Чи вистачить у Фонду гарантування вкладів коштів для ймовірних виплат вкладникам «Дельта Банку»

Все про економіку та фінанси

Згідно з останньою звітністю «Дельта Банку», яку отримував Фонд гарантування вкладів фізосіб, загальний обсяг депозитів населення у цій фінустанові складав біля 23 млрд грн. При цьому з них під гарантії Фонду підпадали вклади на суму близько 15 млрд грн. Про це повідомив заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій Оленчик під час круглого столу.

При цьому він нагадав про досвід Фонду гарантування вкладів, коли перед введенням тимчасової адміністрації в окремі банки обсяг депозитів, що підпадають під гарантії ФГВФО, різко зростав (через подрібнення сум депозитів і т.д.).

Разом з тим А. Оленчик зауважив, що з технологічної точки зору Фонд уже моделював можливий формат роботи, якщо йому доведеться мати справу з якимось з банків з числа системно важливих (це ТОП-8 фінустанов). У фінансовому ж контексті, запевнив він, питання має вирішитися завдяки взаємодії в трикутнику "НБУ-ФГВФО-Мінфін", хоч це і буде непросто.

Нагадаємо, як заявляв знову ж таки А. Оленчик в ході нещодавніх парламентських слухань щодо ситуації в банківській системі, вкладникам 39 банків, у які впродовж 2014-2015 рр. вже була введена тимчасова адміністрація [у Дельта Банку наразі її немає, - ред.], вже виплачено компенсації (у рамках 200-тисячного ліміту, передбаченого чинним законодавством) на суму 16,7 млрд грн. При цьому загальний обсяг зобов’язань цих фінустанов перед вкладниками-фізособами, які підпадають під 200-тисячну страховку, складає 36,2 млрд грн. Решта наразі несплаченої суми (близько 19,5 млрд грн) – це зобов’язання банків, які переважно знаходяться на стадії тимчасового адміністрування й для яких сьогодні ще шукають інвесторів. 

Судячи зі слів чільного представника ФГВФО, навіть якщо інвестори не будуть знайдені [а це найімовірніший результат, - ред.], Фонд гарантування вкладів має фінансові можливості забезпечити виконання страхових зобов’язань перед вкладниками. Так, А. Оленчик зазначав, що в портфелі ФГВФО є ОВДП (облігації внутрішньої держпозики, випущені урядом) на 15,8 млрд грн (які може викупити й монетизувати НБУ за рахунок емісії, що, правда, несе для економіки додаткові курсові та інфляційні ризики, - ред.), а також майже 1,3 млрд грн ліквідного резерву на рахунках в НБУ. З урахуванням цього, а також передбаченого у держбюджеті кредиту для ФГВФО у вигляді ОВДП на 20 млрд грн., А. Оленчик висловив впевненість у тому, що всі необхідні виплати вкладникам банків будуть здійснені.

Водночас не слід забувати, що в поточному році на операційний стіл ФГВФО поступатимуть нові «пацієнти» (у т.ч. "Дельта") й відповідно Фонду може знадобитися, не виключено, додаткове фінансування, яке може бути забезпечене за рахунок знову ж таки ОВДП та емісії НБУ. За умови, звичайно, що проти цього не виступить МВФ.

Нагадаємо, за даними ФГВФО, протягом 2014 року він запозичив кредитів на 20,315 млрд грн:
- 10,117 млрд грн у вигляді ОВДП (з дохідністю 12,5% річних) в обмін на векселі Фонду (12,5% річних) у Міністерства фінансів, відповідно до постанови Кабміну №456 від 17 вересня 2014 року;
- 10,197 млрд грн у Нацбанку (в червні, вересні, жовтні 2014 року).

Протягом 2015 року Фонд запозичив кошти у Нацбанку на суму 9,95 млрд грн під 14,0% (кредитна лінія відкрита на період: січень-грудень 2015 року).

P.S. У Твіттері користувач Дельта Банк ‏@delta_bank запевнив, що "введення ТА в Дельта Банку не буде".