Ехо націоналізації Приватбанку: "ліцензійна" війна влади і групи "Приват" довкола "1+1"

Все про економіку та фінанси

Адміністрація Президента підозрює, що після рішення про націоналізацію "Приватбанку" власник телеканалу "1+1" Ігор Коломойський міг змінити структуру власників каналу. Це і стало причиною ситуації навколо бланка ліцензії, повідомили "Українській правді" два співрозмовника - один з членів Нацради, а також високопоставлений чиновник Адміністрації Президента.

"Після націоналізації Приватбанку ми зажадали від телеканалу надати актуальну інформацію про його власників. Але керівництво "1+1" відмовилося і тепер вимагає від нас видати бланк про продовження ліцензії на руки, хоча за законом ми маємо право не видавати його до 6 січня", - розповідає співрозмовник видання в Нацраді.

За словами високопоставленого чиновника АП, минулого тижня була отримана інформація про те, що Коломойський після рішення про націоналізацію "Приватбанку" почав процес переоформлення частини своїх активів на інших власників.

За словами джерел, це робиться, щоб уникнути ситуації, в яку потенційно потрапляють "Буковель" і МАУ. Так, в результаті націоналізації "Праватбанка" в держвласність, наприклад, може потрапити гірськолижний курорт Буковель і літаки МАУ, про що повідомляла главу НБУ Валерія Гонтарева.

Генеральний директор "1+1 медіа" Олександр Ткаченко в коментарі "Українській правді" заявив, що керівництво телеканалу "1+1" не отримувало жодних офіційних запитів від Національної ради щодо кінцевих бенефеціарів.

"По-перше, до сьогоднішнього дня і станом на сьогодні, ми не отримували жодних офіційних запитів від Нацради. По-друге, мені не зрозуміло, як пов’язане намагання отримати додатковий документ стосовно бенефіціарів, зважаючи, що нічого не змінювалось і вся інформація стосовно бенефіціарів була надана Нацраді ще півроку тому, з видачею ліцензії", - заявив він.

"Інформація, яку мені говорили усно, не стосується бенефіціарів, а стосується ланцюжка документів стосовно бенефіціарів. Це підміна понять", - повідомив Ткаченко.

За його словами подібна інформація є "маніпулятивною".

"І в цьому полягає наша тривога стосовно того, що Нацрада не виконує вимоги закону і від сьогоднішнього дня відтерміновує з незрозумілих причин питання видачі нам ліцензії", - сказав він.

Раніше О. Ткаченко заявляв, що в телеканалу "1+1"  немає кредитів або боргових зобов`язань перед Приватбанком.

Передісторія

Телеканал «1+1» оприлюднив офіційне звернення до Президента, голови Верховної Ради, прем’єр-міністра, в якому констатується, що 29 грудня 2016 року – останній день дії ліцензії на аналогове мовлення каналу 1+1.

«Два тижні тому, 15 грудня, Національна рада з питань телебачення та радіомовлення одностайно проголосувала за переоформлення та продовження ліцензії для каналу. Однак ліцензія так і не була видана. Під час розгляду заявки, який тривав 6 місяців, жодних офіційних претензій на адресу каналу не надходило. Останні два тижні з різних джерел ми отримуємо інформацію про намагання скасувати таке рішення та здійснити рейдерський захват каналу.

Шановний Петро Олексійовичу, як людина, яка, в тому числі, власні кошти та ресурси інвестувала у створення ЗМІ в Україні, ви, як ніхто інший, повинні розуміти важливість цього питання та неприпустимість розвитку ситуації, коли всупереч законній процедурі канал не може продовжити ліцензію.

Ми не розуміємо, чому в день припинення дії аналогової ліцензії - 29.12 та після того, як ми здійснили оплату ліцензійного збору, ми все ще знаходимося не тільки у ситуації невизначеності, але й перед загрозою відключення мовлення чи призначення якогось нового стороннього керівництва каналу 1+1, що є нонсенсом для приватної компанії.

