Держбюджет-2015: назад в гіперінфляційні 90-ті рр.

Все про економіку та фінанси

У держбюджеті-2015 закладений план доходів на рівні 475,9 млрд грн. При цьому фактичні надходження до держказни за 2014 рік становили біля 356,7 млрд грн. (судячи з даних Держказначейства). Таким чином, у поточному році доходи державного бюджету мають зрости на суму близько 119,2 млрд грн., або +33% (!).

Навіть з урахуванням підвищення податкового навантаження на економіку й, зокрема, збільшення квазфіскальних відрахувань НБУ (по статті перевищення доходів над витратами), цей показник є більш ніж завищеним (уже не кажучи про очікуване урядом падіння ВВП на 4,3%). Що, безумовно, формує додаткові ризики для платоспроможності держави (у т.ч. у контексті виконання боргових зобов’язань).

Це означає, що уряду
- або доведеться йти на секвестр (офіційний – урізання видатків або неофіційний – недофінансування запланованих витрат);
- або розраховувати на «друкарський верстат» НБУ (що в т.ч. забезпечить додаткові доходи від того, що інфляція значно перевищить прогнозовані Кабміном 13,1%, а девальвація гривні поглибиться);
- або просити кошти в міжнародних кредиторів на покриття дефіциту.

Швидше за все, тією чи іншою мірою будуть спроби використати одночасно три варіанти. Однак «пальма першості», судячи з нестачі політичної волі у всіх гілок влади до радикальних реформ, належатиме емісії Нацбанку.

FINBALANCE