Чи втримається банк ПУМБ на плаву через події на Донбасі

Все про економіку та фінанси

31 грудня банк ПУМБ має погасити євробонди на 252 млн дол. На фоні бойових дій на Донбасі, суттєвого скорочення виробництва метпідприємствами акціонера фінустанови Р. Ахметова та економічних катаклізмів у цілому в Україні ці цінні папери банку з початку року здешевшали майже на третину, а можлива дохідність сягнула за 250%. Інвестори не впевнені, що банк зможе своєчасно в повному обсязі розрахуватися по зобов`язаннях, не виключається варіант реструктуризації.

Олії у вогонь підливає намір «спорідненої» компанії «Метінвест» реструктуризувати євробонди на 500 млн дол. (відразу їх погашення планувалося на травень-2015). Вже не кажучи, про нещодавно проведені реструктуризації євробондів банками «Надра» та VAB, що в цілому характеризує непросту ситуацію на вітчизняному ринку.

Чітка прив’язка ПУМБа до Донбасу («банк Ахметова») відповідним чином вплинула й на настрої вкладників-фізосіб. Банк зіткнувся зі значним відтоком депозитів, щоправда, відповідна динаміка у відносному вимірі вписується в середньоринкові параметри.

Так, за січень-вересень обсяг гривневих вкладів фізосіб у банку ПУМБ зменшився на 784,3 млн грн (-14,9%), у липні-вересні – 429,8 млн грн. (-8,8%). З урахуванням же динаміки офіційного курсу гривні, портфель валютних депозитів фізосіб за 9 місяців міг зменшитися на суму близько 220,9 млн дол (-29,9%), причому в ІІІ кварталі – на 57,9 млн дол (-10,0%).

Щоправда, у банку спостерігався притік коштів юросіб, який частково компенсував відтік вкладів фізосіб. У ІІІ кварталі портфель гривневих депозитів юросіб у ПУМБі збільшився на 987 млн грн (+16,5%), а за 9 місяців – на 772,9 млн грн. (+12,5%). З огляду на зміни офіційного курсу гривні, у липні-вересні обсяг валютних вкладів юросіб у банку хоч і міг зменшитися на суму близько 30,6 млн дол (-5,9%), але за січень-вересень – збільшитися на 100 млн дол (+26%). Що в т.ч. може розглядатися як концентрація банком та пов’язаними підприємствами коштів для погашення євробондів або, принаймні, для проведення часткових платежів у рамках реструктуризації.

Водночас ПУМБ не припинив кредитування. Принаймні, за 9 місяців-2014 його портфель гривневих кредитів юрособам збільшився на 1,6 млрд грн. (+21,5%), причому в ІІІ кварталі – на 735,9 млн грн (+8,9%). Обсяг валютних позик юрособам міг зменшитися за січень-вересень на суму близько 141,2 млн дол (-13%), причому в липні-вересні – на 84,7 млн дол (-8,2%), що в т.ч. пом’якшувало негативний ефект для балансу від відтоку тих-таки валютних вкладів.

Сукупний прибуток за 9 місяців поточного року у фінустанови склав 68,5 млн грн. Щоправда, в ІІІ кварталі був зафіксований збиток на рівні 144,8 млн грн. Негативний фінансовий результат банку в липні-вересні був зумовлений, передусім, відрахуваннями в резерви під знецінення кредитів та коштів в інших банках, які склали 845,15 млн грн. (за три квартали - 1,72 млрд грн).

Обсяг резервів під знецінення кредитів фізосіб у банку ПУМБ за 9 місяців поточного року збільшився на 1,04 млрд грн., в результаті в т.ч. чого рівень покриття резервами відповідного портфелю підвищився до 80,3% на 01 жовтня з 38,7% на 01 січня. Водночас обсяг резервів під кредити юросіб за січень-вересень скоротився на 438 млн грн. Як наслідок, рівень покриття резервами відповідного портфелю зменшився з 11,4% до помітно незначних 6,6%.

Ознакою значної залежності ПУМБ від подій на Донбасі може бути хоча б те, що в банку станом на 01 жовтня значення нормативу максимального розміру кредитів, гарантій та поручительства, наданих одному інсайдеру, при максимально допустимих Нацбанком 5% становило 17,3%. Водночас цей «відступ» від нормативу НБУ фінустанова скорочує. Принаймні, на 01 липня відповідне значення було на рівні 23,83%, на 01 квітня – 25,98%, на 01 січня – 22,02%.

Зрештою глава правління ПУМБ С. Черненко зізнавався, що на Донбасі сконцентровано 30% активів і пасивів банку. Але й підкреслював, що ПУМБ просив НБУ оголосити про результати стрес-тесту, що може трактуватися як свідчення, що попри виклики, банк перебуває в більш-менш прийнятній кондиції – наскільки це можливо в поточних умовах.

Достатність регулятивного капіталу в банку на 01 жовтня становила 12,86%, а співвідношення регулятивного капіталу до сукупних активів – 9,95%. Враховуючи в т.ч. невисокий рівень резервування під кредити юросіб, не варто виключати, що докапіталізація банку може таки знадобитися. Якщо не за результатами стрес-тесту в поточному році, то в наступному.

FINBALANCE

 

Рейтинг ТОП-банків по відтоку депозитів населення див. тут.

Рейтинг ТОП-банків по ліквідності див. тут.

Рейтинг найбільш збиткових і прибуткових банків див. тут.

Рейтинг банків по заробіткам і збиткам на валютних операціях див. тут.

Про фінансовий стан "Альфа-банку" читайте тут.

Про фінансовий стан Укрсиббанку читайте тут.

Про фінансовий стан Укргазбанку читайте тут.

Про фінансовий стан ВТБ Банку читайте тут.

Про фінансовий стан «Райффайзен Банку Аваль» читайте тут.

Про фінансовий стан «Промінвестбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан «Дельта Банку» читайте тут.

Про фінансовий стан банку «Надра» читайте тут.

Про фінансовий стан «Сбербанку Росії» читайте тут.

Про фінансовий стан «Укрексімбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан «Ощадбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан UniCredit Bank читайте тут.

Про фінансовий стан банку «Фінанси та кредит» читайте тут.

Про фінансовий стан «Приватбанку» читайте тут.