Розшукуваний екс-топ-менеджер "Дельта Банку" каже, що звинувачення - замовні

Все про економіку та фінанси

Колишній перший заступник голови ради директорів «Дельта Банку» Віталій Масюра, якого Нацполіція звинувачує у виведенні 50 млн дол. з фінустанови та оголосила в розшук, надав письмовий коментар для тижневика «Дзеркало тижня. Україна». Як пише видання, банкір назвав висунуті йому підозри неправильними й такими, що мають замовний характер. "Я завжди підписував документи тільки за наявності всіх погоджень. Якщо потім документи "пропали" з банку, треба питати в тих, хто супроводжував угоду й зберігав документи. Угоду ініціював і погоджував Микола Лагун і супроводжувало його оточення з Clever Management. У мене були підстави припускати, що це якась угода із зацікавленістю акціонера. Звідси — додумуйте замовника обвинувачень", — заявив Масюра.

При цьому говорити про справжні мотиви відкриття коррахунку "Дельти" в Bank Winter&Co AG він чомусь не хоче, пише видання, — стверджує, що гроші там знаходилися "для проведення розрахунків і розміщення коштів на міжбанківському ринку, вони давали хороші відсотки при низькому ризику".

Своїх близьких зв`язків із Cargill колишній перший заступник голови ради директорів "Дельта Банку" не спростовує. "Мотив цих обвинувачень — особиста помста за моє співробітництво з цією компанією у 2014-му і 2015 р. До речі, зверніть увагу, як збіглося в часі моє обвинувачення й галас у ЗМІ щодо так званого виведення активів Cargill з "Дельти", — говорить він.

Як констатує газета, на початку 2015-го відбувся взаємозалік кредитних вимог "Дельти" перед компанією з виробництва соків "Яблучний дар" (ТМ "Галичина") і депозиту Сargill у банку, в результаті якого "Дельта Банк" втратив застав на суму близько 110 млн євро, які, крім усього іншого, виступали забезпеченням по розміщеному в банку депозиту Державної іпотечної установи майже на 2,5 млрд грн. Ця сума на момент виведення дорівнювала типовому обсягу вкладень Cargill у "Дельту".

Крім того, у залік увійшли й особисті заощадження менеджера американської компанії Івана Кисельова, а також довіреної особи Масюри Євгена Сергійчука на суму близько 80 млн грн. І колишні працівники банку стверджують, що ці операції не могли пройти без активної роботи ряду підлеглих Масюри.

Сама операція — це 17 акредитивів, нібито підписаних В.Масюрою, на підставі яких "Дельта Банк" нібито передав своєму акціонерові — компанії Сargill Financial Services International Inc. — права вимоги по кредитах перед компаніями "Яблучний дар", "Іллічівський зерновий порт", "Стройбуд Іллічівськ" і "Танк Транс". Нині ліквідатор "Дельта Банку" В.Кадиров намагається оспорити видачу цих акредитивів у судах.

Деякі співрозмовники видання, висловили припущення, що Масюра міг зірвати дві ключові угоди, які могли утримати банк на плаву. "Нашою (НБУ, - ред.) умовою було внесення в банк ліквідності, для чого акціонери вирішили провести дві угоди: рефінансувати зобов`язання "Яблучного дару" в Ощадбанку й продати борг Іллічівського зернового порту компанії Kernel", — говорить джерело в НБУ.

"Що стосується ІЗП, то він просто відмовив Kernel в інтересах Cargill, а по Ощадбанку перервав переговори (компанія відправила в Ощадбанк листа з повідомленням, що не зацікавлена в рефінансуванні кредиту) і провів згаданий залік з тим же Cargill. Усе це робилося для одержання комісійної винагороди й могло посприяти банкрутству банку", — говорить колишній високопоставлений співробітник "Дельти", що побажав не називати себе.

Як припускає видання, малореалістично, що ці операції можна було здійснити без сприяння інших менеджерів "Дельта Банку". Слідство нібито перевіряє й цю версію. Масюра стверджує, що не тікав від слідства у Велику Британію, просто так збіглося. "Я полетів у Лондон на переговори з лондонським офісом Cargill, які відбулися 22 січня ц.р. Потім планував пройти оперативне лікування за кордоном, — написав у відповідь на запитання газети В.Масюра. — Коли повернуся, поки що не знаю. Є загроза моєму життю й безпеці".

За його словами, слідство поводиться дуже агресивно, жодного разу навіть не запросивши його для подання пояснень, а прийшовши вже з обвинуваченнями. "В обвинуваченнях фігурують й інші офшорні компанії, але нікому не цікаво з`ясувати, хто їх контролював, — ні Фонду, ні слідству (згадки про інші компанії у підозрі, підписаній слідчим, не виявлено. — Дзеркало тижня)", — говорить Масюра. Він припускає, що атака на нього й компанію Cargill продовжиться.

"Гадаю, найближчим часом слід чекати рейдерського захоплення "активів, виведених Cargill", розташованих в Одеській області (йдеться про Іллічівський зерновий термінал. — Дзеркало тижня). Дуже сподіваюся, що Михайло Саакашвілі не допустить того ж, що сталося з "Житомирськими ласощами". Припускаю, що виконавці захоплення можуть бути ті ж самі (у захопленні підприємства нинішній менеджмент "Житомирських ласощів" обвинувачує нардепа С.Пашинського і його партнера С.Тищенка, близького до міністра МВС А.Авакова. — Дзеркало тижня)", — говорить В.Масюра.

P.S. Як пише ДТ, розкрадання 50 млн дол. стало одним із ключових у долі "Дельта Банку", схиливши чашу терезів у бік його банкрутства. Адже на момент проведення операції зі списання з коррахунку "Дельти" 50,82 млн дол. ця сума в гривневому еквіваленті до копійки відповідала вливанню в капітал банку, про плани провести яке наприкінці 2014 р. заявляли його акціонери Микола Лагун і американська компанія Cargill. До того ж джерела видання стверджують, що це й були ті самі кошти, які мали запобігти банкрутству банку (або відстрочити його), відповідно до погодженого з НБУ плану з його докапіталізації. Адже стверджувати, що таку велику суму використають без відома інших топ-менеджерів і самого Лагуна, було б як мінімум наївно.

Виходячи з цього, видання припускає, що насправді жодних нових капітальних уливань у "Дельту" акціонери робити не збиралися. А планували прокрутити наявні в них на коррахунку в австрійському банку гроші й через ланцюжок офшорних компаній перевести їх на Cargill, звідки й "докапіталізувати" банк. Однак, якщо вірити висунутій підозрі, один із менеджерів, який відповідав за проведення цієї операції, адекватно оцінюючи майбутнє "Дельти", "міг вирішити, що гроші йому будуть потрібніші" (цитата-припущення з матеріалу видання). 

Про кримінальне провадження Національного антикорупційного бюро щодо керівництва НБУ через депозит сина В. Гонтаревої в "Дельта Банку" читайте тут. Про підозри Генпрокуратури щодо співучасті посадових осіб НБУ у виведенні 535 млн дол з "Дельта Банку" читайте тут. Про нестачу заставного майна для покриття боргів "Дельта Банку" перед НБУ по кредитам рефінансування читайте тут.

Про спроби "Дельта Банку" відсудити 2 млрд грн в агрохолдингів ТАКО й "Інсеко" читайте тут. Про програш у суді компанії Хмельницького-Іванова майже на 600 млн грн - тут.