ФГВФО не знайшов покупців на 16-поверховий бізнес-центр "Імексбанку" в Одесі

Все про економіку та фінанси

28 січня Фонд гарантування планував провести аукціон з продажу бізнес-центру площею 12,1 тис кв м, що знаходиться за адресою м. Одеса, проспект Гагаріна, 12-а та належить Імексбанку (слід розуміти, йдеться про бізнес-центр “Шевченківський”).

Стартова ціна на цей актив була 221,7 млн грн. Однак ФГВФО не знайшов покупців. "Торги не відбулися", - повідомляється в системі "Прозорро.Продажі".

Як писав Finbalance, 30.11.2018 Госпсуд Одеської області в рамках справи №916/3255/17 відмовився задовольнити позов ліквідатора “Імексбанку” до ТОВ “Нова-Хвиля” про визнання недійсним договору управління нерухомим майном (№1887) від 31.12.2014 та застосування наслідків недійсності (виселення).

Предметом спору в цьому випадку є згаданий 16-поверховий бізнес-центр "Шевченківський".

Цю нерухомість “Імексбанк” ще в 2009 році надав в іпотеку для НБУ як забезпечення по кредиту рефінансування.

На думку ФГВФО, колишнє керівництво “Імексбанку” в кінці 2014 року при укладанні договору про управління нерухомим майном з ТОВ “Нова-Хвиля” (управитель) мало отримати згоду від НБУ, чого зроблено не було.

Проте суд зазначив, що Законом України “Про іпотеку” “не визначено обов`язку іпотекодавця отримувати згоду іпотекодержателя на укладання договору управління майном”, а “передача майна управителю за договором управління майна не тягне переходу права власності на нього як на управителя” (цитата).

Як писав Finbalance, 26.10.2018 Госпсуд Одеської області відмовився задовольнити позов НБУ до “Імексбанку”, ТОВ “Нова-Хвиля”, ТОВ “Шевченківський девелопмент” (в справі №916/145/18) про визнання недійсними вказаного договору управління нерухомим майном (№1887) і похідного від нього договору оренди (був укладений між ТОВ “Нова-Хвиля” як управителем і ТОВ “Шевченківський девелопмент” як орендарем).

Разом з тим, 21.11.2018 Госпсуд Одеської області задовольнив позов НБУ в справі №916/1522/18 та визнав недійсним договір оренди, укладений 31.07.2015 між "Імексбанком" і ТОВ "Шевченківський Девелопмент".

Об’єктом оренди в цьому випадку є приміщення на 1-му, 2-му та 6-му поверсі все того ж бізнес-центру за адресою м. Одеса, проспект Гагаріна, 12-А.

04.12.2018 Верховний Суд у рамках справи №916/40/18 залишив у силі рішення Госпсуду Одеської області від від 03.05.2018, яким було задоволено позов ліквідатора “Імексбанку” до ТОВ "Нова-Хвиля" і ТОВ "Шевченківський Девелопмент”, визнано недійсним договір оренди №1888 від 31.12.2014, укладений відповідачами, та зобов’язано повернути “Імексбанку” приміщення 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 поверхів згаданого бізнес-центру; виселено ТОВ "Шевченківський Девелопмент" з відповідних приміщень.

При цьому Верховний Суд скасував постанову Одеського апеляційного госпсуду від 25.07.2018, яка скасовувала рішення Госпсуду Одеської області від від 03.05.2018.

“Верховний Суд вважає, що права власника щодо володіння та користування майном безумовно порушуються діями управителя при вчиненні ним правочинів з перевищенням повноважень переданої йому довірчої власності, оскільки такі дії управителя є незаконним способом втручання у право власності законного власника, яке охороняється законодавцем відповідно до статті 41 Конституції України та статей 317, 319 ЦК України.

З огляду на зазначене, висновки апеляційного суду про недоведення позивачем порушення його прав, як власника спірного майна, передачею такого майна управителем з перевищенням повноважень власника третій особі є необґрунтованими та такими, що не спростовують правильності висновків місцевого суду у зазначеній частині”, - йшлося в постанові Верховного Суду від 04.12.2018.

Контекст

НБУ визнав “Імексбанк” неплатоспроможним у січня 2015 року.

Власником цього банку був нардеп Леонід Клімов (член парламентського комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності).

У держреєстрі засновником ТОВ "Нова-Хвиля" вказане ТОВ "Техсаніт", а кінцевим бенефіціаром - Кудінов Ігор Васильович.

Засновники ТОВ "Шевченківський Девелопмент" - ТОВ "Торгово-будівельне агентство "Нові технології", ТОВ "Євро Центр", Блаженець Катерина Леонідівна. Кінцевим бенефіціаром значиться Мінов Олександр Олександрович.

За даними сайту Верховної Ради, І. Кудінов є помічником нардепа Л. Клімова.

За даними держреєстру, Л. Клімов та К. Блажанець є засновниками, зокрема, ТОВ “Елекуст”.

Як писав Finbalance, Фонд гарантування звернувся у Госпсуд Одеської області з позовом до колишніх акціонерів і топ-менеджерів “Імексбанку” з позовом про стягнення 18,98 млрд грн заподіяної шкоди. Серед відповідачів - у т.ч. Л. Клімов.

За висновками ФГВФО, відповідні збитки були понесені “Імексбанком” внаслідок дій пов’язаних з ним осіб “під час вирішення питання щодо реалізації кредитної політики за 76 кредитними договорами” (цитата).

За даними Фонду гарантування, на 01.01.2019 вкладникам "Імексбанку" в межах гарантійної суми було виплачено 4,2 млрд грн (95,5% запланованих виплат).

Загальна сума акцептованих вимог кредиторів банку складає 9,3 млрд грн.

ФГВФО повідомляв, що оціночна вартість активів "Імексбанку" становить менше 15% від суми, зафіксованої у бухгалтерській звітності банку: у той час, як «на папері» вартість активів, включених до ліквідаційної маси, складає 14,95 млрд грн, чотири незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили їх у 2,1 млрд грн.

За даними Фонду, 90% корпоративних кредитів в "Імексбанку" - інсайдерські. Йдеться про 13,1 млрд грн. Єдине забезпечення за половиною портфелю – стадіон в Одесі ("Чорноморець").

ФГВФО констатував, що за кілька місяців до визнання "Імексбанку" неплатоспроможним з нього були виведені високоліквідні застави (у т.ч. нерухомість біля моря) по 41 кредиту юросіб-інсайдерів. Замість цього єдиним забезпеченням за договорами на суму 8,3 млрд грн став футбольний стадіон, тоді як незалежні оцінювачі оцінили його на рівні 1,2 млрд грн.

Фонд уточнював, що отримав стадіон "Чорноморець" як заставу по кредитах пов`язаних компаній, які видав "Імексбанк".

За даними НБУ, на середину березня-2018 борг "Імексбанку" по рефінансуванню становив 3,4 млрд грн.

Нацбанк заявляв, що забезпеченням по відповідним кредитам виступає в т.ч. стадіон «Чорноморець» та низка об’єктів комерційної нерухомості в Одесі.

Про спроби Фонду гарантування отримати під контроль стадіон "Чорноморець" читайте тут.

Про арешти нерухомості нардепа Клімова та передачу їх під управління АРМА - тут і тут.