Чи має "Укркарт" стосунок до компанії, через яку накладався арешт на кошти Укргазбанку

Все про економіку та фінанси

Історія з рішенням апеляційного суду щодо стягнення з Укргазбанку 144 млн грн на користь ТОВ «Укрконцепт» та постановою держвиконавця про арешт коштів банку (159 млн грн з урахуванням виконавчого збору) з наступним рішенням Вищого госпсуду щодо призупинення виконання вказаного рішення до розгляду касаційної скарги банку обростає новими деталями.

За даними «Forbes Україна», в цій справі «позивачами виступили особи, дружні для компанії «Укркарт», яка обслуговує процесингові операції Укргазбанку». «Ця компанія саме зараз перебуває в активній фазі переговорного процесу щодо подальшої співпраці з банком, оскільки «Укргаз» планує перейти на власний процесинг, відмовившись від послуг «Укркарт». Конфлікт навколо банку ризикує тільки пришвидшити процес розриву ділових відносин», - йдеться в матеріалі.

У коментарі для «Forbes Україна» голова правління «Укркарт» Олександр Пранов запевнив, що питання списання коштів з коррахунків Укргазбанку «ніяк не пов`язане з «Укркарт» і ніякого впливу на наші бізнес-взаємини з Укргазбанком не має».

Коментар Finbalance

Звернемо увагу на таку обставину. За даними сайту «Укркарт», в його наглядову раду входять, зокрема, Поліщук Геннадій Миколайович (як представник акціонера ТОВ «КУА "КМБ-Житлобудінвест"») та Чорний Юрій Борисович як представник акціонера ТОВ «Світ капіталу».

За даними НКЦПФР, Поліщук Геннадій Миколайович – глава правління ПАТ «Київміськбуд-1» імені М.П.Загороднього»; у 2002-2004 рр. – глава правління Укргазбанку. Наприкінці листопада 2015 року почесним президентом ПАТ трест "Київміськбуд-1" ім. М.П. Загороднього на сайті компанії значився Олексій Омельяненко (зараз сайт заблокований). Раніше одним з основних бенефіціарів ПАТ трест "Київміськбуд-1" імені М.П.Загороднього вважався в т.ч. Василь Горбаль, однак у 2009 році він ніби вийшов зі складу акціонерів (хоча як запевняли деякі ЗМІ, міг зберегти певний вплив на цю структуру).

За даними Fitch, до націоналізації Укргазбанку в 2009 року 39% його акцій контролював Василь Горбаль (екс-нардеп, екс-глава Львівської ОДА), ще 29% - Олексій Омельяненко (екс-депутат Київради). За даними НБУ, на 01.01.2016 В. Горбаль контролював 0,002% акцій Укргазбанку, тоді як на 02.06.2015 – 0,00026%. На 02.06.2015 в О. Омельяненка було 0,00015% (даних на 01.01.2016 Нацбанк не наводить).

Як писав Finbalance, на кінець листопада 2015 року керівником ТОВ «Укрконцепт» був Косов В’ячеслав Вікторович, який ще навесні 2014 року був членом спостережної ради ПАТ «Київмiськбуд-1" iменi М.П. Загороднього. Через одного із тодішніх засновників «Укрконцепту» - Вечерю Павла Олександровича – нитки від цієї компанії тягнулися до ТОВ «Концепт Девелопмент», яке, за даними учасників ринку, створювали ще до кризи 2008 року, по суті, «на базі» Укргазбанку й за підтримки тресту близького йому (через акціонерів) тресту «Київміськбуд-1» імені Загороднього.

На кінець осені 2015 року керівником ТОВ «Концепт Девелопмент» значився Чорний Юрій Борисович. Людина з таким же прізвищем, ім’ям та по батькові була заступником голови правління з ресурсного забезпечення тресту «Київсьміськбуд-1» [примітку щодо цього аспекту див. нижче]. Фінансовим директором ТОВ «Концепт Девелопмент» був Свистай Веніамін Анатолійович, який значився співвласником ТОВ «Контракт-2007» - фігуранта ще одного судового спору (відповідачем там був знову ж таки Укргазбанк), про який писав Finbalance. Свистай В.А. був членом ревізійної комісії ПАТ трест "Київміськбуд-1" імені М.П.Загороднього.

Ще кілька тижнів тому в держреєстрі засновником ТОВ «Укрконцепт» значився Ткачук Олександр Миколайович і Буличов Ярослав Анатолійович, керівником підприємства – Оріховський Ярослав Валерійович. Разом з тим, з 14.07.2016 керівником компанії (і до речі, засновником) вже є Костенко Едуард Миколайович (Полтавська обл., Лохвицький район, село Гамаліївка).

Змінився склад засновників і в ТОВ «Концепт Девелопмент». Зараз у ньому фігурує Супруненко Софія Олексіївна і кіпрська компанія «Концепт Холдінг Лімітед». Керівник - Чорний Юрій Борисович.

Редакція Finbalance готова опублікувати коментарі всіх згаданих фізичних і юридичних осіб.

Про судові спори міноритарних акціонерів Укргазбанку та НБУ читайте тут.

P.S. 

Редакція Finbalance отримала такий лист від імені голови правління ПАТ «Київміськбуд-1» ім. Загороднього Олександра Шевченка (така ж особа значиться главою правління підприємства в держреєстрі юросіб та фізосіб-підприємців, - ред):

«Як голова правління компанії ПАТ «Київміськбуд-1» ім. Загороднього, що згадується у публікації (як на мене, всує), хотів би зазначити декотрі неточності та внести ясність.

«Київміськбуд-1» зараз перебуває у процесі банкрутства – і не лише з причин оманливої ринкової кон’юнктури. Я б не хотів, щоб помилкові факти завадили її санації та відновленню платоспроможності.

По-перше, статутом тресту не передбачена згадана вами посада почесного президента.

По-друге, сайт тресту не адмініструється понад п’ять років, тому навряд чи інформація в кешах може бути репрезентативною.

По-третє, деякий час заступником голови правління тресту був Чорний Олександр Борисович, а не згаданий у публікації Чорний Юрій Борисович.

Зрештою, наголошую, до позову компанії «Укрконцепт» до «Укргазбанку» компанія «Трест «Київміськбуд-1» не має жодного відношення. Штучне притягнення її до цього інциденту через афілійовані чи просто випадкові прізвища може спричинити шкоду процесу санації», - констатується в листі. 

Під час листування з редакцією Finbalance О. Шевченко запевнив, що ТОВ "Концепт Девелопмент" ніколи не мало прямого стосунку до ПАТ «Київмiськбуд-1" iменi М.П. Загороднього. «У треста більше 3 тис акціонерів. З-поміж значних акціонерів такої компанії точно немає (10%+)», - підкреслив О. Шевченко.

Коментуючи ж інформацію, що дві особи – Косов В’чеслав Вікторович і Свистай Веніамін Анатолійович – працювали, з одного боку, в ПАТ «Київмiськбуд-1" iменi М.П. Загороднього, а з іншого боку, бували також співробітниками відповідно ТОВ «Укрконцепт» і пов’язаного з ним ТОВ «Концепт Девелопмент», пан Олександр зауважив, що цей факт не дає підстави говорити про зв’язок ПАТ «Київмiськбуд-1" iменi М.П. Загороднього із вказаними двома компаніями.

Ми ще запитали О. Шевченка, чи за його інформацією, Чорний Юрій Борисович і Чорний Олександр Борисович не є братами, на що він дещо іронічно зауважив, що «в метриці точно не копався».