ФГВФО - про "договірне списання" коштів Ferrexpo у банку "Фінанси та кредит"

Все про економіку та фінанси

У серпні 2015-го НБУ повідомляв, що банк "Фінанси та кредит" (був підконтрольний нардепу Костянтину Жеваго) зменшив обсяг кредитів пов`язаним особам на 3,6 млрд грн. Пізніше глава НБУ Валерія Гонтарева уточнювала, що це сталося через "згортання" за рахунок великого депозиту (називалася сума 4 млрд грн). Але з даних НБУ та ФГВФО випливає, що з 1 липня 2015-го по 18 вересня 2015-го (дата визнання "ФіК" неплатоспроможним) кредитний портфель юросіб зменшився лише на 0,7 млрд грн, тоді як обсяг їхніх вкладів — на 3,6 млрд, пише газета «Дзеркало тижня. Україна».

На 1 липня 2015 р. офіційний курс був 21 грн/дол., а на 18 вересня 2015 р. — 21,6 грн/дол. Тобто гривня ослабла, і валютна складова кредитного портфеля (на 1 липня 2015 р. — 10,1 млрд грн) міг "прирости" на 300 млн грн (а вона зменшилася).

Разом з тим, прес-служба НБУ у відповідь на запит видання заявила, що за період з 01.07.2015 до 18.09.2015 кредитний портфель банку зменшився на 3,963 млрд грн екв. (на 13,6%) при одночасному зменшенні зобов`язань перед юридичними особами на 3,618 млрд грн екв. (або на 48,3%) та фізичними особами на 1,503 млн грн. екв. (на 24,4%).

"У серпні 2015 р. здійснено (часткове) погашення кредитної заборгованості 8 позичальників, власником яких був К.Жеваго, на загальну суму 3,3 млрд грн в основному за рахунок коштів трьох гірничо-збагачувальних комбінатів, підконтрольних Ferrexpo, що підтверджується даними статистичної звітності", - констатували в Нацбанку.

Фонд гарантування у відповідь на запит ДТ повідомив, що 20.09.2016 отримав звернення від компанії Ferrexpo plc щодо окремих правовідносин компаній, які входять у групу з банком, з огляду на що було проведена перевірка.

«Окремі правочини, укладені між банком і підприємствами з групи Ferrepo, фігурують у кримінальному провадженні, яке розслідується Генеральною прокуратурою України.

Крім того, зазначаємо, що між банком і певним переліком поручителів з групи компаній Ferrexpo та позичальників банку у серпні 2015 року укладено договори поруки, згідно з якими поручителі зобов`язуються перед банком відповідати у межах відповідальності за своєчасне і повне виконання зобов`язань позичальників за кредитними договорами. Оскільки графіки погашення заборгованості згідно з умовами кредитних договорів не були виконані, банк змушений був здійснити погашення простроченої заборгованості шляхом проведення договірного списання коштів з рахунків поручителів», - констатує ФГВФО.

Раніше Ferrexpo повідомляла про втрату через банкрутство "ФіК" 174 млн дол. Зараз кілька гірничо-збагачувальних комбінатів (у т.ч. Полтавський, Біланівський, Єристівський), які належать Жеваго, домагаються в суді віднесення їхніх кредиторських вимог до банку "Фінанси та кредит" (на 4,2 млрд грн) у сьому чергу кредиторів (до якої включаються вимоги в т.ч. юросіб-вкладників, які не є пов`язаними особами банку), а не в дев`яту чергу (вимоги пов`язаних осіб).

У звітності Ferrexpo за 2014 р., яку було оприлюднено в березні 2015-го, констатувалося, що кошти, які компанія тримає в банку "Фінанси та кредит" (160 млн дол.), можуть фінансувати до трьох місяців операційних і капітальних витрат, а банк піддається тим самим ризикам, що й уся банківська система. Водночас голова НБУ В.Гонтарева публічно заявляла, що банк був віднесений до проблемного ще в січні 2015-го. «Виходить, що менеджмент Ferrexpo у звітності вводив в оману інвесторів компанії?», - запитує ДТ.

Контекст

За даними НБУ, сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку «Фінанси та кредит» — близько 22 млрд грн (76% портфеля). Балансова вартість активів "ФіК" становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").

За даними Фонду гарантування, на 1 липня 2017 року вкладникам банку "Фінанси та кредит" у рамках гарантійної суми виплачено компенсацій на 9,9 млрд грн (сумарні виплати становитимуть 10,5 млрд).

Згідно зі звітністю ліквідатора банку, на 1 квітня 2017 року позичальники погасили борги лише на 436,7 млн грн, реалізація майна банку принесла 99,3 млн, інші надходження — 238,6 млн грн.

Таким чином, гарантійні виплати здійснювалися насамперед за рахунок емісійних коштів Нацбанку, що монетизував держоблігації, надані Мінфіном для ФГВФО у вигляді позик, а також видав Фонду власні кредити.

