Economist: розкол між США та Європою наростає

Все про економіку та фінанси

Розкол між США та Європою наростає. Атмосфера перед самітом НАТО в Брюсселі 11-12 липня отруєна тим, що американський президент Дональд Трамп звинувачує європейців у невиконанні зобов`язань, натомість європейці звинувачують його у вандалізмі. При цьому другий саміт, що відбудеться 16 липня в Гельсинкі за участі Трампа та Путіна, може вилитися в неймовірний спекталь, коли американський лідер буде поводитися з російським опонентом краще, ніж з власними союзниками. І навіть якщо два саміти минуть без суперечностей, різні пріоритети та зіткнення політичних культур будуть лишатися. Західний альянс в біді, пише The Economist.

Як зазначає видання, Трамп і його генерали роздратовані слабкими зусиллями багатьох членів НАТО щодо дотримання обіцянок про збільшення оборонних витрат до 2% ВВП до 2024 року. Американці також засуджують європейську підтримку ядерної угоди з Іраном (з якої Трамп вийшов), що в т.ч. розглядається як упередження щодо Ізраїля. При цьому Трамп безглуздо звинувачує ЄС в отриманні переваг від США та карає за несправедливу (як він вважає) торгівлю.

В той же час Європа розділена. Італія має нову популістичну коаліцію, яка до того ж пропутінська. Туреччина – член НАТО (але не ЄС) – ворожа до ліберальних демократичних цінностей, які об’єднують альянс. Гірше може бути далі. Якщо, наприклад, у Великій Британії уряд стане лейбористським на чолі з Джеремі Корбіном, який має довгу історію опонування використання Заходом сили, є ризик спроби покинути НАТО.

Видання наголошує – західний альянс вартий порятунку. Небезпека полягає в зростанні авторитаризму в світі. А тому потрібне джерело безпеки та бастіон для демократії.

Аби альянс вижив, Європа має робити все можливе, опираючись намаганням Трампа змішувати в купу питання торгівлі та безпеки. Це зробить Захід менш безпечним та біднішим.

Підтримка альянсу має бути практичною. Трамп має рацію, скаржачись на такі країни, як Німеччина та Італія, які в 2017 році витратили лише 1,22% та 1,13% ВВП на оборону. Крім того, альянс ставав би більш цінним завдяки співпраці в т.ч. в сфері кібербезпеки. Більш терміново НАТО має продовжувати протидіяти тактиці дезінформації та інфільтрації, яку Росія застосувала в Криму та східній Україні. Втрату військового взаморозуміння важно відбудувати, тому життєвоважливим є цементування НАТО з допомогою навчань.

Ведучи переговори щодо Brexit, ЄС намагається тримати Британію поза безпековими структурами союзу. З огляду ж на мілітарний досвід Британії, її ВПК та розвідувальні агенції, це є ударом по собі. Колись Америка може розглядати ініціативу Франції щодо створення в Європі військових сил для реагування на кризи як загрозу для НАТО, проте наразі це сигнал, що європейці готові брати більше відповідальності.

Після падіння СРСР відчуття загрози для альянсу відступило і бар’єри для співпраці зросли. Проте це не робить трансатлантичний альянс застарілим, як якось задекларував Трамп. Американські союзники – це актив, якому заздрять Росія та Китай.

Потреба в безпеці лишається. Росія – не Радянський Союз, але як сила, що занепадає, вона відчуває загрози. РФ модернізувала сили та готується до їх розгортання. Потреба заякорити європейські демократії лишається. На фоні того, що авторитаризм підкрадається в Польщі та Угорщині, ЄС та НАТО могли б знову його обмежити.

НАТО навіть більш крихкий, ніж Трамп думає. Його серцевина – зобов’язання сприймати атаку на одного з членів, як на весь альянс. Коливання Трампа та його ворожість до Європи послаблює цю обіцянку, розкриває його презирство до ідеї, що малі країни мають такі ж права, як великі. Азія спостерігає. Як і Путін. І чим більше Трамп хуліганить, тим більше світ буде сумніватися в безпекових гарантіях США. Коли великі сили змагаються в сірій зоні між миром та війною, з’являються ризики прорахунків, резюмує The Economist.