щодо укладання договорів з приймаючим банком про передачу йому частини активів та зобов’язань неплатоспроможного банку «Новий».

«З огляду на необхідність завершення уповноваженою особою Фонду на здійснення тимчасової адміністрації в АКБ «Новий» повного технологічного циклу формування переліку вкладників, зобов’язання щодо повернення коштів перед якими будуть передані приймаючому банку, з 18.08.2017 призупинились виплати коштів вкладникам АКБ «Новий» через установи банків-агентів Фонду.

Фонд звертає увагу, що приймаючому банку будуть передані усі права та обов’язки боржника перед кредиторами та вкладниками АКБ «Новий» щодо повернення грошових коштів і сплати процентів за договорами банківського рахунку/вкладу (у тому числі за іменними ощадними сертифікатами). Передбачається, що приймаючому банку – переможцю конкурсу будуть передані всі зобов’язання перед 1-8 чергами кредиторів, а також частина зобов’язань перед 9-ю чергою кредиторів. При укладенні договору з переможцем конкурсу відновлюються всі умови депозитних та інших договорів за переданими зобов’язаннями, зокрема строк та валюта вкладу, процентна ставка тощо», - йдеться в повідомленні ФГВФО.

НБУ визнав банк «Новий» неплатоспроможним 13 липня, з огляду на дефіцит капіталу (за даними НБУ, на 12 липня був меншим на третину від мінімальноо необхідного рівня).

На 01.07.2017 обсяг активів банку «Новий» становив 562,6 млн грн (у т.ч. кредити юрособам – 207,6 млн грн та 101 млн грн – інвестиційна нерухомість). Обсяг вкладів юросіб – 347,8 млн грн; фізосіб – 43,7 млн грн.

На 08.06.2017 власником істотної участі у банку "Новий" було Державне космічне агентство України (18,3% акцій). Рештою акцій банку володіють особи з частками менше 10% акцій банку кожен.

Нагадаємо, 23 червня Фонд гарантування і «Таскомбанк» підписали договір про передачу частини активів та зобов’язань неплатоспроможного Діамантбанку на користь приймаючого банку – «Таскомбанку»:

«За умовами угоди АТ «Таскомбанк» набув усіх прав та обов’язків боржника перед вкладниками (фізичними особами, у тому числі фізичними особами-підприємцями) неплатоспроможного ПАТ «Діамантбанк» щодо повернення грошових коштів та сплати відсотків за договорами банківського рахунку/вкладу (у тому числі за іменними ощадними сертифікатами), у межах 200 тисяч гривень. Загальна сума переданих зобов’язань склала близько 1,1 млрд грн. При цьому сам ПАТ «Діамантбанк» буде ліквідовуватись. Вкладники, залишок коштів на рахунках яких перевищує гарантовану суму відшкодування 200 тисяч гривень, мають подавати кредиторські вимоги до ПАТ «Діамантбанк» за стандартною процедурою.

Надання фінансової допомоги з боку Фонду гарантування приймаючому банку не передбачено. Під час тимчасової адміністрації вкладникам ПАТ «Діамантбанк» за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, було виплачено 111,4 млн грн. При цьому загальна гарантована сума відшкодування вкладникам складає 1 239,8 млн грн.

За умовами підписаного договору, на користь приймаючого банку АТ «Таскомбанк» також передано частину активів неплатоспроможного ПАТ «Діамантбанк». Зокрема, мова йде про частину кредитного портфелю (переважно – кредити юридичних осіб), частину нерухомості разом із основними засобами, що у них знаходяться, та дебіторську заборгованість одного клієнта перед банком».

Як писало видання "Економічна правда", балансова вартість активів, які Діамантбанку передає Таскомбанку, виглядає дуже привабливо — 3,14 млрд грн. Водночас ринкова вартість, яку визначав незалежний оцінювач на замовлення Фонду гарантування, становила лише 1,08 млрд грн. Найцікавіші активи - це нерухомість та корпоративні кредити.

У першому випадку йдеться в т.ч. про чотири об`єкти на Контрактовій площі. Зокрема, одна з них — це центральний офіс самого Діамантабанку за адресою Контрактова площа, 10А. Інші так само знаходяться поряд. Їх загальна оціночна вартість сягає 240 млн грн. Ще один привабливий актив — 30 квартир в ЖК Crystal Park, який будувала девелоперська компанія Жванії та Мартиненка St Sophia Homes. Приблизна вартість квартир — 80 млн гривень.

Інший потенційний "бонус" для Тігіпка — корпоративний кредитний портфель. Так, його балансова вартість сягає 2,65 млрд грн, і за словами співрозмовника в НБУ, з них 2,1 млрд грн — це борги бізнес-групи Жванії та Мартиненка. "Левова частка — це борги управляючої компанії девелоперських проектів St Sophia Homes. Але вона ніколи кредити не брала насправді, для цього використовувалися одноразові проектні компанії. Інші кредити — це ще десятки підконтрольних групі компаній", — пояснює банкір. Отже, портфель, який за балансом коштував 2,65 млрд грн, за умовами угоди, коштував Тігіпку фактично 735 млн грн.

Як констатує сайт dubinsky.pro, внаслідок укладання вказаної угоди, "за бортом" лишилися вкладники Діамантбанку із загальною сумою депозитів близько 800 млн грн; юрособи з залишками в 2,2 млрд грн та інші банки з залишками в 2,3 млрд грн.

"Це випливає з того, що нерухомість з балансу тігіпківського ТАСа - повертається до акціонерів Діаманта Мартиненко, Керезя і Ходачука", - стверджує видання, посилаючись в т.ч. на дані держрестру.