Economist: Трамп може оголосити цінову війну ОПЕК та Росії, використавши нафтові резерви

Все про економіку та фінанси

У час, коли нафтові ціни на максимумі за три з половиною роки, на ринки впливають три компенсаційні фактори Трампа: його геополітичний порядок денний, особливо санкції проти Ірану; його внутрішний політичний порядок денний, покликаний знизити американські ціни на пальне перед проміжними виборами; торгова війна з Китаєм. Зі свого рукава він може дістати небезпечну зброю – стратегічний нафтовий резерв США, пише The Economist.

Незважаючи на досягнення в минулому місяці угоди за участі ОПЕК (яку веде Саудівська Аравія) та Росії щодо збільшеня видобутку до 1 млн барелів нафти на день, ціни на нафту марки Brent зросли до 77 дол за барель. Можлива причина – перебої в роботі Лівії та Венесуели, які охопили політичні потрясіння. Олії у вогонь цінового раллі підлив тиск адміністрації Трампа на американських союзників щодо скорочення імпорту нафти з Ірану до нуля до 4 листопада та погрози щодо застосування Америкою санкцій до порушників обмежень. Це більш драконівський захід, ніж раніше очікувалося.

2 липня офіційний представник Держдепу заявив, що пона 50 міжнародних фірм, включаючи енергетичні, погодилися вийти з Ірану. При цьому США можуть дозволити деяким країнам – ймовірно, Туреччині, Франції та іншим – швидше скоротити імпорт, ніж обрізати його повністю. Через що задекларована «нульова» вимога насправді може звестися до зменшення поставнок іранської нафти до 0,8-1,05 млн барелів. І стиснення відповідних потоків може стартувати у вересні, з огляду на фактор 60 днів, необхідних для поставок.

Водночас іранські амбіції Ірану працюють проти його внутрішніх політичних потреб. Високі ціни на нафту призвели до того, що вартість бензину в США зависає біля позначки 3 дол за галон (3,785 л). Найбільше це б’є по водіям з низькими доходами, які могли б якраз голосувати за республіканців на проміжних виборах. При цьому деякі республіканські штати видобувають нафту, отримуючи зиск від стрибка цін.

В оприлюдненому 1 липня інтерв`ю Трамп вимагав вОПЕК припинити маніпуляції ринком, погрожуючи деяким членам організації втратою американського захисту.

Також Трамп написав у Твіттер про можливість збільшення Саудівською Аравією видобутку на 2 млн барелів на день, що було нетиповою відкритою спробою американського президента втрутитися в політику ОПЕК. Пізніше Білий дім відкотив цю заяву, вже не стверджуючи, що королівство підтвердило таку опцію. Збільшення виробництва нафти держкомпанією Саудівської Аравії з нинішніх 10,3 млн барелів до 12 млн за рахунок запасних потужностей могло б призвести до цінового шоку на ринку.

Ускладнює ситуація фактор американсько-китайської торгової війни. Китай погрожує запровадженням тарифів на імпорт американської нафти. Також Пекін може не прислухатися до американських санкцій проти Ірану, що ще збільшить напругу між найбільшими економіками.

Таким чином, деякі фактори штовхають ціна на нафту вгору, деякі – вниз, компенсовуючи один одного.

Аналітики прогнозують – якщо ціни на нафту продовжать зростати до проміжних виборів, Трамп може використати стратегічний запас США та затопити ринок чорним золотом. Це буде рівнозначно оголошенню нафтової війни протии ОПЕК та Росії, на додаток до торгової війни.