Чи зможе Укрексімбанк уникнути реструктуризації євробондів

Все про економіку та фінанси

27 квітня Укрексімбанк має погасити єврооблігації на 750 млн дол. На кінець минулого тижня ціна цих паперів була на рівні 70-71. А це означає, що інвестори не виключають реструктуризації (у вигляді, наприклад, обміну євробондів на нові з вищою дохідністю, «стрижки» у вигляді часткового зменшення «тіла» заборгованості тощо).

Наприкінці січня Fitch повідомило з посиланням на керівництво «Укрексіма», що держбанк ще не акумулював достатньо валютної ліквідності для повного погашення єврооблігацій та планує отримати додаткові валютні кошти від погашення кредитів. Аналітики ж рейтингового агентства відзначали, що у випадку «нижчих, ніж очікується, погашень кредитів та/або відтоку депозитів в іноземній валюті, банку для погашення єврооблігацій може знадобитися купівля валюти на відкритому ринку або доступ до валютної ліквідності НБУ».

«Сіль» ситуації в тому, що, як відомо, з валютними резервами в Нацбанку наразі не «ахти». На початок січня вони становили лише 7,5 млрд дол, що не покриває необхідні виплати по суверенним та квазісуверенним борговим зобов’язанням у поточному році. І основна наразі надія, що влада домовиться із зовнішніми кредиторами про надання нових кредитів. Ключове значення тут, безумовно, - це переговори з МВФ.

Судячи з усього, складовою пакету домовленостей України з Фондом може стати реструктуризація частини зовнішніх зобов’язань. На такий сценарій уже натякала міністр фінансів Наталя Яресько. Агентство ж Reuters уже повідомляло, що Україна навіть найняла компанію Lazard для консультування на «реструктуризаційних» переговорах з власниками облігацій. Не виключено, що тут може йтися і про квазісуверенні борги Укрексімбанку по євробондам.

Навряд чи надмірний оптимізм кредиторам українського держбанку може вселяти його величезний збиток, який торік склав 9,8 млрд грн. Основна причина цього – відрахування до резерву під знецінення кредитів та коштів в інших банках (16,98 млрд грн.).

Хоча для справедливості слід зауважити, що Укрексімбанк, очевидно, просто чесніше за інших учасників вітчизняного банківського ринку відобразив реальну «глибину глибин» проблемності активів (рівень покриття резервами його кредитного портфелю юросіб на початок 2014 року – 45,8%). Інші банки, маючи проблеми з докапіталізацією чи просто не бажаючи її проводити через високі ризики інвестування в Україні, надають перевагу «маскуванню» проблем.

Індикатором того, що Укрексімбанк справді накопичує ресурси для погашення євробондів, є, зокрема, обсяг акумульованих ним грошових коштів та їх еквівалентів, який на кінець грудня становив 15,1 млрд грн., що в понад 2 рази більше, ніж було рік тому (на кінець 2013 року). Значення ж нормативу поточної ліквідності при мінімально необхідних 40% становило 134,69%.

Чи встигне держбанк дозбирати ліквідність для погашення євробондів? У 4-му кварталі 2014 року валютні позичальники Укрексіма досить інтенсивно скорочували борги. Так, портфель валютних позик юросіб зменшився на 325,5 млн дол (-12,9%), а гривневих – на 943,9 млн грн. (-5,2%). Причому процес погашення кредитів у жовтні-грудні активізувався: відповідні портфелі за підсумками минулого року скоротилися на 655,3 млн дол(-23%) і 1,9 млрд грн (-9,9%).

Неприємна обставина для держбанку, що відтік валютних депозитів населення в останній чверті 2014-го продовжувався: відповідний портфель скоротився на 42,1 млн дол (-4,6%), а за весь минулий рік – на 296,1 млн дол (-25,1%). Тобто й «держвивіска» Укрексіму принципово не допомогла утримати вкладниками. Щоправда, заради справедливості слід уточнити, що відтік валютних депозитів фізосіб загалом по банківській системі був більш інтенсивним, а Укрексімбанку вдалося навіть дещо збільшити гривневу складову депозитного портфелю фізосіб (на 91 млн грн. у 4-му кварталі й на 116 млн грн. за результатами всього 2014-го).

Ще одна ложка дьогтю для Укрексімбанку – це скорочення валютних вкладів юросіб у 4-му кварталі-2014 на 52,8 млн дол, (-3,1%), а за весь минулий рік – на 219,5 млн дол (-11,8%). Це вже не говорячи про те, що портфель гривневих вкладів юросіб у держбанку в жовтні-грудні впав відразу на…19,8 млрд грн (-61,4%).

Водночас можна не виключати, що це був «плановий» (очікуваний) відтік. За оцінками фінансистів, це,швидше за все, були кошти «Нафтогазу», накопичені для розрахунків за газ. Які так само загадково з’явилися в Укрексімбанку в ІІІ кварталі (тоді обсяг гривневих депозитів юросіб в держбанку збільшився відразу в 2,3 рази – на 22,5 млрд грн).