ДКУ: дефіцит держбюджету у вересні склав 19,2 млрд грн

Все про економіку та фінанси

За даними Держказначейства, доходи держбюджету за три квартали склали 674,8 млрд грн, а видатки - 681,3 млрд грн (плюс 809 млн грн виданих кредитів).

Дефіцит держбюджету за 9 місяців становив 7,4 млрд грн, тоді як за 8 місяців був профіцит 11,8 млрд грн. Таким чином, у вересні дефіцит склав 19,2 млрд грн.

За даними Мінфіну, за 9 місяців-2017 профіцит держбюджету був 15 млрд грн.

Граничний розмір дефіциту держбюджету на 2018 рік, встановлений законом, - 80,65 млрд грн.

Раніше НБУ констатував, що значний профіцит держбюджету в серпні - 25,2 млрд грн (після дефіциту 13,4 млрд грн за 7 місяців) - був результатом “стрімкого сповільнення зростання видатків” (в серпні були на 0,4% вищими, ніж рік тому, тоді як липні – на 23,7% р/р), що передусім було зумовлено суттєвим скороченням витрат на поточні трансферти та обслуговування боргу.

Мінфін заявляв, що за три квартали доходи держбюджету зросли на 15,2%. Видатки (без урахування обслуговування боргу) збільшилися на 23,1%, а на обслуговування держборгу - зменшилися на 2,3% порівняно з торішніми. Як зазначалося, виконання плану доходів за 9 місяців - 98,9%. “Найбільш значущі для держави видатки профінансовані у повному обсязі”, - додавав Мінфін.

За даними Держказначейства, доходи зведеного бюджету (без врахування міжбюджетних трансфертів) становили 857,2 млрд грн, видатки - 841,6 млрд грн. Профіцит - 14,5 млрд грн.

Залишок коштів на єдиному казначейському рахунку на 01 жовтня склав 21,4 млрд грн (на 01 вересня було 27,1 млрд грн, на 01 серпня - 2 млрд грн). На 01.10.2017 відповідний показник становив 60 млрд грн.

P.S.

Як констатує НБУ, зростання доходів державного бюджету у вересні сповільнилося (до 15.6% р/р) за рахунок майже усіх ключових податків. Найбільш відчутно знизилися темпи зростання надходжень від ПДВ через збільшення обсягів відшкодування (у вересні – 12.5 млрд грн, найвищі щомісячні обсяги цього року). Водночас у зниження темпів зростання доходів відчутним був внесок тимчасового чинника - перерахування частини акцизного податку, у тому числі за кілька попередніх місяців, до місцевих бюджетів. Водночас збільшення доходів підтримали високі темпи зростання заробітної плати та імпорту товарів. Неподаткові надходження також зросли, у тому числі внаслідок зміненого графіку перерахувань дивідендів НАК "Нафтогаз".

Річні темпи зростання видатків державного бюджету у вересні незначно збільшилися порівняно з серпнем, значною мірою унаслідок подальшого нарощення капітальних видатків (майже до 82% р/р). Однак у цілому темпи зростання видатків залишалися стриманими. Так, уповільнилося зростання витрат на використання товарів та послуг, оплату праці та соціальне забезпечення. Крім того, й надалі тривало скорочення видатків на поточні трансферти та обслуговування боргу. Як і попереднього місяця, скорочення перших пов`язано зі зменшенням цільових видатків, спрямованих місцевим бюджетам на надання пільг та субсидій населенню, других – за рахунок внутрішньої складової боргу.

Місцеві бюджети також виконані з незначним дефіцитом – 0.7 млрд грн насамперед унаслідок нарощення видатків. Враховуючи подвійний дефіцит – державного та місцевих бюджетів – у вересні сформувалося від`ємне сальдо зведеного бюджету (19.8 млрд грн). Однак за дев`ять місяців зберігся профіцит (14.5 млрд грн).