За даними ФГВФО, до реєстру акцептованих вимог кредиторів банку «Фінанси та кредит» включено:

— 3-тя черга — вимоги Фонду гарантування, у тому числі покриття витрат Фонду, витрат, пов`язаних із консолідованим продажем активів Фондом, — у розмірі 10 278,6 млн грн;

— 4-та черга — вимоги вкладників — фізичних осіб, які не є пов`язаними особами банку, у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом, — у розмірі 5 419,8 млн грн;

— 5-та черга — вимоги НБУ, що виникли в результаті зниження вартості застави, наданої для забезпечення кредитів рефінансування, — у розмірі 7 056,3 млн грн;

— 6-та черга — вимоги фізичних осіб (у т.ч. фізосіб-підприємців), які не є пов`язаними особами банку, платежі яких або платежі на ім`я яких заблоковано, — у розмірі 4,4 млн грн;

— 7-ма черга — вимоги інших вкладників, які не є пов`язаними особами банку, юридичних осіб — клієнтів банку, які не є пов`язаними особами банку, — у розмірі 6 443,1 млн грн;

— 8-ма черга — інші вимоги, крім вимог за субординованим боргом, — у розмірі 117,1 млн грн;

— 9-та черга — вимоги кредиторів банку (фізичних осіб, у т.ч. фізичних осіб-підприємців, а також юридичних осіб), які є пов`язаними особами банку, — у розмірі 931,8 млн грн.;

— 10-та черга — вимоги за субординованим боргом у розмірі 1 039, 4 млн грн.

Як уточнюють у Фонді, результатом його роботи за період починаючи з вересня 2016 р. стало погашення проблемної заборгованості боржників банку на загальну суму понад 157 млн грн, зокрема, шляхом примусової реалізації майна на суму понад 17 млн грн.

Також за період з вересня 2016 р.:

— на баланс банку було прийнято активів на загальну суму понад 136 млн грн;

— здійснено реалізацію активів Банку на загальну суму 442,7 млн грн, серед яких реалізовано: права вимоги за кредитами юридичних осіб на суму 180,9 млн грн, права вимоги за кредитами фізичних осіб на суму 17,9 млн грн, цінні папери на суму 194 млн грн, основні засоби Банку на суму 49,9 млн грн.

У червні через ProZorro.Продажі було реалізовано лот (право вимоги за кредитом) на рекордну суму 119,9 млн грн.

Як зауважують у Фонді, з 05.09.2016 він забезпечив винесення у судах України рішень на свою користь стосовно таких компаній-боржників:

— ПрАТ "АвтоКраз" на суму понад 1,3 млрд грн;
— ТОВ "Залив Метал" на суму 800 млн грн;
— ПрАТ "Авторадіатор" на суму 230 млн грн;
— ПАТ "Полтавський автоагрегатний завод" на суму 127 млн грн;
— ТОВ "Інтерпрокат" на суму 112 млн грн.

Разом з тим, як пише ДТ, є рішення (іноді й апеляційної інстанції) про стягнення 2,1 млрд грн із компаній, пов`язаних із групою "КрАЗ" (обсяг сукупних позовних вимог ФГВФО перевищує 3 млрд грн); 563 млн — із ПАТ "Кременчукм`ясо"; 399 млн — із ПАТ "Готель "Салют"; 358 млн — із ТОВ "Комсомольська когенераційна компанія"; 168 млн — із ТОВ "Ворскла сталь"; 105 млн грн — із ПАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" тощо.

Однак хоча суди й задовольняють позови Фонду гарантування, але далеко не завжди в повному обсязі. Ілюстрація — рішення Госпсуду м. Києва від 7 червня 2017 р., яким із ТОВ "Торговий дім "Р енд Р Коммодітіз" як поручителя за зобов`язаннями ТОВ "Затока-Метал" вирішено стягнути на користь ліквідатора "ФіК" лише 116 млн грн (у межах наданого поручительства), тоді як позивач вимагав 921 млн (сукупна заборгованість позичальника).

У матеріалах кримінальних проваджень про сумнівні операції "ФіК" наводяться дані й про видачу банком позик для ПАТ "Стахановський вагонобудівний завод", ТОВ "Торговий дім Вагонзавод", ПАТ "Херсонський завод карданних валів", ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод", ТОВ "Схід-Руда", ТОВ "ФК "Факторинг" тощо.

Видання нагадує визнання в судах припиненими поручительств низки компаній із групи "Росава" (виробник шин), обсяг позовних вимог до якої в ліквідатора "ФіК" сягає принаймні 1,5 млрд грн.

Суди звільнили поручителів із "Росави" від зобов`язань перед "ФіК" на сотні мільйонів гривень під приводом внесення змін у кредитні договори без їхнього відома (але за фактом у рамках однієї бізнес-групи. — Ред.), що збільшило зобов`язання компаній. Одне з таких рішень у червні виніс зокрема Вищий госпсуд. Фігуранти цієї історії на 377 млн грн — ПАТ "Росава" (поручитель) і ТОВ "Торговий дім "Росава" (позичальник).

«У будь-якому разі більшість судових процесів не завершені й можуть іще тривати кілька років. Стільки ж може знадобитися часу на роботу в рамках виконавчих проваджень, продажу майна тощо (що в принципі непросто зробити, якщо, звичайно, не стоїть мета за три копійки "злити" актив кому треба)», - констатують журналісти.