Ми хочем застерегти та попередити тих, хто стоїть за намаганнями вимкнути канал, який є щоденним джерелом новин для мільйонів Українців – навіть за відсутності паперу, ми маємо законне право продовжувати мовлення. Нас вже неможливо залякати, але ми сподіваємось, що у 2016 році, на відміну від ситуації трирічної давнини, держава сама зацікавлена у виконанні законних процедур та роботі незалежних ЗМІ», - йдеться в зверненні.

Голова Нацради Юрій Артеменко в коментарі «Детектору медіа» нагадав норму закону, яка згадана вище: що продовжена ліцензія видається не раніше останнього дня строку дії старої ліцензії.

«15 грудня Національна рада переоформила і продовжила ліцензію "1+1". За це рішення проголосували всі члени Нацради. Розгляд заявки каналу тривав 6 місяців через численні недоліки з боку ліцензіата, які представники ліцензіата виправляли разом зі співробітниками нашого апарату. Ми прийняли рішення, як тільки були виправлені всі недоліки», - нагадав пан Артеменко.

Далі, нагадав він, відбулася націоналізація «Приватбанку». У зв’язку із цим Нацрада запитала в каналу «1+1» оновлені дані про кінцевих бенефіціарів. Спершу усно, а вчора, 28 грудня, заступниця голови Нацради Уляна Фещук надіслала «1+1» офіційний запит щодо бенефіціарів.

«Тим часом "1+1" від нас вимагав терміново видати їм бланк ліцензії. Ми їм відповідали, що не маємо права видавати раніше завершення строку дії ліцензії – тобто не раніше 29 грудня. Цікаво, що в законі не зазначено кінцевий строк видачі бланка продовженої ліцензії. З нашої загальної практики ми видаємо бланк продовженої ліцензії протягом до 30 днів з моменту сплати ліцензійного збору, як у випадку з видачею нових ліцензій», - пояснив юридичну позицію голова Нацради.

За словами Ю. Артеменка, Нацрада не виставляла «1+1» рахунку на сплату ліцензійного збору, оскільки запитала оновлені дані для ліцензії. «Вони самі оплатили ліцензійний збір 23 грудня без виставлення рахунку, навіть переплатили удвічі. Ми їм будемо повертати половину суми», - повідомив голова Нацради.

Оскільки ліцензійний збір сплачено 23 грудня, Нацрада вважає, що має час на видачу бланку продовженої ліцензії до 23 січня. «Чому вони так поспішають – я не знаю. Можливо, це якось пов’язано з “Приватбанком”», - припустив пан Артеменко.

Голова Нацради наголосив, що «1+1» може продовжувати мовлення навіть за відсутності бланку ліцензії, адже вже прийнято рішення Нацради про продовження строку дії ліцензії.

Нацрада з питань телебачення та радіомовлення ще зробила таку офіційну заяву

"Ще два тижні тому, 15 грудня 2016 року, ліцензія для каналу «1+1» на аналогове мовлення переоформлена та продовжена на 7 років. За це рішення одностайно проголосували всі члени Національної ради.

Згідно зі статтею 33 Закону України «Про телебачення та радіомовлення» бланк ліцензії на мовлення з продовженим строком дії вручається ліцензіату НЕ РАНІШЕ ніж в останній робочий день строку дії попередньої ліцензії за умови сплати ліцензійного збору - тобто не раніше 29 грудня. Відповідно до статті 32 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» передбачено, що бланк ліцензії має бути виданий заявнику після внесення ним ліцензійного збору, що підтверджується відповідним документом органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Таким документом для Національної ради є виписка Державної казначейської служби України, яка була отримана 26.12.2016 року. Резюмуючи – «Студія «1+1» має отримати бланк ліцензії не пізніше ніж 06 січня 2017 року.

Водночас повідомляємо, що Національна рада звернулася до каналу з листом про підтвердження того, що кінцевий бенефіціарний власник каналу не змінився.

