Довколодефолтна сага: 23 вересня Мінфін має погасити єврооблігації на 500 млн дол.

Все про економіку та фінанси

У середу 23 вересня настає термін для погашенням суверенних єврооблігацій України на 500 млн дол. Це, щоправда, без врахування 10-денного пільгового періоду, який, відповідно, «дедлайн дедлайнів» посуває до початку жовтня.

Ці папери мають потрапити під загальну реструктуризацію держборгів України.

Поки що ситуація складається таким чином, що навряд чи всі належні процедури (з урахуванням необхідності проведення зборів держателів цих бондів, на яких мають бути затверджені умови реструктуризаці) будуть проведені своєчасно.

Додатковий фактор, який ускладнює процес, – незадоволення групи держателів паперів умовами реструктуризації, про які домовився Мінфін і спецкомітет кредиторів на чолі з Franklin Templeton.

За даними Reuters, на чолі вказаної групи кредиторів (її інтереси, до речі, представляє американська юркомпанія Shearman&Sterling) – хедж-фонд Aurelius Capital Management, який на глобальних ринках є відомим «стерв’ятником»: він, зокрема, вкладав кошти в держзобов’язання Аргентини, а потім вів тривалі й виснажливі переговори з вимогою їх повного погашення (в той час як інші кредитори Буенос-Айреса мали йти на реструктуризацію, - ред.).

Щоправда, слід визнати, претензії Aurelius (передусім, до спецкомітету кредиторів України, з яким він і веде перемовини) на перший погляд виглядають відносно справедливими з тієї точки зору, що йому доведеться йти чи не найтриваліше відтермінування погашення боргів офіційним Києвом, тоді як по іншим паперам цей строк фактично буде помітно меншим (особливо, якщо йдеться про зобов’язання з початковим терміном погашення в 2021-2023 рр.).

При бажанні кредитори могли б знайти компроміс – наприклад, перерозподіливши між собою різні українські євробонди. Але в будь-якому разі для цього потрібний час і бажання (а тут не слід виключати, що Aurelius може діяти в інтересах, наприклад, Кремля, - ред.).

Інтриги до цієї історії додає заява вказаної групи кредиторів, що вони таки мають блокуючий пакет (принаймні, 25%) у випуску євробондів з погашенням 23 вересня, а значить, не виключено, можуть зірвати голосування за їх реструктуризацію.

Таким чином, попри досягнення урядом України попередньої угоди зі спецкомітетом кредиторів щодо реструктуризації боргів і надання згоди Верховною Радою на проведення цієї операції, на сьогодні застосування Мінфіном мораторію на погашення держборгу виключати не можна (читайте – оголосити технічний дефолт). А це явно небажаний сценарій. Принаймні, для України.

Finbalance