ФГВФО подав позов до нардепа Клімова на 19 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Фонд гарантування вкладів фізосіб, що діє як ліквідатор “Імексбанку”, звернувся у Госпсуд Одеської області з позовом до колишніх акціонерів і топ-менеджерів цієї фінустанови про стягнення 18,98 млрд грн заподіяної шкоди.

За висновками ФГВФО, відповідні збитки були понесені “Імексбанком” внаслідок дій пов’язаних з ним осіб “під час вирішення питання щодо реалізації кредитної політики за 76 кредитними договорами” (цитата).

Серед відповідачів - у т.ч. Леонід Клімов - екс-власник “Імексбанку”, на сьогодні - нардеп, член комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності.

10 грудня Госпсуд Одеської області повернув для Фонда гарантування позовну заяву, оскільки, за висновками суду, в ній у т.ч. “порушено правила об`єднання позовних вимог”.

Як писав Finbalance, ФГВФО подав позови в т.ч. до колишніх інсайдерів банку “Надра” (10 млрд грн), “Брокбізнесбанку” (8,9 млрд грн), “Терра Банку” (3 млрд грн), “Таврика” (2,7 млрд грн), “Форум” (2 млрд грн), “Кредитпромбанку” (533 млн грн) тощо.

За даними Фонду гарантування, на 01.11.2018 вкладникам "Імексбанку" в межах гарантійної суми було виплачено 4,2 млрд грн (95,9% запланованих виплат). Загальна сума акцептованих вимог кредиторів банку складає 9,3 млрд грн.

Фонд повідомляв, що оціночна вартість активів "Імексбанку" становить менше 15% від суми, зафіксованої у бухгалтерській звітності банку: у той час, як «на папері» вартість активів, включених до ліквідаційної маси, складає 14,95 млрд грн, чотири незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили їх у 2,1 млрд грн.

За даними Фонду, 90% корпоративних кредитів в "Імексбанку" - інсайдерські. Йдеться про 13,1 млрд грн. Єдине забезпечення за половиною портфелю – стадіон в Одесі ("Чорноморець").

ФГВФО констатував, що за кілька місяців до визнання "Імексбанку" неплатоспроможним з нього були виведені високоліквідні застави (у т.ч. нерухомість біля моря) по 41 кредиту юросіб-інсайдерів. Замість цього єдиним забезпеченням за договорами на суму 8,3 млрд грн став футбольний стадіон, тоді як незалежні оцінювачі оцінили його на рівні 1,2 млрд грн.

За даними НБУ, на середину березня борг "Імексбанку" по рефінансуванню становив 3,4 млрд грн.

Нацбанк заявляв, що забезпеченням по відповідним кредитам виступає в т.ч. стадіон «Чорноморець» та низка об’єктів комерційної нерухомості в Одесі.

Як писав Finbalance, 19.10.2018 Шевченківський райсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання “Імексбанку” про скасування арешту майна, накладеного ухвалами цього суду від 23.07.2018 на нежитлові будівлі стадіону «Чорноморець» та нежитлові будівлі учбово-спортивної бази «Чорноморець» у рамках кримінального провадження №220140000000000081

Досудове розслідування в цій справі веде СБУ за фактом сумнівних операцій в “Імексбанку”.

Фонд гарантування заявляв про намір залучити іноземні компанії до продажу стадіону “Чорноморець”.

У вересні одеські ЗМІ писали про обшуки СБУ на низці об’єктів, які пов’язують з нардепом Леонідом Клімовим, який контролював збанкрутілий “Імексбанк”.

Після цього Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів, (АРМА) заявило, що суд передав йому 5 заарештованих об`єктів, які прямо чи опосередковано належать Л. Клімову (як власнику "Блек Сі Ріелті Груп").

"Усі заарештовані об`єкти, що прямо чи опосередковано належать Клімову, працюють в штатному режимі. Незабаром буде призначено керуючого заарештованими активами, а всі доходи від здачі в оренду приміщень будуть надходити до державної скарбниці. Причому підприємці, що працюють на території заарештованих об`єктів, не постраждають, так само залишиться попередньою вартість оренди", - зазначав представник АРМА Андрій Потьомкін.

Чиновник не уточнив, у рамках якого саме кримінального провадження суд санкціонував арешт майна нардепа. Однак сказав, що АРМА буде управляти активами ТОВ "Блек Сі Ріелті груп", до якого входять одеський ЦУМ на вул. Пушкінській, 72; паркінг 696 машино-місць з магазинами і складами на Пантелеймонівській, 21; складські приміщення на вул. Аеропортівській, 10; частина бізнес-центру "Преображенський" на Пантелеймонівській, 88. Також в управління АРМА передано корпус №1 оздоровчого комплексу «Круїз», розташованого на прибережному масиві «Золотий Бугаз» у селі Грибівка Овідіопольського району Одеської області. Комплекс належить ПАТ «Туристично-виробнича фірма «Чорне море».

Про боргові вимоги Сбербанку до структур Л. Клімова див. тут.