Бюджет м. Києва на 2015 рік: вплив задекларованої урядом децентралізації

Все про економіку та фінанси

Згідно з проектом бюджету м. Києва на 2015 рік, який підготувала КМДА, загальний обсяг надходжень до нього має скласти 22,16 млрд грн., що на 1,63 млрд грн., або 6,9% менше від фактичних надходжень за 2014 рік. Видатки заплановані на рівні 20,245 млрд грн. Таким чином, профіцит столичного бюджету запланований на рівні 1,915 млрд грн. Граничний розмір місцевого боргу на 31.12.15 встановлений на рівні 14,25 млрд грн.

Власні доходи столичної казни в поточному році мають скласти 13,94 млрд грн. (що на 874,8 млн грн., або на 5,9% менше торішніх показників), а трансферти з держбюджету – 8,215 млрд грн (що на 758,3 млн грн., або 8,5% менше, ніж у 2014-му).

Прогнозні показники власних доходів бюджету м. Києва на 2015 рік порівняно з фактичним виконанням за 2014 рік по загальному фонду збільшуються на 1,99 млрд грн, або на 18,9%, по спеціальному фонду – зменшуються на 2,86 млрд грн., або на 66,2% - у т.ч. за рахунок власних надходжень бюджетних установ та перенесення надходжень зі спеціального до загального фонду екологічного податку та єдиного податку в сумі 1,38 млрд грн.

Основним джерелом наповнення доходної частини загального фонду бюджету міста Києва залишається податок на доходи фізосіб. Питома вага цього податку в доходах загального фонду бюджету міста Києва становить 52,8%. Вони мають скласти 6,586 млрд грн (+3,1% до показника 2014 року, або близько 200 млн грн). До доходів бюджету міста Києва у 2015 році зараховується 40% податку на доходи фізосіб відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 статті 64 Бюджетного кодексу.

Як зауважують в КМДА, при прогнозуванні надходжень ПДФО враховано, зокрема, тенденції до зростання доходів низькооплачуваних верств населення через державне підвищення мінімальних соціальних гарантій; підвищення мінімальної заробітної плати; запровадження прогресивної моделі оподаткування доходів фізичних осіб тощо.

По запровадженому в грудні-2014 парламентом акцизному податку з реалізації через роздрібну торговельну мережу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та палива в КМДА розраховують отримати 796 млн грн. Його ставка за рішенням Київської міської ради встановлена в розмірі 5% від вартості реалізованих у місті Києві суб’єктами роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Прогнозні надходження податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2015 рік очікуються на рівні 50 млн грн.

Прогнозні надходження до загального фонду бюджету міста Києва на 2015 рік від транспортного податку (ставка оподаткування – 25 тис грн. з власних легкових авто, що використовувались до 5 років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.) заплановані на рівні 72 млн грн.

Водночас крім змін у податковому та бюджетному законодавстві (які, як бачимо, в абсолютному вимірі гіперзначного ефекту не мають), на динаміку доходів м. Києва дуже суттєво впливатиме, власне, економічна ситуація в регіоні, погіршення динаміки якої може цілком «проковтнути» «запас міцності» у вигляді номінально запланованого профіциту столичної казни (необхідність в якому зумовлена, очевидно, насамперед, погашенням в листопаді м. Києвом євробондів на 250 млн дол).

Столична влада очікує зниження валового регіонального продукту на 3%, промислового виробництва – на 3%, обсягу капітальних інвестицій – на 11,9%, роздрібної торгівлі – на 2%.

Серед ризиків називається значне підвищення вартості енергоносіїв (передусім, на природний газ); високу вартість залучення кредитів; подальше ускладнення зовнішньоекономічних відносин з країнами-членами Митного союзу; посилення девальваційних очікувань; погіршення кон’юнктури на світових товарних ринках та зниження цін на експортну продукцію.

Також в КМДА окремо акцентують увагу на тому, що до зниження ефективності промислового виробництва призведе припинення роботи ПАТ «Галактон» внаслідок перебазування своїх потужностей на територію іншого регіону, ймовірне зниження обсягів виробництва хлібо-булочних виробів ПАТ «Київхліб» через високий рівень конкуренції на ринку хлібопродуктів, зниження обсягів виробництва ПАТ «Київенерго» через скорочення поставок газу.

Зауважимо, що за минулий рік до загального фонду бюджету м. Києва надійшло 10,49 млрд грн., що на 9,8% менше від річного плану й на 266,9 млн грн більше аналогічних надходжень 2013 р.