Просимо Вас не шукати в усьому політичну складову, нагадуючи ще раз те, із чого почали - 15 грудня 2016 року ліцензія для каналу «1+1» на аналогове мовлення переоформлена та продовжена на 7 років. Національна рада діяла і діятиме виключно в рамках чинного законодавства".

Згодом гендиректор "1+1" Олександр Ткаченко, коментуючи вказані заяви Ю. Артеменка, висловив думку, що Адміністрації Президента перед виборами невигідно мати непідконтрольний медіа-ресурс, пише ТСН.

"Для нас стало несподіванкою дізнатися, що голова Нацради пов`язує ситуацію продовження ліцензії каналу "1+1" з націоналізацією "Приватбанку". У нашій країні існує механізм націоналізації банку, але, слава Богу, немає механізмів націоналізації телеканалів", - зазначив він, додавши, що коментар Ю. Артеменка підтверджує, що у держави є інтерес до активів каналу "1+1".

Ткаченко заявив, що канал не є активом "ПриватБанку". "У студії немає кредитів або боргових зобов`язань перед банком. У приватних розмовах я неодноразово отримував інформацію, що з боку Адміністрації президента здійснюється тиск на Нацраду. Пов`язую це з тим, що перед виборами Адміністрації президента невигідно мати непідконтрольний медіа-ресурс", - йдеться в заяві.

Олександр Ткаченко також зазначив, що в законодавчих нормах відсутня інформація, що необхідно чекати місяць (до 23 січня 2017 року) на одержання документа про пролонгацію ліцензії.

"Нацраді нічого не заважало видати нам ліцензію сьогодні, але цього не відбувається. А відбуваються розмови на тему "будьте лояльніші до президента", почекайте, дайте той документ або інший... Ми подали пакет документів із усією необхідною інформацією шість місяців тому. Зараз, як бачимо, відбувається підміна понять і у нас є всі підстави для побоювань, що Нацрада може скасувати ухвалене раніше рішення. Запит пані Фіщук (який формально ми так і не отримали) про кінцевого бенефіціара не більше ніж хитрість, яка не може впливати на факт видачі нам ліцензії", - заявив гендиректор "1+1 медіа".

Прем`єр Володимир Гройсман пообіцяв підтримку в разі можливого позбавлення ліцензії "1+1", пише "РБК-Україна".

"Абсолютно негативно сприймаю навіть інформацію про те, що можуть бути якісь утиски. Я думаю, що потрібно дочекатися офіційної позиції Нацради (Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, - ред.) і далі все буде відомо. Наскільки я розумію, то сьогодні загроз невидачі ліцензії немає, як мене проінформували. Якщо немає загрози, то будемо вважати, що було непорозуміння. Але якщо, не дай Бог, ми будемо бачити якісь проблеми, я не буду стояти осторонь, і чим зможу підтримати, завжди підтримаю", - зазначив прем`єр-міністр.

Як додають "Українські новини", Адміністрація Президента заявила, що розраховує, що Національна рада з питань телебачення й радіомовлення й телеканал "1+1" здійснять обмін необхідними документами для завершення процедури продовження каналу ліцензії на аналогове телемовлення. 

"Керівництво нацради зробило сьогодні публічну заяву про те, що рішення про продовження ліцензії каналу "1+1" прийнято ще 15 грудня. Сподіваємося, що нацрада і менеджемент каналу в стислий термін і без недоречної тут політизації здійснять технічну процедуру обміну всіма належними документами. У тому числі й тими, які задовольняють вимоги закону щодо кінцевих бенефіціарів. Закон є закон", - сказано в ньому.

При цьому в коментарі відзначається, що нацрада є незалежним органом і Адміністрація не втручається в його діяльність як у питаннях видачі ліцензій, так і їхнього позбавлення.

Також у коментарі підкреслюється, що роботі "1+1" нічого не загрожує й він продовжить своє мовлення.

Про націоналізацію «рідного» для «1+1» Приватбанку (у т.ч. взаємні звинувачення влади та представників групи «Приват») читайте тут.