ФГВФО: реальна вартість активів "Михайлівського" - у 36 разів менша, ніж балансова

Все про економіку та фінанси

Фонд гарантування повідомив, що його виконавча дирекція затвердила акт формування ліквідаційної маси банку "Михайлівський». Фонд зробив з цього приводу таку заяву:

"Попри те, що «на папері» вартість активів банку перевищила 5 113,52 млн грн, незалежні оцінщики оцінили їх у 36 разів менше.

Відповідно до звітів, складених трьома компаніями-суб’єктами оціночної діяльності, – реальна вартість активів банку не перевищує 138,13 млн грн. У тому числі у 3,93 млн грн оцінено кредити фізичних та юридичних осіб, договори відчуження та погашення яких були визнані нікчемними, та які обліковуються на позабалансових рахунках банку. При цьому «на папері» вартість цих активів перевищує 1 895,02 млн грн.

Із того, що може бути продано у процесі ліквідації у найпершу чергу – це власне майно банку – старі комп’ютерна техніка, меблі, касове обладнання, банкомати та інше – яке незалежні оцінщики оцінили у 30,50 млн грн. На балансі банку немає жодного приміщення чи земельної ділянки комерційного призначення, а із транспортних засобів – лише причіп (колісний транспортний засіб САНТЕЙ 2000). 99,8 % від загального переліку основних засобів – це майно вартістю до 100 тис грн за одиницю.

Решта активів, передусім кредитні портфелі юридичних та фізичних осіб, у результаті втіленої 19 травня 2016 року (за кілька днів до введення тимчасової адміністрації) схеми, були фактично виведені з банку.

Зокрема, кредитний портфель юридичних осіб, розмір якого у звітності банку становив 1 477,99 млн грн, незалежні оцінщики оцінили у 59,47 млн грн. Такі цифри пояснюються тим, що майже весь кредитний портфель юросіб-кредити пов’язаних з власником банку компаній на суму 1 212,72 млн грн, – напередодні визнання банку неплатоспроможним, шляхом фіктивних проводок були виведені з банку. На балансі ж залишились, приміром, кредитні договори на майже 1 000 млн грн, єдиним забезпеченням за якими є землі сільськогосподарського призначення у Макарівському районі Київської області, орієнтовна ринкова вартість яких складає 50 млн грн. До того ж, діє мораторій на їх продаж.

Крім того, у результаті втіленої схеми якісний кредитний портфель фізичних осіб також виведений на фінансові компанії. Мова йде про понад 110 тис кредитних договорів на загальну суму 682,30 млн грн.

Фонд у судовому порядку намагається повернути виведені активи, аби у якомога більшому обсязі задовольнити вимоги кредиторів банку.

За фактом виявлених у банку махінацій, у тому числі із активами, подано сім заяв про вчинення кримінальних правопорушень.

У той же час, сума власних коштів банку на день введення тимчасової адміністрації становила 35,07 млн грн, у тому числі залишки у касах банку – 13,57 млн грн., кошти в інших банках – 21,51 млн грн.

При формуванні ліквідаційної маси було отримано звіти про оцінку майна, складені Закритим акціонерним товариством «Консалтингюрсевіс», ПП «ВІТАЛ-ПРОФІ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ЕКСПЕРТНА ГРУПА».

Станом на початок 2017 року вкладниками та клієнтами ПАТ «Банк Михайлівський» було отримано 1 652,80 млн грн гарантованого відшкодування", - йдеться в заяві Фонду.

Довідково

Як писав Finbalance, 12 січня Вищий адмінсуд відхилив касаційну скарги Фонду гарантування й банку «Михайлівський» та лишив без змін постанову Окружного адмінсуду м. Києва від 10 серпня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адмінсуду від 29 вересня 2016 року, якими було задоволено позов ТОВ «Фінансова компанія «Плеяда» і визнано протиправними дії тимчасового адміністратора банку «Михайлівський» та скасовано його наказ щодо встановлення нікчемності договору факторингу №1905 від 19 травня 2016 року, укладеного між банком «Михайлівський» з ТОВ «Фінансова компанія «Плеяда».

При цьому Нацполіція здійснює досудове розслідування щодо сумнівних операцій в банку "Михайлівський" перед визнанням його неплатоспроможним. Один з епізодів - укладання банком договору про відступлення прав вимоги з ТОВ «Фінансова компанія «Плеяда», на підставі якого з банку було виведено портфель роздрібних кредитів на понад 682 млн грн (згодом був переуступлений компанії "Фагор").

Також за даними слідства, за кілька днів до визнання банку «Михайлівський» неплатоспроможним «з метою виведення коштів та інших активів» службові особи цієї фінустанови уклали нікчемні договори відступлення прав вимоги (за кредитними договорами та договорами купівлі-продажу цінних паперів) з ТОВ «Інвестиційно-розрахунковий центр» і ТОВ «Кредитно-інвестиційний центр», на підставі яких на рахунки вказаних товариств було перераховано кошти банку на понад 1,6 млрд грн.

У відповідних судових матеріалах згадувалося про

- незаконні операції, що призвели до збільшення кількості вкладників фізосіб на 5 535 осіб, що в свою чергу значно збільшило суму можливого відшкодування Фондом гарантування на 1,1 млрд грн грн; як зауважувалося, це збільшення відбулося внаслідок повернення залучених коштів та виплати доходу фізичним особам за договорами, що передбачають отримання/залучення ТОВ «Інвестиційно-розрахунковий центр» та ТОВ «Кредитно-інвестиційний центр» грошових коштів в позику від фізичних осіб»;  

- виведення з-під застави банку «Михайлівський» активів (земельні ділянки, нежитлові приміщення, товари в обороті, транспортні засоби, майнові права) вартістю 2,15 млрд грн, які були забезпеченнмя по кредитам, виданих для компаній, пов’язаних з власником банку (очевидно, йшлося про В. Поліщука).

15 листопада Верховна Рада прийняла закон, за яким Фонд гарантування виплатить компенсації в т.ч. вкладникам фінкомпаній, які залучали вклади населення через "Михайлівський" (називалася сума 1,5 млрд грн - на додаток до 1,23 млрд грн, які мають бути виплачені для "прямих" вкладників "Михайлівського"). 

09 грудня Голосіївський райсуд м. Києва в рамках кримінального провадження №42016100000000558 (щодо банкрутства банку «Михайлівський») задовольнив клопотання прокуратури м. Києва й наклав арешт на низку об’єктів нерухомості, що належить на праві власності ТОВ «Техенерготрейд» (ЄДРПОУ 32531054; кінцевий бенефіціар – Віктор Поліщук). Йдеться про складські й торгові примущення, земельні ділянки тощо.

У рамках іншого кримінального провадження провадження №12016000000000197 щодо банкрутства «Михайлівського» у вересні судом було накладено арешт на низку активів вартістю 2,15 млрд грн, які були виведені в результаті сумнівних операцій з-під застави банку «Михайлівський» та, не виключено, також пов’язані з Поліщуком. Йшлося в т.ч. про нежитлові приміщення ТОВ "Альянс Новобуд" у Броварах.

За даними Генпрокуратури й прокуратури м. Києва, суд знову наклав арешт а торгово-розважальний центр «Гуллівер» у Києві (в рамках кримінального провадження щодо банкрутства банку «Михайлівський») – після того, як в грудні він був знятий апеляційним судом. Раніше в судових матеріалах також згадувалося про можливість відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, за рахунок відповідного майна. Слід розуміти, прокуратура також пов’язує «Гуллівер» з В. Поліщуком. Він, натомість, запевняв, що не є власником «Гуллівера».