ФГВФО: оціночна вартість активів банку "Траст" - 37% від балансової

Все про економіку та фінанси

Фонд гарантування заявив, що на момент визнання банку неплатоспроможним, на балансі банку "Траст" обліковувались активи на загальну суму 759,5 млн грн, "проте їх оціночна вартість складає лише 280,3 млн грн".

Нижче - пряма мова із заяви ФГВФО:

"Ключовою причиною такої значної різниці між оціночною і балансовою вартістю активів полягає у здійсненні керівництвом ПАТ БАНК «ТРАСТ» протягом 2010 – 2016 років незбалансованої агресивної кредитної політики. Загалом, така діяльність банку призвела до втрати ліквідності і настання його неплатоспроможності.

Кредити в структурі активів ПАТ БАНК «ТРАСТ» складають більше 70%. В основному це споживчі, беззаставні кредити, надані фізичним особам. У бухгалтерській звітності банку ця група активів складає 546,6 млн грн. Незалежними суб’єктами оціночної діяльності вказані активи оцінені в 121,8 млн грн (22% від номіналу). Основна маса виданих кредитів припадає на 2013 і на 2016 роки: у 2013 році оформлено 17 734 кредитних договорів на суму 55,41 млн грн, у 2016 році – 32 006 договорів на суму 292,69 млн грн.

Більшість кредитного портфелю ПАТ БАНК «ТРАСТ» з дуже низькою якістю обслуговування, оскільки видача банком коштів здійснювалась без належної оцінки платоспроможності позичальників.

Водночас, 7028 кредитних договорів на суму 140 млн грн були укладені з громадянами України – мешканцями Донецької та Луганської областей, де проводиться антитерористична операція. Зважаючи на це, отримати реальне задоволення вимог кредитора у примусовому порядку, на даний момент, не видається можливим.

Що стосується заставних кредитів, які також належать до проблемних, то звернути стягнення на предмет застави також є завданням з розряду недосяжних, оскільки, передане в заставу рухоме майно практично одразу після отримання кредитних коштів незаконно відчужувалось позичальниками на користь третіх осіб. У ході зазначених дій було завдано збитків ПАТ БАНК «ТРАСТ» на суму близько 1,5 млн грн.

Поза тим, з метою виведення активів з ПАТ БАНК «ТРАСТ» та заставного майна, керівництвом банку до визнання його неплатоспроможним, завідомо укладались нікчемні угоди про відступлення прав вимоги за кредитними договорами та договорами забезпечення. Наглядним прикладом таких оборудок є продаж фінансовій компанії кредитної угоди, де в якості заставного майна була нерухомість, за ціною на 50% нижчою, ніж первісна сума кредиту. Крім того, напередодні введення в ПАТ БАНК «ТРАСТ» тимчасової адміністрації банком були укладені низки договорів з рядом суб’єктів господарської діяльності про надання консультаційних, юридичних, інформаційних та інших послуг, за які банком здійснено оплату без належних на те первинних бухгалтерських документів. При цьому, документи, що підтверджують факт надання цих послуг ПАТ БАНК «ТРАСТ», відсутні. Результатом таких угод стало виведення з ПАТ БАНК «ТРАСТ» коштів на суму близько 8,77 млн грн.

За виявленими фактами неправомірних дій посадових осіб ПАТ БАНК «ТРАСТ» уповноваженою особою Фонду до правоохоронних органів подано 6 заяв про вчинення кримінальних правопорушень на суму 13,2 млн грн. На даний час за поданими заявами триває досудове розслідування.

Наразі, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснив виплати гарантованих сум в межах 200 тис грн. вкладникам ПАТ БАНК «ТРАСТ» на загальну суму 533,3 млн грн.

На сьогодні частково погашено третю чергу вимог кредиторів (грошові вимоги Фонду гарантування вкладів) на суму 198,3 млн грн, із 666,8 млн грн – загальної суми акцептованих вимог кредиторів банку".