Екс-банк Гонтаревої прокоментував слідство ДФС щодо Мегаполіс-Україна

Все про економіку та фінанси

Нещодавно Finbalance з посиланням на держреєстр судових рішень писав про розслідування ДФС у Тернопільській області щодо можливої мінімізації оподаткування «суб`єктами господарювання реального сектору економіки, зокрема ТОВ «ТК «Мегаполіс-Україна» [дистриб’ютор тютюнових виробів, - ред.]», яким, за даними слідства, в цьому допомагала група підприємств з ознаками фіктивності. Як вважають слідчі ДФС, це призвело до ненадходження податків (акцизного податку та ПДВ) в сумі 254,3 млн. грн.

04-05 лютого Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області задовольнив низку клопотань слідчих ДФС щодо доступу до документів по банківських рахунках деяких з компаній-фігурантів кримінального провадження, які були відкриті, зокрема, в «Платинум Банку», «Фінбанку», банку «Авангард», банку «Преміум», БГ Банку, Міському комерційному банку.

Після виходу повідомлення Finbalance в інших ЗМІ з’явилися передруки (причому, слід зауважити, не завжди коректні з точки зору відображення наведеного фактажу).

У будь-якому разі була й реакція банку «Авангард» - у вигляді офіційного прес-релізу, який розміщений на сайті фінустанови.

Так, банк «Авангард» заявив, що "ніколи не надавав послуг компанії «Мегаполіс-Україна»". Водночас, як констатувалося, отримавши рішення суду з вимогою про розкриття інформації щодо одного з своїх клієнтів за операціями з «Мегаполіс-Україна», банк передав слідству всі витребувані документи.

«Кримінальне провадження розглядає операції 2014 року. Клієнт банку, якого нібито пов`язують з компаніями, щодо яких ведеться слідство, відкрив рахунок в «Банку Авангард» в 2015 році. З моменту відкриття рахунку і до теперішнього часу клієнт не проводив через наш банк ніяких розрахунків з компаніями, щодо яких ведеться слідство.

«Банк Авангард» сумлінно виконує всі покладені на нього функції фінансового моніторингу та валютного контролю», - зазначається в повідомленні фінустанови.

ДОВІДКОВО:

Банк «Авангард» належить інвестиційній групі ICU, одним з співвласників якої до призначення главою НБУ була Валерія Гонтарева.

"Мегаполіс-Україна" - найбільший диcтриб`ютор тютюнових виробів в Україні. Як зізнавалися в компанії, серед її співвласників є одеський бізнесмен Борис Кауфман, який є партнером іншого одеського підприємця Олександра Грановського. Ці дві особи нібито були неформально пов’язані з «Сім’єю».

Неофіційно з Б. Кауфманом та О. Грановським пов`язують згаданий вище "Платинум Банк". У цьому контексті показовим може бути, зокрема, той факт, що, наприклад, наразі главою правління "Платинум Банку" є Костянтин Смольський, який раніше був главою правління Фінбанку (73,37% акцій якого, за даними НБУ, належить Грановському).

Торік у травні в.о. глави правління "Платинуму" Катерина Рожкова (на сьогодні – в.о. заступника глави НБУ, курує банківський нагляд) в коментарі для Finbalance запевняла, що Кауфман і Грановський до банку не мають стосунку.

Нещодавно ЗМІ повідомляли про затримання в Ізраїлі офіційного акціонера "Платинум Банку" - Григорія Гуртового (за даними НБУ, на 03.08.2015 він володів 9,21% акцій фінустанови).

Раніше Г. Гуртовий не заперечував інформацію, що в 2013 році інвестиційна компанія ICU брала участь в операції продажу «Платинум Банку». А після продажу партнер ICU Макар Пасенюк входив до наглядової ради «Платинум Банку».

«Мене пов`язують з ICU тривалі ділові відносини. Команду ICU я знаю ще з часів їхньої спільної роботи в ING. Ставлюся до них з великою повагою. Двох нинішніх керуючих партнерів ICU я неодноразово намагався взяти до себе на роботу, тому що вважаю їх одними з кращих фахівців на цьому ринку. Гонтареву знаю також з часів її роботи в ING. Але за весь час перебування Валерії Олексіївни на позиції глави НБУ я бачив її один раз», - розповідав у березні 2015 року Г. Гуртовий, уточнюючи, що В. Гонтареву «можу з допомогою cмс привітати або висловити коментар з приводу якоїсь події».

Була інформація, що МВС займалося досудовим слідством по кримінальному провадженні щодо сумнівних кредитних операцій «Платинум Банку» на користь сумнівних структур (у т.ч. деяких з перерахованих вище, які фігурують у провадженні ДФС щодо «Мегаполіс-Україна»), коли в ньому в.о. глави правління була К. Рожкова.

Водночас на днях в.о. заступника глави НБУ Катерина Рожкова публічно заявила, що проти неї немає відкритих кримінальних справ (у контексті ймовірних сумнівних кредитних операцій "Платинум Банку" в період, коли вона очолювала цю фінустанову). «Проти мене не відкриті кримінальні справи. Я думаю, проти інших членів правління НБУ також – ми про це б знали», - зауважила заступниця В. Гонтаревої.

Як звертав увагу Finbalance, згідно з доступною інформацією, кримінальне провадження було відкрите по факту, а не проти конкретної особи (що, однак, як мінімум, не знімало б потенційну відповідальність за правопорушення з конкретної персони, якщо воно мало місце).

Наразі ж вказане кримінальне провадження може бути закрите (якщо закрите).

Такий ось клубок.

Finbalance