"ДБК-4" оскаржує передачу активів "Діамантбанку" для "Таскомбанку"

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Госпсуду м. Києва від 22 вересня, ПрАТ «Домобудівний комбінат №4» подало позов до Таскомбанку, Діамантбанку, ТОВ «Юніверсал Консалтінг Плюс» про визнання недійсним договору №22062017нж-17 про передачу приймаючому банку активів (нерухомого майна) неплатоспроможного банку від 23.06.2017, укладеного між Діамантбанком і Таскомбанком.

За даними НКЦПФР, власником 30% акцій ПрАТ «Домобудівний комбінат №4» є ПрАТ "Холдингова компанія "Київміськбуд", ще 39,9% акцій належать фізособі.

У держреєстрі засновником ТОВ «Юніверсал Консалтінг Плюс» значиться белізька компанія "Тіран ЛТД", а кінцевим бенефіціаром – Залужна Наталія. Водночас видання dubinsky.pro пов’язувало ТОВ «Юніверсал Консалтінг Плюс» з одним з колишніх топ-менеджерів Діамантбанку.

Нагадаємо, 23 червня Фонд гарантування і «Таскомбанк» підписали договір про передачу частини активів та зобов’язань неплатоспроможного Діамантбанку на користь приймаючого банку – «Таскомбанку»:

«За умовами угоди АТ «Таскомбанк» набув усіх прав та обов’язків боржника перед вкладниками (фізичними особами, у тому числі фізичними особами-підприємцями) неплатоспроможного ПАТ «Діамантбанк» щодо повернення грошових коштів та сплати відсотків за договорами банківського рахунку/вкладу (у тому числі за іменними ощадними сертифікатами), у межах 200 тисяч гривень. Загальна сума переданих зобов’язань склала близько 1,1 млрд грн. При цьому сам ПАТ «Діамантбанк» буде ліквідовуватись. Вкладники, залишок коштів на рахунках яких перевищує гарантовану суму відшкодування 200 тисяч гривень, мають подавати кредиторські вимоги до ПАТ «Діамантбанк» за стандартною процедурою.

Надання фінансової допомоги з боку Фонду гарантування приймаючому банку не передбачено. Під час тимчасової адміністрації вкладникам ПАТ «Діамантбанк» за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, було виплачено 111,4 млн грн. При цьому загальна гарантована сума відшкодування вкладникам складає 1 239,8 млн грн.

За умовами підписаного договору, на користь приймаючого банку АТ «Таскомбанк» також передано частину активів неплатоспроможного ПАТ «Діамантбанк». Зокрема, мова йде про частину кредитного портфелю (переважно – кредити юридичних осіб), частину нерухомості разом із основними засобами, що у них знаходяться, та дебіторську заборгованість одного клієнта перед банком».

Як писало видання "Економічна правда", балансова вартість активів, які Діамантбанку передає Таскомбанку, виглядає дуже привабливо — 3,14 млрд грн. Водночас ринкова вартість, яку визначав незалежний оцінювач на замовлення Фонду гарантування, становила лише 1,08 млрд грн. Найцікавіші активи - це нерухомість та корпоративні кредити.

У першому випадку йдеться в т.ч. про чотири об`єкти на Контрактовій площі. Зокрема, одна з них — це центральний офіс самого Діамантабанку за адресою Контрактова площа, 10А. Інші так само знаходяться поряд. Їх загальна оціночна вартість сягає 240 млн грн. Ще один привабливий актив — 30 квартир в ЖК Crystal Park, який будувала девелоперська компанія "імені" Жванії та Мартиненка St Sophia Homes. Приблизна вартість квартир — 80 млн гривень.

Інший потенційний "бонус" для Тігіпка (власник Таскомбанку) — корпоративний кредитний портфель. Так, його балансова вартість сягає 2,65 млрд грн, і за словами співрозмовника в НБУ, з них 2,1 млрд грн — це борги бізнес-групи Жванії та Мартиненка. "Левова частка — це борги управляючої компанії девелоперських проектів St Sophia Homes. Але вона ніколи кредити не брала насправді, для цього використовувалися одноразові проектні компанії. Інші кредити — це ще десятки підконтрольних групі компаній", — пояснював виданню банкір. Як зауважувалося, портфель, який за балансом коштував 2,65 млрд грн, за умовами угоди, коштував Тігіпку фактично 735 млн грн.

Як констатував сайт dubinsky.pro, внаслідок укладання вказаної угоди, "за бортом" лишилися вкладники Діамантбанку із загальною сумою депозитів близько 800 млн грн; юрособи з залишками в 2,2 млрд грн та інші банки з залишками в 2,3 млрд грн.

"Нерухомість з балансу тігіпківського ТАСа повертається до акціонерів Діаманта Мартиненка, Керезя і Ходачука", - стверджувало видання, посилаючись в т.ч. на дані держрестру.