ДКУ: дефіцит держбюджету в 2018 році - 59,2 млрд грн, що на 27% менше, ніж очікувалося

Все про економіку та фінанси

За даними Держказначейства, держбюджет України за 2018 рік виконано з дефіцитом 59,2 млрд грн, пише "Інтерфакс-Україна".

Нагадаємо, в законі про держбюджет на 2019 рік був встановлений граничний розмір дефіциту на рівні 80,65 млрд грн.

Держказначейство уточнює, що приватизація в 2018 році забезпечила лише 268,7 млн ​​грн при затвердженому парламентом плані 18,8 млрд грн.

У минулому році запозичення склали 286,4 млрд грн при плані в 308,3 млрд грн, з яких внутрішні - 174,2 млрд грн.

За даними Держказначейства, зведений бюджет України у 2018 році був зведений з дефіцитом 67,7 млрд грн.

Місцеві бюджети закрили рік з дефіцитом 8,5 млрд грн: профіцит загального фонду склав 67,7 млрд грн , а дефіцит спецфонду - 76,3 млрд грн.

За даними ДКСУ, доходи держбюджету в 2018 році склали 928,1 млрд грн при затверджених законом про держбюджет 918 млрд грн. Витрати держбюджету в 2018 році склали 985,8 млрд грн.

Доходи місцевих бюджетів в 2018 році досягли 562,4 млрд грн, витрати - 570,6 млрд грн.

Як додає НБУ, у грудні державний бюджет очікувано виконано зі значним дефіцитом (59.1 млрд грн) порівняно з майже нульовим сальдо за підсумками січня – листопада.

"Формування дефіциту стало результатом традиційно значних обсягів видатків у грудні на тлі й надалі помірного зростання доходів державного бюджету", - коментує Нацбанк.

Як він зазначає доходи у грудні 2018 року перевищили минулорічний показник на 23% р/р, але річні темпи зростання були дещо меншими порівняно з попереднім місяцем за рахунок майже усіх ключових податків, насамперед податкових надходжень із ввезених в Україну товарів. Це відбулося під впливом зміцнення гривні та стрімкого зниження темпів зростання імпорту.

Натомість внутрішні податки забезпечили основний внесок у зростання доходів завдяки поверненню до зростання наприкінці року обсягів виробництва окремих підакцизних товарів (зокрема тютюнових виробів), високим темпам зростання заробітної плати, а також через дещо менший обсяг відшкодування ПДВ порівняно з середньомісячними обсягами за попередні одинадцять місяців. Іншим вагомим джерелом зростання доходів були неподаткові надходження завдяки перерахуванню НАК "Нафтогаз України" залишку дивідендів (7.9 млрд грн) за 2017 рік (торік дивіденди були повністю перераховані в червні).

Традиційно на грудень припали найбільші обсяги видатків – 14.6% річного обсягу. Найбільш помітним було зростання витрат на використання товарів та послуг (на 50.3% р/р), які мали основний внесок у збільшення видатків. Також найбільшими за рік були перерахування Пенсійному фонду, зокрема на погашення позичок на покриття розривів у ліквідності в попередні періоди.

Водночас темпи приросту за іншими напрямами поточних видатків знизилися. Так, очікувано сповільнилося зростання видатків на обслуговування боргу, а витрати на поточні трансферти та інші поточні видатки скоротилися.

Зростання капітальних видатків залишилося високим, хоча темпи зменшилися на тлі високої бази порівняння.

У грудні місцеві бюджети виконані з дефіцитом у 30.7 млрд грн унаслідок подальшого нарощення видатків на тлі скорочення власних надходжень. Таке сальдо зумовило формування річного дефіциту місцевих бюджетів (8.5 млрд грн). Ураховуючи дефіцит бюджетів усіх рівнів, від`ємне сальдо зведеного бюджету в грудні сягнуло 89.8 млрд грн, а річний дефіцит склав 67.8 млрд грн, перевищивши показник 2017 року.