ФГВФО не зміг продати активи банку Курченка на 23,6 млрд грн з дисконтом 99%

Все про економіку та фінанси

11 лютого Фонд гарантування провів “голландський” аукціон з продажу пулу активів Брокбізнесбанку балансовою вартістю 23,6 млрд грн. Покупців не знайшлося, хоча стартова ціна була 1,28 млрд грн, а в ході торгів вона знижувалася до 257 млн грн (1% від балансової вартості).

За даними ФГВФО, до складу пулу активів Брокбізнесбанку, який виставлявся на продаж, увійшли права вимоги за кредитними договорами, укладеними з юридичними особами - майже 500 позицій (балансова вартість – 15,6 млрд грн), права вимоги за кредитними договорами, укладеними з фізичними особами, що забезпечені іпотекою - понад 200 позицій, а також нерухомість, основні засоби, транспортні засоби, векселі та дебіторська заборгованість.

Відповідний лот був зібраний за принципом один банк – один пул. “Всі активи раніше виставлялися на індивідуальних торгах у системі ProZorro.Продажі (більшість – неодноразово), але покупців не знайшлося. Згодом ці ж активи не були викуплені у складі пулів сформованих за видами активів (кредити юридичних осіб, кредити фізичних осіб, нерухомість, основні засоби)”, - зазначав ФГВФО.

Ліквідація Брокбізнесбанку почалася у червні 2014 року. ФГВФО планує її завершити в 2019 році.

На кінець січня 2019 року вкладникам банку в межах гарантійної суми було виплачено 2,6 млрд грн. Загальна сума акцептованих вимог кредиторів Брокбізнесбанку перевищує 11,2 млрд грн, з яких фондом задоволено 985,5 млн грн. Надходження від продажу активів банку з початку ліквідації становлять 694,7 млн грн. Переважно – це надходження від реалізації кредитів та нерухомості.

У Фонді гарантування розповідали, що забезпеченням під частину кредитного портфелю Брокбізнесбанку (на 8 млрд грн) були товари в обороті - газ і пальне в трубопроводах. «Коли приїхали дивитися заставу за місцем, вказаним в адресі, нічого крім охоронця, собаки і бочки, яка і була, мабуть, товаром в обороті, не виявили. Це був відомий кредит Курченко», - зазначала заступник директора-розпорядника Фонду гарантування Світлана Рекрут.

Також Фонд уточнював, що 95% кредитного портфеля банку не обслуговувалося або є проблемним; 78% корпоративного кредитного портфеля – видані юрособам, пов’язаним із колишнім власником банку; за багатьма угодами відсутні оригінали договорів; загалом, трохи менше 80% кредитного портфеля юросіб є беззаставними або зі «сміттєвим» забезпеченням.

"Аналіз фінансових операцій свідчить про маніпуляції, вчинені акціонерами банку. До правоохоронних органів подано 117 заяв про вчинення кримінальних правопорушень, тривають досудові розслідування у тому числі щодо пов’язаних з банком осіб про нанесення банку мільярдних збитків", - зауважував ФГВФО.

У 2018 році ФГВФО подав позов до колишніх акціонерів і топ-менеджерів Брокбізнесбанку на 8,9 млрд грн.

Інші приклади продажу ФГВФО мільярдних активів банків-банкрутів з дисконтом 99% див. тут.