Чоловік першої заступниці міністра фінансів бере під контроль "Акордбанк"

Все про економіку та фінанси

Акордбанк повідомив, що Данило Волинець, якому наразі належить 49,99% акцій банку, стане власником «значного контрольного пакету акцій» (тобто 75 і більше відсотків акцій).

У квітні позачергові загальні збори акціонерів Акордобанку ухвалили рішення про надання згоди на переуступку чинним інвестором субборгу банку на 4,27 млн дол (114,5 млнгрн) для Данила Волинця та конвертацію цього субборгу в статутний капітал.

На 01.04.2017 статутний капітал Акордбанку становив 120 млн грн, тоді як згідно з вимогами НБУ на 11 липня у банків він має бути не меншим, ніж 200 млн грн.

За даними НБУ, на 01.01.2017 структура власності Акордбанку була такою:

- 49,99% акцій, як зазначалося, належали Данилові Волинцю – екс-главі спостережної ради Ощадбанку, він – чоловік першої заступниці міністра фінансів Оксани Маркарової (входить у наглядову раду в т.ч. Ощадбанку, Укрексімбанку, Приватбанку);
- 11,8% акцій - Анатолію Гулею – екс-главі правління Ощадбанку (сьогодні він – глава правління Української міжбанківської валютної біржі);
- по 6,7% - Зиновію Кузимківу і Оресту Папроцькому; 0,9% - С. Міщенку; 23,9% - Світлані Фесенко.

До переходу в Мінфін О. Маркарова очолював інвестиційну групу «ІТТ», власниками якої називають Д. Волинця, З. Кузимківа, О. Папроцького, С. Міщенка.

Нагадаємо, що Д. Волинець і О. Маркарова в кінці 2012 року купили в братів Клюєвих «Актив-Банк», а вже навесні-2014 продали його групі інвесторів, які, за даними учасників ринку, були близькими до бізнесмена Олександра Антонова – батька Володимира Антонова (останній свого часу був акціонером «Міського комерційного банку»). У вересні 2014 року в «Актив-Банк» була введена тимчасова адміністрація, а в грудні того ж року НБУ відправив його на ліквідацію.

Про борги Клюєвих перед «Актив-Банком», Ощадбанком і Укрексімбанком читайте тут і тут. Коментарі О. Маркарової щодо співпраці групи «ІТТ» з Клюєвими (в т.ч. у контексті приватизації Клюєвими «Заводу напівпровідників») див. тут. Про судові спори ліквідатора «Актив-Банку» з НБУ на 34 млн грн читайте тут.

Як писав Finbalance, на фоні «перетікання» кадрів і відділень банку «Фінанси та кредит» (після його банкрутства) до «Акордбанку» на ринку циркулювали чутки про можливий вплив на цю фінустанову Костянтина Жеваго – власника «Фінанси та кредит». Щоправда, особи, близькі до власників банку, цю інформацію спростовували.

10 травня спостережна рада Акордбанку ухвалила рішення про призначення заступником глави правління, членом правління Олексія Руднєва (до цього був директором Центру роздрiбного бiзнесу банку "Фiнанси та кредит"). Крім того, членом правлiння було призначено Миколу Войткiва – директора департаменту ризик-менеджменту «Акордбанку», який раніше був начальником Управлiння загальнобанкiвських ризикiв, начальником Управлiння ринкових i операцiйних ризикiв Департаменту ризик-менеджменту банку "Фiнанси та кредит". У наглядову раду «Акордбанку» як незалежний член входить, зокрема, Сергій Пашкевич, який раніше працював, зокрема, начальником відділення банку «Фінанси та кредит».

Про борги структур Жеваго перед банком "Фінанси та кредит" див. тут.

На 01.04.2017 «Акордбанк» займав 68-е місце в банківській системі за обсягом активів (481,5 млн грн).

За підсумками І кварталу «Акордбанк» задекларував прибуток 15,2 млн грн (за весь 2016 рік – збиток 35,5 млн грн, у 2015 році – прибуток 604 тис грн, у 2014 році – 3,6 млн грн). На кінець березня активи банку становили 481,5 млн грн, у т.ч. кредитний портфель 286,8 млн грн, 98% якого – позики юрособам. Рівень покриття резервами – 8,6%.

За даними «Акордбанку», на кінець грудня 2016 року його значення Н9 (норматив максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами) становив 21,2% (вимога НБУ – не більше 25% регулятивного капіталу).

Водночас в аудиторському звіті компанії «ПКФ Аудит-фінанси» (PKF) до звітності «Акордбанку» за 2016 рік констатується, що за оцінками її аудиторів, у портфелі банку є заборгованість двох осіб, які повинні вважатися пов’язаними. «Відповідно, внаслідок перерахунку нормативу [Н9] з урахуванням заборгованості цих осіб, його значення мало б скласти 66,68%, що вище нормативного», - йдеться в аудиторському висновку.

Водночас «Акордбанк» повідомив, що в грудні комісія НБУ визнала пов’язаними з банком особами (які, однак, такими не є з точки зору МСФЗ) вісім контрагентів, чотири з яких мають кредитну заборгованість перед банком.

«Після включення даних осіб відповідно до постанови Національного банку України №315 від 12.05.2015 до списку пов’язаних осіб станом на 26 січня 2017 року значення нормативу максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами Н9 перевищило гранично встановлений показник 25%. Банк надав Національному банку України план заходів щодо усунення даного порушення», - зауважував «Акордбанк».

P.S. 29 червня Акордбанк повідомив, що частка Д. Волинця в його статутному капіталі зросла з 49,99% до 56,73%.