Чи надають західні та російські банки фінансову підтримку своїм «дочкам» в Україні

Все про економіку та фінанси

Для багатьох вкладників одним з важливих критеріїв при виборі банку для розміщення заощаджень є те, чи належить він до міжнародних фінансових груп. Як вважається (і не безпідставно), це потенційно підвищує його фінансову стійкість, що особливо актуально під час потрясінь в економіці та банківському секторі. Як-от зараз.

Під час кризи 2008-2009 рр. підтримка, насамперед, західними банками українських «дочок» відіграла вагому роль у стабілізації фінансової системи України. Хоча, слід наголосити, паралельно відбувався й вихід багатьох європейських банків з нашого ринку. На жаль, на сьогодні є передумови для продовження цієї тенденції.

Поки що про остаточний розрив зв’язків з Україною ключових західних банківських груп наче мова не йде. Як через те, що їм складно знайти покупця, який запропонував би привабливу ціну за актив (тим паче, на фоні воєнно-економічної кризи в державі), так і з огляду на очікування, що інвестиційний клімат в держави таки поліпшиться (поліпшення захисту прав кредиторів і т.д.).

Водночас «західняки» в основному скорочують масштаби бізнесу в Україні, зменшуючи як пасиви, так і активи. При цьому знижується і обсяг їх позик від інших банків. У випадку ж валютним ресурсом йдеться, очевидно, передусім, про фондування від материнської та/чи пов’язаних структур. За даними НБУ, у числі тих, які найактивніше зменшують валютні борги перед іншими банками, - UniCredit Bank (Укрсоцбанк), «Райффайзен Банку Аваль», ОТП Банк.

З одного боку, це, безумовно, не дуже хороший сигнал. З іншого боку, українським «дочкам» західних банків вдається самостійно лавірувати – у них в основному немає таких нюансів з поверненням вкладів, як у деяких інших банків. Тому й добре, що хоча б так.

Зрештою не виключений і сценарій, що банки із західним капіталом, якщо й залишаться в Україні, будуть намагатися працювати максимально в автономному режимі з точки зору фондування – на «самозабезпеченні» (тобто за рахунок коштів внутрішнього ринку). Як за великим рахунком в останні роки це робив, зокрема, «Укрсиббанк».

Інша ситуація з українськими «дочками» російських банків. Як уже писав FINBALANCE, ВТБ, Сбербанк Росії та «Промінвестбанк» стали одним з лідерів по відтоку депозитів населення у поточному році. Амортизатором такого удару стала, з одного боку, їх історична висока залежність від ресурсів «мам», а з іншого – отримання нових позик від споріднених структур. Це фондування й перекривало значною мірою діру в балансах.

Дещо одноосібно стоїть «Альфа-банк», який підкреслено позиціонується як неросійський, але й навряд чи може вважатися «класично» європейським (з огляду в т.ч. на «кіпрськість» акціонерів). За три квартали обсяг його валютних позик в інших банків зменшився на понад 100 млн дол. Проте нещодавно повідомлялося, що банк залучив субборг на 50 млн дол, за рахунок яких фінустанова збільшила капітал.

Однозначніша ситуація – з БТА Банком, який має казахських акціонерів. За 9 місяців обсяг його валютних позик в інших банків скоротився на більш ніж суттєві 231,7 млн дол – до нуля. Промовистішої оцінки бізнес-клімату в Україні, мабуть, складно уявити.

Нагадаємо, за даними НБУ, тільки у вересні чисті виплати банків по зовнішнім зобов’язанням становили 244 млн. дол., а роловер по них знизився до 93% (у І кварталі було 107%, за весь 2013 рік – 101%). Не дуже приємні показники як з точки зору перспектив банківського ринку, так і валютного ринку зокрема. Хоча, принаймні, в останньому контексті ситуацію дещо може поліпшити докапіталізація частини банків як з російським, так і західним капіталом.

FINBALANCE

 

Чи зможуть банки витримати війну читайте тут.

Про підтримку банків з іноземним капіталом їх західними та російськими акціонерами читайте тут.

Рейтинг ТОП-банків по відтоку депозитів населення див. тут.

Рейтинг ТОП-банків по ліквідності див. тут.

Рейтинг найбільш збиткових і прибуткових банків див. тут.

Рейтинг банків по заробіткам і збиткам на валютних операціях див. тут.

На яких умовах банки кредитують бізнес читайте тут.

Чи видають банки кредити на придбання авто й житла читайте тут.

Про фінансовий стан UniCredit Bank читайте тут.

Про фінансовий стан банку ПУМБ тут.

Про фінансовий стан «Дельта Банку» читайте тут.

Про фінансовий стан Приватбанку читайте тут.

Про фінансовий стан банку «Надра» читайте тут.

Про фінансовий стан "Альфа-банку" читайте тут.

Про фінансовий стан «Сбербанку Росії» читайте тут.

Про фінансовий стан «Укрексімбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан «Ощадбанку» читайте тут.

Про фінансовий стан «Райффайзен Банку Аваль» читайте тут.

Про фінансовий стан банку «Фінанси та кредит» читайте тут.

Про фінансовий стан Укргазбанку читайте тут.

Про фінансовий стан Укрсиббанку читайте тут.

Про фінансовий стан ВТБ Банку читайте тут.

Про фінансовий стан «Промінвестбанку» читайте тут.